Pandémia nového koronavírusu, ktorý zabil už milióny ľudí, vytvorila živnú pôdu pre rôzne bludy a dohady, modernou rečou – hoaxy. Zvlášť si teraz zgustnú bojovníci proti očkovaniu, keď sa už začali aj u nás podávať vakcíny proti COVID-19, ktoré považujú odborníci za našu jedinú šancu.

Nebudeme testovať

Príkladom, ako sa dá vyrobiť hystéria, sú internetom kolujúce slová infektológa Vladimíra Krčméryho, ktorý bol ako prvý Slovák zaočkovaný novou vakcínou. Polícia, ktorá sa na Facebooku venuje špeciálne aj hoaxom, musela nedávno vysvetľovať jeho slová, že nebudeme očkovať deti a tehotné ženy, keďže „na nich nemôžeme testovať vakcíny“.

Profesor Krčméry tým, samozrejme, nemyslel to, že by sme chceli ušetriť deti a tehotné pokusu na ľuďoch. Chcel tým povedať, že na týchto skupinách ľudí sa nesmie robiť klinická štúdia, takže na nich neboli doposiaľ testované novovyvíjané vakcíny proti koronavírusu. „Preto odborníci nevedia, ako by ich telo zareagovalo a aké by mohli mať vedľajšie príznaky,“ vysvetľovali policajti na sociálnej sieti s tým, že klinické štúdie u dospelých, až na spomínané tehotné, už dávno prebehli.

Čakanie povzbudí bludy

Zo „všeodborníkov“ na vakcináciu netají obavy ani primár interného oddelenia nemocnice v Považskej Bystrici MUDr. Milan Kulkovský. Sám prekonal COVID-19, ktorým sa nakazil v práci.

Slávnostné začatie očkovania nazval „závanom pozitivity“ v celej katastrofálnej situácii, v ktorej sa ocitli nemocnice. Na svojom blogu však hneď aj dodal: „Škoda len, že sa vakcína k ľudu dostane až o niekoľko mesiacov a že už teraz musíme čítať bludy antivaxerovej scény. Prečo nie je hlúposť trestná? Prečo si niekto inteligentný nedokáže uvedomiť, že jeho sloboda sa končí tam, kde sa sloboda druhého začína?“ pýta sa.

Hlúposť môže byť trestná

Hlúposť svojím spôsobom však trestná je. Medzi perlami hoaxov má polícia aj hlasovú nahrávku ženy, ktorá varuje pred tým, aby ľudia nebrali ibuprofén: „Teraz som dostala správu z univerzity z Viedne, že dostali pitevné správy všetkých zosnulých z Talianska. Zistili, že vo veľa prípadoch sa v telách zosnulých našiel ibuprofén. Kombinácia ibuprofénu a korony zduplikuje rozmnožovanie vírusu v tele...“

Polícia konštatuje, že tejto žene hrozí niekoľkoročné väzenie. V mnohých prípadoch je hlúposť potrestaná tým najhorším spôsobom. Infektológ prof. MUDr. Pavol Jarčuška, ktorý tiež márne prosil ľudí, aby sa cez sviatky zdržali stretávania, spomenul prípad 80-ročnej ženy, ktorá usporiadala rodinnú oslavu. Dnes bojuje o život.

Príklad šíriaceho sa bludu: "Vedľajšie účinky vakcíny prídu časom, keď už sa nebude vládať brániť proti jedu a dosiahne svoj limit. Ale keby vás prinútili zaočkovať sa, hneď nato vypite aj 4 litre vody naraz, aby sa to z vás vyplavilo." Človek môže po takomto množstve vypitej vody aj zomrieť.
 

Najskôr skúmavky, potom zvieratá

Aj v prípade vakcín, ku ktorým sa však zatiaľ dostávajú len ľudia z prvej línie a autority idúce príkladom, neostáva nič iné, len vysvetľovať. Riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv PharmDr. Zuzana Baťová napríklad opisuje, ako prebieha proces vývoja vakcíny. Sú ľudia ochotní počúvať? „Výskum a vývoj vakcín proti ochoreniu COVID-19 sa uskutočňuje v niekoľkých krokoch, ktoré sú typické aj pre vývoj iných liekov. Začína sa tzv. predklinickou fázou, ktorá je rozdelená do dvoch štádií. Najskôr sa uskutočňujú skúšky v skúmavke, ktoré sa volajú in vitro, a potom v živých organizmoch, konkrétne zvieracích – in vivo. Tu sa skúša účinnosť vakcíny,“ vysvetľuje.

Slovo etickej komisie

„Zvieratá, ktoré sú zaočkované, prežijú a zvieratá, ktoré dostávali placebo, podľahnú ochoreniu. Keď dobre dopadnú tieto skúšky, ide sa do klinického skúšania. Už v tomto štádiu sa liekové agentúry dozvedia a schvaľujú proces klinického skúšania. Nie je to tak, že by si firma sama naplánovala klinické skúšanie a podávala ešte neregistrovaný liek pacientom. Zároveň pred klinickým skúšaním musí výrobca dostať aj súhlas etickej komisie. Je to ďalší nezávislý orgán, ktorý chráni zdravie a práva účastníkov.“

Klinické skúšanie má 3 fázy, na Slovensku sa však skúšky neregistrovanou vakcínou nerobili. „Vakcína, ktorá prišla na Slovensko, je už registrovaná a testovaná. Nebudeme pokusnými králikmi,“ prízvukovala.

Vedľajší účinok...

Po tom, ako sa zhodnotia výsledky klinického skúšania, musí sa vakcína registrovať. „Tých údajov sa už nazbiera viac, nielen z predklinických štúdií, z klinických štúdií, ale sú to aj údaje o výrobe vakcíny.“

Vakcína sa vyrába za prísnych hygienických podmienok a v priestoroch, ktoré sú určené len na výrobu jednej konkrétnej vakcíny, žiadnej inej. „Aj pracovníci, ktorí sú pri výrobe, sú chránení tak, aby vakcínu nekontaminovali inými patogénmi,“ hovorí odborníčka. Kvalitu vakcíny nekontroluje iba výrobca, ale aj liekové agentúry. „Môžem všetkých ubezpečiť, že na slovenský trh sa určite nedostane vakcína, ktorá by neprešla nezávislou kontrolou kvality, ktorú zabezpečuje samotný štát cez svoje liekové agentúry,“ uzavrela.

Mimochodom, antivaxeri by sa mohli chytiť aj slov infektológa Pavla Jarčušku, ktorý sa už dal zaočkovať. Vyhlásil, že v jeho prípade malo očkovanie vedľajší účinok – on, ktorý sa stará o svoju štíhlu líniu, po príchode domov zjedol misu zemiakového šalátu...