Žijem v meste, študujem na výške a so spolužiakmi chodievame von tak trialebo štyrikrát do týždňa. Milujem pivo, whisky aj vodku a fičím aj na miešaných drinkoch. S peniazmi problém nemám, na pohárik ma vždy niekto pozve, lenže ja som z alkoholu začala priberať. A to nemôžem nechať iba tak, – asi takto svoj „životný“ problém vidí devätnástka Denisa. Má rada zábavu aj dobré žúry s kamarátmi, ale čo by to bolo za párty, keby na nich všetci sedeli len tak „nasucho“? Lenže má to jeden veľký háčik. Z alkoholu rastie zadok, pribúdajú kilečká a to mladým kočkám nevonia. Možno by stačilo obmedziť pitie a namiesto mojita si dať pohár suchého vína alebo sódy, ale... „Ja sa potrebujem dostať do nálady. A keď pijú všetci, predsa tam nebudem medzi nimi sedieť iba s minerálkou,“ bráni sa Denisa.

Vraj sa nespíja do nemoty, no alkohol jej chutí. A v lete dokáže do seba šupnúť aj šesť pív len tak, od smädu. „Jasné, viem, koľko má pivo kalórií, ale ja radšej nebudem jesť.“ A sme doma. Mladé dievčatá sa najnovšie vrhli na trend, že cez deň hladujú, len aby si večer mohli dať drink. Alebo tri a možno aj viac. Systém nejesť a piť má podľa jeho vyznávačov, či skôr vyznávačiek, viacero výhod. Ak jedia ako vrabec, kalórie si môžu bez výčitiek doplniť cez víkend, no niekedy aj každý deň kvantom alkoholu. A keďže na hladný žalúdok alkohol „šliape“ viac, aspoň sa dostanú skôr pod obraz boží. Že je to šialené? To teda je, ale alkorexia, ako sa tento nezdravý životný štýl po novom volá, už zo zahraničia dorazil aj k nám a veselo na ňom fičia žúrujúci tínedžeri. Áno, možno aj vaša kamoška či dcéra.

Heslo dňa: Nežrať a ožrať sa!

Režim takej alkorektičky je pomerne jednotvárny. Tie miernejšie jedia aspoň polovicu týždňa normálne a až pred víkendom hladujú, aby mohli v piatok do seba bez výčitiek hádzať poldecáky. Tie najväčšie extrémistky sa držia hesla – cica, nežer. Alebo zobú len málo, presne tak ako anorektičky. A cez víkend povymetajú bary a skončia opité na mol, v tom horšom prípade aj na pohotovosti. No s plochým bruchom, čo je pre ne dôležité. Kalórie síce dostanú, no tie sú prázdne. A tak organizmu chýbajú minerály aj vitamíny, ktoré celkom pochopiteľne vo vodke nenájdete, a s ich zdravím to ide riadne dolu vodou. Tá, mimochodom, ich telu chýba tiež.

Z manažérky zombíčka

Aj keď je alkorexia, či inak drunkorexia, výsadou mladších ročníkov, nevyhýba sa ani ženám, ktoré už k tínedžerkám ani náhodou nepatria. Ani o tridsaťdvaročnej manažérke Sylvii by ste to na prvý pohľad nepovedali. „Mám náročnú prácu a každý deň som v neskutočnom strese. Keď som si chcela vyčistiť hlavu, zvykla som si dať večer pohár vína.“ Neskôr boli z jedného pohára tri a potom celá fľaša. Silvia však nemala problém s opicou, skôr s tým, že sa začala guľatiť. „Ja si nemôžem dovoliť pribrať, v práci reprezentujem seba aj firmu, takže potrebujem nejako vyzerať,“ vysvetľuje vyťažená manažérka, ktorá túto dilemu vyriešila svojsky. „Cez deň zobem iba hrozno, dám si nejaké jablko, paradajku alebo cottage. A večer vypijem toľko, aby som bola v pohode. Potrebujem to najmä pred sexom, inak sa neviem uvoľniť. Ja som sex za triezva nemala, ani nepamätám,“ priznáva Sylvia. Vyzerá síce pestovane, ale nezaškodilo by jej trošku pribrať a ani tie obrovské kruhy pod očami nedokáže zakamuflovať korektorom. Pretože ženy, ktoré fungujú na princípe – nejedz a pi –, skôr či neskôr začnú pôsobiť nezdravo.

„Prvé príznaky nie sú viditeľné a bežný človek si nič mimoriadne nevšimne. Lenže pri pravidelnom pití a obmedzovaní stravy už telo stráca hmotnosť, chudne a ochabuje. Zhoršuje sa aj kvalita pokožky, človek má unavené oči, malátne pohyby, nedokáže spať,“ opisuje príznaky odborník v oblasti prevencie a liečby drogových závislostí Juraj Kačo. V preklade to znamená, že alkorektička začne pripomínať zombie. A to nie je nič lákavé.

Štíhla, napitá... a vytretá

Okrem zombíckeho vzhľadu však vznikajú aj oveľa vážnejšie problémy. Zdravotné. „Hrozí kolaps celého organizmu. Takéto pitie ohrozuje pečeň, spôsobuje vznik cukrovky a časté sú aj problémy s nervovou sústavou. A, samozrejme, vzniká aj riziko alkoholizmu,“ varuje Juraj Kačo. Alkoretičky sa toho neboja, ani Denisa si z toho ťažkú hlavu nerobí. „Nič mi nie je. Môžem sa zabávať a užívať život bez toho, aby som vyzerala rozkysnutá,“ bráni sa vysokoškoláčka. Je síce štíhla, ale pravidelne pod parou a, bohužiaľ, aj čoraz častejšie „vytretá“. „V škole mi to ide horšie, to je fakt. Cez deň som dosť hladná a neviem sa na nič sústrediť a po žúre ma bolí hlava. Ale vždy to nejako prejde. Veď som mladá a chcem si užiť, čo je na tom?

O. k., žijeme len raz, lenže dokedy? Alkorexia je nebezpečná v tom, že je kombináciou poruchy prijímania potravy, anorexie, a alkoholizmu. A takto si okrem sladkého drinku s istotou namixujete kopu problémov. Ak nie rovno smrť. Vo Veľkej Británii vyvolal škandál príbeh osemnásťročnej Nakhary Jacquesovej, ktorá je na tom už skutočne zle. V nedeľu a v pondelok úplne hladuje, aby sa mohla v pondelok večer ožrať na mol. V utorok si dopraje „hody“ v podobe kúska melónu a niekoľkých jahôd. Dožičiť by si mohla aj dva krekry s maslom, ale to jej nechutí, keďže sa už ocitla v štádiu, že vracia už pri pohľade na mlieko. V stredu sa celý kolotoč opakuje. V alkohole sa však ani náhodou nechce obmedzovať a pokojne do seba leje najmä sladké miešané drinky. Diagnostikovali jej alkoholizmus aj anorexiu v jednom a predpovedali smrť do dvoch rokov, ak sa nespamätá a liečba jej nezaberie. Mladá Britka už nemá menštráciu, vypadávajú jej vlasy, je vychudnutá na kosť. Aj keď sa z toho snaží dostať, sama to nevidí príliš optimisticky. „Chodím k lekárovi aj na terapie. Ale úprimne – neverím, že by bol niekto schopný pomôcť takým, ako sme my.“

Fľaša vodky alebo obed?

Manažérka Silvia si možno v kútiku duše uvedomuje, že jej spôsob života nie je v poriadku, no stále sa bráni výhovorkami. „Ja nie som žiadna alkoholička. Keby som vypila toľko, čo moje známe, ktoré si predtým dajú obrovskú pizzu, asi by som fakt odpadla. Stačí mi menej. A že jem málo? Anorektičky pijú len vodu. Ja si dám pivo, víno – a v pive predsa vitamíny sú, aj víno je zdravé!“ obhajuje sa. Pohár vína možno, liter na prázdny žalúdok už ťažko. Silvia je však dospelá a to, ako si ubližuje, je jej vlastné rozhodnutie. Lenže čo ak sa takto ničia ešte neplnoleté dievčatá? Dnešné baby totiž držia šialené diéty od základnej školy a víkendové popíjanie sa už stáva bežnou zábavkou aj pre mladé šestnástky. „Ak dievča neje, má aj problémy so zníženou fyzickou výkonnosťou a nadmerne vyspáva. To by už malo rodičov varovať,“ upozorňuje odborník. Ak si k tomu pripočítate alkoholový dych a iné známky opitosti, je to jasné ako facka a vtedy treba dcéru okamžite odlifrovať k odborníkovi. Kým nie je neskoro. Lebo tu už nejde iba o zábavu, dobrú náladu a malý sexi zadoček, ale doslova o život.