Nadopovať sa céčkom a výživovými doplnkami na potlačenie príznakov chrípky, pokútne zohnať antibiotiká a šup do víru diania, veď telo vydrží, nie je to také hrozné a kvôli kolegom si dám rúško, sme na to zvyknutí z pandémie. Je to aj váš prípad? Nepodceňujte ani ľahší infekt, môže sa vám škaredo vypomstiť.

Anketa

Prekonali ste tento rok chrípku?

Urobiť CRP

Pneumológ MUDr. Daniel Pavlovič upozorňuje, že takmer 90 percent všetkých akútnych respiračných ochorení je vírusových. Z nich je najčastejšia chrípka a chrípke podobné infekty. „Ich nástup je obvykle rýchly, teplota môže vystúpiť až do 39 – 40 stupňov Celzia, pridávajú sa kašeľ, triaška, celková únava, slabosť a bolesti svalov,“ hovorí. Prízvukuje, že pri vírusových infektoch sú antibiotiká zbytočné a neúčinné: „Tie lekár naordinuje až pri bakteriálnej infekcii. Na jej potvrdenie treba vždy spraviť CRP vyšetrenie, prípadne odobrať sérológiu na bakteriálne ochorenie a až potom nasadiť liečbu.“

Do štyroch dní

Špeciálnym prípadom je podľa MUDr. Daniela Pauloviča kovidová infekcia. „Aj pri podozrení je vhodné spraviť antigénový test a jeho výsledok potom overiť CRP testom. U pacienta s jasnými príznakmi sa musí špeciálna antikovidová liečba nasadiť do štyroch dní, pretože potom je už neúčinná. Opäť platí, že antibiotiká sa do terapie pridávajú až po overení bakteriálnej infekcie,“ dodáva.

Preveriť aj chlamýdie

Odborník pripomína, že pri respiračnom ochorení je dôležitý pokoj na lôžku a dostatok tekutín, vitamín C vo vyšších dávkach a lieky proti horúčke. „Ak sa stav do 3 až 5 dní nezlepší, je čas vyšetriť CRP, prípadne odobrať výter z hrdla, nosa, eventuálne sérológiu na chlamýdie a mykoplazmy a potom nasadiť širokospektrálne antibiotiká.“ Pri dlhšie trvajúcich príznakoch sa odporúča aj röntgen pľúc.

Prečo je dôležitý pokoj

Koho skolí respiračné ochorenie a má tendenciu podávať pracovné alebo iné výkony, mal by pamätať na lekárovo varovanie: „Vírusy môžu napadnúť aj srdce, kĺby, tráviaci systém, pľúca a zanechať trvalé následky.“

Prechodenie choroby sa môže vypomstiť rôznymi komplikáciami, ako je zápal pľúc, chronické pľúcne ochorenia, zápal srdcového svalu, artritída, reumatická horúčka, poruchy imunity aj bakteriálne superinfekcie. „Respiračné infekty sa neoplatí podceňovať, veď len taká chrípka, nad ktorou väčšina pacientov mávne rukou, zabije u nás ročne okolo 800 ľudí. Ak sa pacient necíti dobre a jeho stav sa nezlepšuje, treba osloviť špecialistu a nečakať mesiac, dva. Konzultujte aj telefonicky či mailom,“ nabáda lekár. Podľa ÚVZ SR štúdie dokázali, že po prekonaní chrípky je u dospelých vo veku 40 rokov a viac riziko vzniku infarktu a mŕtvice osemkrát vyššie ako bez prekonanej chrípky.

Štvrtá dávka

Podľa MUDr. Daniela Pauloviča sa oplatí zaočkovať aj štvrtou dávkou proti kovidu. „Nová vakcína účinkuje aj na nové formy vírusu. Očkovacie látky sa musia znova a znova pripravovať nové, lebo vírusy, či už chrípky, alebo kovidu, rýchlo mutujú,“ vysvetľuje. Na stránke korona.gov.sk v sekcii „Covid služby“ nájdete všetky potrebné informácie. Aj to, kde sa dá očkovať bez registrácie.

Vedeli ste?

Podľa ÚVZ SR je po prekonaní chrípky u dospelých vo veku 40 rokov a viac riziko vzniku infarktu a mŕtvice osemkrát vyššie ako bez prekonanej chrípky! Odborníci vravia, že očkovať proti chrípke je možné aj v prípade, ak prebieha jej epidémia. Musíte však byť bez príznakov. A keďže ide o neživú vakcínu, je možné zaočkovať sa súčasne aj proti kovidu, len do iného ramena.