Tento obrovský strom je pre Číňanov a Japoncov čosi ako naša lipa. Nielen pre rozložitý vzrast, ale aj pre liečivé vlastnosti a intenzívnu vôňu. Ibaže nevonia medovo sladko, ale mentolovo. Nedajte sa pomýliť, že sa mu hovorí aj škoricovník, v skutočnosti so škoricou nemá nič spoločné a patrí do čeľade vavrínovitých rastlín.

Plašič molí

Pôvodnou domovinou gáfrovníka je Japonsko a Čína, nájdeme ho však aj na Srí Lanke, Madagaskare, Floride a v Európe na francúzskej Riviére. Môžete ho však pestovať aj doma. Samozrejme, nie v záhrade, ale v kontajneri. Nedosiahne síce dvadsať metrov ako vo svojej domovine, no voňavý bude. Rastlina je celá presiaknutá gáfrovou silicou, preto netrpí žiadnymi parazitmi. Nevonia ani moliam, preto sa pridáva do odpudzovačov. Silica sa na vzduchu mení na tuhý gáfor.

Opatrne!

Gáfor pomáha na mnohé neduhy, nikdy ho však nepoužívajte vnútorne. Je totiž jedovatý. Robia sa z neho oleje, balzamy a masti na prekrvenie pokožky, boľavé svaly, reumatické bolesti, migrénu, dnu, zapchatý nos či na omrznuté ruky. Je silným analgetikom a antiseptikom, preto sa má aplikovať iba na postihnuté miesta, potrebné zvyšky masti z rúk poriadne umyte.

Domáca tigria masť

V našich končinách preslávila gáfor tigria masť, známa aj ako vietnamská mastička. Tá originálna sa skladá hlavne z gáfru, eukalyptu, mentolu a klinčekového oleja. Poskytuje rýchlu úľavu od bolesti hlavy, pri dýchacích problémoch alebo pri bodnutí hmyzom. Výborná je aj na prekrvenie a zahriatie svalov pred cvičením. Dá sa kúpiť, ale bez problémov si ju môžete vyrobiť aj doma.


Recept:

  • 80 g kokosového oleja
  • 40 g včelieho vosku
  • 15 kvapiek esenciálneho gáfrového oleja
  • 15 kvapiek esenciálneho mätového oleja
  • 28 kvapiek esenciálneho oleja kajeput a 28 kvapiek klinčekového oleja, ktorí by astmatici mali nahradiť harmančekovým.

Vosk a olej rozpustite na miernom ohni, počas chladnutia vmiešajte oleje a dajte do nádoby. Nechajte stuhnúť v chladničke. Ak je mastička riedka, pridajte ešte trochu vosku, ak hustá, trochu kokosového oleja.