Ide leto, keď citlivejšie vnímame rôzne nástrahy kuchyne – teplo dokáže narobiť s jedlom nepríjemné veci a rýchlo sa množiace baktérie nás častejšie privádzajú v tom najlepšom prípade na toaletu. Salmonela, ktorá spôsobuje najčastejšie bakteriálne črevné infekcie z potravín na svete, však nečíha len na škrupinkách vajíčok či na mäse. Domov si ju môžete priniesť aj spolu s exotickým zvieratkom, ktorým chcete urobiť radosť deťom alebo si zatraktívniť teráriom či akváriom interiér. Aj jeden nevinný bozk na korytnačí pancier môže spôsobiť vážny problém.

Státisíce prípadov

Trochu z histórie – v sedemdesiatych rokoch boli malé vodné korytnačky najobľúbenejšími domácimi miláčikmi Američanov, spôsobili však okolo 280 000 salmonelových infekcií ročne. Najčastejšie trpeli pritom deti do päť rokov. Američania v roku 1975 zákonom zakázali predaj baby korytnačiek rodu Trachemys scripta elegans a bol pokoj. Lenže biznis je biznis, a tak sa farmy na ich chov zamerali na iné trhy vo svete.

Podľa odborníkov z Národného referenčného centra pre salmonelózy na ÚVZ si treba dať na teráriové a akváriové zvieratá pozor. Z ich čriev sa aj v nepravidelných intervaloch vylučujú salmonely, pričom ochorenie sa vôbec nemusí u zvieraťa nijako prejaviť.

Aj po rokoch

„Človek najčastejšie ochorie po priamom alebo nepriamom kontakte s nakazeným hadom, korytnačkou, jaštericou, chameleónom, leguánom, ale aj žabou či mlokom,“ varujú. Baktérie si do tela môžete zaniesť chytaním a túlením sa k zvieratku. Má totiž na sebe prirodzene zachytené mikroskopické čiastočky trusu, po ktorom sa bežne v teráriu pohybuje.

Podľa MUDr. Dagmar Gavačovej napríklad mláďatá korytnačky, ktoré pôsobia ako pôvabné a bezbranné domáce zvieratká, sú až v 96 % nosičmi salmonel! Ďalším dôležitým faktom je, že infekcia môže u človeka vzniknúť aj o niekoľko rokov od zakúpenia korytnačky.

Pozor na čistenie

Čistenie terária je teda tiež potenciálne nebezpečná činnosť, ktorej by sa nemuseli zúčastňovať malé deti, hocijako si rodičia prajú vychovávať ich k láske a zodpovednosti za zvieratko. To isté platí o tehotnej žene, seniorovi alebo človeku so slabou imunitou. Tým stačí na to, aby ochoreli, aj minidávka, teda 103 baktérií.

Ako predísť problému

- Nekupujte malé vodné korytnačky alebo iné teráriové zvieratá pre deti namiesto hračiek

- Nebozkávajte zviera, nenechajte ho pohybovať sa po byte, kde môže rozniesť trus, najmä nemá čo robiť v kuchyni, kde sa pripravuje jedlo.

- Zamedzte prenosu výlučkov na odev

- Zviera nemá čo hľadať vo vani alebo v umývadle či nebodaj v kuchynskom dreze. Na umývanie akvária či misiek pre zvieratá používajte osobitné nádoby. Ak nemáte inú možnosť, vaňu dokonale umyte a vydezinfikujte!

- Salmonely zlikvidujú z rôznych povrchov bežné chlórové dezinfekčné prostriedky. Vždy si vydezinfikujte po zvierati aj ruky.

Príznaky infekcie

Nevoľnosť, horúčka, hnačka, kŕče v bruchu 12 až 72 hodín po infikovaní