Trend alternatívnych potravín súvisí s tým, že pribúda alergikov, vegetariánov,  vegánov a ekológov. V USA je napríklad veľký dopyt po nevajciach a firma, ktorá ich predáva,  už expanduje aj na európsky trh. Naopak, rastlinné mlieka sa tu  dávno udomácnili. Plus ďalšie „mliečne“ výrobky, ktoré živočíšne mlieko ani nevideli.

Praženica bez vajec

Dopyt po potravinách vyrobených na báze rastlinných bielkovín narastá, pretože sú prezentované ako zdravšie a ekologickejšie. Nie každý odborník na výživu s tým síce súhlasí, isté však je, že obohatiť si nimi jedálny lístok nie je na škodu.  Napríklad mandľové, kokosové či orieškové mlieko  dá dezertom, zmrzlinám, ale aj obilninovým kašiam nový rozmer.

A priaznivcov má aj žltá tekutina z rastlinných bielkovín, z ktorej sa dá pripraviť praženica či omeleta. Hoci tieto americké „nevajcia“ sú oveľa drahšie než pravé vajíčko, v USA idú dobre na odbyt.

Mäso zo skúmavky

Záujem je aj o nemäsové burgre či „kuracie“ nugetky, ktoré predáva dokonca aj fastfoodový reťazec preslávený kurčatami. Budúcnosť však nie je iba „ mäso“ z rastlinných bielkovín. Vedci sa snažia vypestovať aj reálne mäso aj v laboratóriu, aby planétu nedevastovali obrovské stáda dobytka. Prognózy sú, že v roku 2040 už bude umelo vypestovaných  35 percent všetkého mäsa  a 25 percent budú tvoriť vegánske náhradky.

Náhrada masla

  • vegánske maslo
  • olivové maslo

Náhrada tvarohu

  • silk tofu/jemné tofu 

Náhrada tvarohu

 hrnček sójového mlieka + 1 lyžica citrónovej šťavy alebo jablčného octu. Zmiešajte a nechajute chvíľu odstáť, než mlieko trochu nezhustne

Náhrada vajec

  • Aqaufaba-  hustá tekutina, ktorá vznikne namáčaním alebo varením strukovín, najčastejšie však cícera

Náhrada mäsa

  • Seitan – rastlinná bielkovina, pri ktorej sa z pšeničnej múky rozmiešanej s vodou vyplavuje škrob
  • Robi – zmes z pšeničnej bielkoviny, červenej repy, vody a korenia

Náhrada syrov

Tofu alebo vegánske syry, kde sú základom často namočené rozmixované kešu oriešky plus lahôdkové droždie tebi

Náhrada jogurtov

Sójové jogurty

Náhrada šľahačky

Vyšľahané kokosové mlieko (tuhá časť)