Jedzte kvasnice! Ideálne nie v koláčoch, ale v nátierke či v polievke. Alebo ich pite. To, ako drožďový nápoj prospieva organizmu, si môžete overiť aj na vašich kvetináčoch.

Kvasnicová kúra

Sú ľudia, ktorí dokážu zjesť čerstvé droždie rovno z balíčka. Robia dobre. Vďaka množstvu vitamínov skupiny B a D, minerálov, enzýmov, prospešných baktérií či vlákniny ide o superpotravinu. Prospieva hlavne pečeni, žalúdku, črevám. Je to cenné probiotikum, ktoré ruší nežiaduce účinky antibiotík. A keďže dá do poriadku trávenie, odrazí sa to aj na peknej pleti, nechtoch či vlasoch. Kvasnice dokonca tlmia depresiu, zlepšujú náladu a pomáhajú pri poruchách spánku.

Vypite ich!

Problém je, že mazľavé čerstvé kvasnice sú pre väčšinu ľudí nechutné, navyše sa nepríjemne lepia na podnebie. Stačí ich však trochu opražiť na tuku, pridať cibuľku a vajce a máte delikátnu nátierku, ktorá chutí každému. Kúpiť si ich môžete aj v lekárni ako tabletky alebo si spraviť nápoj, ktorý budete piť tri razy denne. Stačí vám na to jedna kocka, ktorú rozdelíte na tri časti a každú rozpustíte v pohári čistej vlažnej vody. Nie sódy ani minerálky! To by ste sa nafúkli ako lopta.

Aj po záruke

Na rovnakom princípe, ako blahodarne pôsobí drožďový nápoj na organizmus, funguje aj na kvety či zeleninu. Akurát môžete využiť droždie, ktoré ste našli v chladničke po záruke. Stále dokáže dodať rastlinám minerály, organické železo a stopové prvky. Stačí pravidelne zalievať a budete mať muškáty ako nikdy predtým. A bez jedovatej chémie!

Drožďová zálievka

Ako na to? Do litra vody rozdrobte 1 kocku droždia a nechajte kvasiť 2 týždne. Môžete pridať aj 1-2 lyžice cukru. Potom zrieďte s tromi litrami čistej vody. Kvalitné hnojivo môžete použiť aj na iné kvetiny v kvetináči.

Ak sa vám nechce čakať, len rozpustite kocku kvasníc v 5 litroch vlažnej vody a prilievajte do kanvice na polievanie. Na päť litrov vody použite 1 dcl kvasnicového roztoku.

Alebo ak ste robili kysnutý koláč, dajte vlažnú vodu do misy po ceste a zalejete kvety. Dostanú okamžitú vzpruhu, ako keď si vy dáte energetický nápoj.

Vyskúšajte: Drožďové hnojivo do záhrady

Rozpustite droždie vo vode v pomere 1 kg droždia na 5 litrov vody. Výsledný produkt sa potom riedi v 50 litroch vody.

Kvasinky sú zdroj prospešných mikroorganizmov. Aktivujú a urýchľujú tvorbu a vývoj koreňov aspoň o 10 dní. Plodiny, ktoré sú kŕmené kvasinkou, lepšie tolerujú nepriaznivejšie poveternostné podmienky.

Dobrý tip: Protivyrážková maska

Ak máte problémovú pleť, polovicu kocky droždia rozmiešajte v troche vlažného mlieka a naneste na pokožku. Nechajte pôsobiť pol hodiny a umyte.