Čínska vláda spustila webovú stránku, ktorú aktualizujú niekoľkokrát denne. Dá sa na nej dopátrať k presným počtom ľudí, ktorí sa vírusom nakazili, zomreli po jeho napadnutí, ale aj sa vyliečili. V pondelok ráno bolo 2818 potvrdených prípadov a 5794 podozrivých prípadov. Zomrelo 81 ľudí, 52 sa ich vyliečilo.

 

Rozdelia nával

"Teraz, v pondelok ráno, tiež Číňania oznámili, že sviatky predlžujú o tri dni. Normálny pracovný deň sa tak u nich po čínskom  Novom roku začne až 3.2. 2020. Chcú tak na letiskách a na staniciach na niekoľko častí rozdeliť obrovský nával ľudí, ktorí sa budú vracať z osláv do svojich miest za prácou," opísala najnovšie opatrenia v Číne Slovenka Patrícia Rojčeková. To však nie je všetko.

KK29 Wu-chan - Vojak kontroluje vodičovi teplotu digitálnym teplomerom na kontrolnom stanovišti.
KK29 Wu-chan - Vojak kontroluje vodičovi teplotu digitálnym teplomerom na kontrolnom stanovišti.
Zdroj: TASR, Getty

Žiadna panika

„Univerzity kontrolujú zdravotný stav študentov každý deň emailom. Aby sa pred ambulanciami nehromadili veľké počty ľudí, nemocnice otvorili online komunikáciu, kde odpovedajú na všetky otázky. Napriek tomu, že ide o vírus, čínske noviny opakujú, že nie je dôvod na paniku. Počet nakazených síce stúpa, no vírusu podľahli len dve percentá z nich. Prevažne išlo o starších ľudí, ktorí boli ťažko chorí a nemoc oslabila ich imunitu,“ pokračuje Patrícia Rojčeková.

Patrícia Rojčeková v Číne žije a študuje.
Patrícia Rojčeková v Číne žije a študuje.
Zdroj: Archiv P.R.

Miestne média podľa nej viac ako koronavírus udivuje, prečo nikto nepoukázal na speňažovanie divých zvierat na trhu vo Wu-chan, keď ich predaj zakázali v roku 2002, v čase epidémie SARS. Práve ich chov v špine a výkaloch má stáť za nevyspytateľným koronavírusom.