Zívanie nás drží v strehu

Zívajú nielen ľudia, ale aj zvieratá. Jeden z najzáhadnejších reflexov, ktorý sa prejavuje už v maternici, nie je prejavom nudy alebo potreby spánku. Doktor Buzunov, ktorý sa venuje výskumu spánku, hovorí: „Človek zíva, aj keď je rozrušený alebo sa mu horšie dýcha. Zívanie podporuje prúdenie krvi, ochladzuje mozog a tak mu pomáha udržať si bdelosť.“ Zívaniu sa teda brániť netreba. Pri zívaní sa rozšíria dýchacie cesty, svaly sa uvoľnia a mizne stres. Ešte maličkosť. Zívli ste si a váš partner to urobil tiež? Tešte sa. Podľa výskumov je to svedectvo o jeho empatii, teda schopnosti vcítiť sa do iných.

Pretiahnutie sa zlepší aj zrak

Vyskakujete hneď ráno z postele? Chyba. Treba si dopriať pár minút na to, aby ste si poriadne pretiahli celé telo. Počas noci svalstvo stuhlo a nenáročnú rozcvičku telo len privíta. Svaly sa pripravia na prácu, krvný obeh sa rozprúdi a zaktivizuje celé telo. Podľa doktora Andreja Dyškovca sa v momente, keď sa poležiačky naťahujeme, zlepšuje aj naša nálada.

Takéto napínanie svalstva ovplyvňuje centrá v mozgu zodpovedné za uspokojenie, ale aj za zrak, chuť a hmat. Čím sme starší, tým menej sa naťahujeme, ale to je chyba. Mali by sme si brať príklad zo zvierat či z novorodencov, ktorí si telo preťahujú často. „Je to dôležitý reflex, ktorý nám príroda podarovala,“ hovorí odborník. Ak sa ráno poriadne natiahnete, je možné, že vás nebude bolieť hlava, neunavíte sa tak rýchlo a nič vám nepokazí náladu . Čo by sme viac dnes chceli?

Štikútanie ako varovný signál

„Štikútavka je zložitý proces rodiaci sa v takzvanom blúdivom nerve,“ vysvetľuje doktorka Irina Melicevová. Tento veľmi dlhý nerv, po latinsky Nervus vagus, ovplyvňuje aj orgány v hrudníku a bruchu. Ak rýchlo jeme, hltáme zle požuté kusy jedla a prejedáme sa, žalúdok sa roztiahne, podráždi blúdiaci nerv a nepríjemné sťahy bránice sú na svete. Telo sa snaží potlačiť jedlo tam, kam treba. Časté a dlhé štikútanie však môže byť podľa lekárky aj dôležitým varovným signálom gastritídy, črevných problémov, hroziaceho infarktu myokardu, narastajúceho vnútrolebečného tlaku či nádorov.

Štikútavka je aj jedným z príznakov pri heroínových abstinenčných príznakoch. Štikútavka môže byť i výsledkom nervového vypätia. Medicína pozná prípady psychických epidémií, napríklad obyvatelia archangeľskej oblasti v Rusku štikútali celé mesiace, pričom sa „nakazili“ jeden od druhého. Čo na otravné štikútanie zaberá? Hlboké rovnomerné vdychy, zadržanie dychu pri nádychu a pár hltov vody. Nedarí sa? Buďte trpezliví, ono to prejde. Predstavte si, aké utrpenie musel zažívať istý Charles Osborne z americkej Iowy, obľúbená figúrka rôznych šou, ktorý mal štikútavku vyše šesťdesiat rokov.

Kýchaniu sa nebráňte

Donna Griffithsová z anglického Worcestershiru podľa Guinnesovej knihy rekordov kýchala bez prestávky neuveriteľných 978 dní. O tom, či je dnes fit, už literatúra nehovorí, ale lekári považujú kýchanie za zdravú súčasť imunitných procesov. Doktor Neil Kao, špecialista na alergie a astmu z Greenville, hovorí, že kýchanie sa začína v nervových zakončeniach a chráni naše telo hlavne odstraňovaním baktérií, vírusov, peľov či prachu. Za normu sa považuje kýchnuť raz za deň, ale ak sa každé ráno budíte s kýchaním alebo sa neviete po jednom raze zastaviť, je to dôvod na zamyslenie.

Buď vás dráždi alergén, alebo máte chronickú nádchu, či potrebujete zvlhčiť sliznicu nosa. Treba vedieť, že aj taká činnosť ako vytrhávanie obočia môže provokovať kýchnutie, takže pozor na to, ako držíte pinzetu. Rovnako vás ku kýchaniu môžu doviesť slnečné lúče. Vedci to vysvetľujú tým, že ultrafialové žiarenie dráždi zodpovedajúce receptory. Vedzte, že ak kýchate zo slnka vy, budú to robiť aj vaše deti, pretože ide o dedičnú záležitosť. Kýchanie sa niekedy spája dokonca so sexuálnym vzrušením. Takže do toho, nebráňte sa mu. Ozaj, a to, že pri kýchaní sa vám môže zastaviť srdce, je číry nezmysel. Nebojte sa, na zdravie!