Ak chcete vedieť pohlavie dieťaťa od lekára, najčastejšie si treba počkať na ultrazvuk v piatom týždni tehotenstva. Ak ste veľmi nedočkaví, môžete podstúpiť krvné testy, ktoré sa robia po desiatom týždni. Najpresnejší spôsob je však kontrola chromozómov, u nás sa toto vyšetrenie robí hlavne vtedy, ak je podozrenie na genetické ochorenie. Existuje ešte ďalší spôsob publikovaný v odbornej literatúre, no názory naň sa rôznia. Ide o takzvanú Ramziho metódu.

Pochybnosti kolegov

Odpoveď, či sa v brušku skrýva chlapček alebo dievčatko, sa pokúsil dať doktor Saad Ramzi Ismail na základe desaťročného výskumu urobeného na vzorke päťtisíc plodov. Podľa neho sa to dá spoľahlivo zistiť od šiesteho týždňa pomocou placenty. Ak sa začne vyvíjať v maternici vpravo, bude to chlapec, ak naľavo, tak to bude dievča. Vraj mu to vychádzalo takmer na 98 percent. Jeho teória má však aj odporcov. Austrálski vedci jeho výskum preverovali a im sa žiadny súvis medzi pohlavím a tvorbou placenty nepotvrdil. Zmietli ho zo stola ako nedôveryhodný.

Diéta pre výber pohlavia

Podľa francúzskej mobilnej aplikácie MyBuBelly môžete pohlavie bábätkaovplyvniť jedlom. Treba sledovať ovulačný cyklus a dodržiavať stravovací režim. Aplikácia, ktorú za pomoci gynekológov, pediatrov a výživových špecialistov vyvinula jedna parížska matka, funguje vraj na deväťdesiat percent.

Metóda vychádza z faktov, že ak je vo vagíne kyslejšie prostredie, ľahšie sa ňou prebojuje spermia obsahujúca odolnejší chromozóm X a bude teda dievčatko. Naopak, zásadité prostredie praje chromozómu Y, ktorý vám do života prinesie chlapčeka. Nuž a práve kyslosť a zásaditosť sa dá ovplyvniť vhodnou stravou. Ženy, ktoré by mali radšej dievčatko, majú jesť napríklad potravu plnú vápnika, naopak, pri chlapcovi sú mliečne výrobky tabu.