Možno to poznáte – pri cestovaní, na hocijakom výlete alebo návšteve vás podvedome najviac zaujíma, či si budete mať môcť odskočiť na toaletu. Nepríjemné. Je možné, že trpíte syndrómom hyperaktívneho močového mechúra. Čo s tým?

Hyperaktívny močový mechúr (HMM) je bežným ochorením, o ktorom málo ľudí vie, že naň trpí. Väčšinou si povedia, že je to preto, lebo veľa vypili, alebo nutkanie považujú za bežnú vec. Lenže ak chodíte na toaletu viac ako osemkrát denne a dvakrát v noci a naozaj ste nevypili hektolitre vody, je možné, že váš močový mechúr štrajkuje.

Hyperaktívny močový mechúr postihuje asi 20 percent dospelých. Je bežný u mužov aj u žien v každom veku, napriek tomu je to ochorenie, o ktorom sa len šepká alebo mlčí. A nie, nie je to len otázka prirodzeného starnutia, ale trápia sa aj mladí. Ak sa problém nelieči, môžu sa príznaky zhoršovať a zasiahnuť do bežného chodu života. Znepríjemnia prácu a spoločenský život, ale nepríjemne udrú aj vo vašej spálni. Pomoc pritom existuje.

Aké sú príznaky

„Hlavným znakom hyperaktívneho močového mechúra je veľmi časté močenie, ktorému hovoríme frekventúria. Toto býva spojené s častým nočným močením, ktoré sa volá noktúria. Ďalším príznakom je urgencia, čo je veľmi nepríjemné nutkanie na močenie, ktoré nedokážeme oddialiť vôľou,“ hovorí MUDr. Nikoleta Lédererová.

Hyperaktívny močový mechúr môže byť suchý alebo mokrý, pri tom druhom dochádza k úniku moču. 

MUDr. Nikoleta Lédererová
Zdroj: archív

Prečo to vzniká?

Ľudia by si mali podľa lekárky uvedomiť, že ochorenie nezavinili, nemôžu zaň, je to prejav narušenia na nervových zakončeniach močového mechúra.

Jedným z dôvodov vzniku môžu byť následky operácie panvového dna, ale príznaky sa môžu objaviť aj v spojitosti s inými chorobami, čím dokážu zmiasť pacientov. MUDr. Lédererová vysvetľuje: „Najprv treba vylúčiť zápal močových ciest, defekt panvového dna, kamene či nádor. Aj Parkinsonova choroba, skleróza multiplex či stav po cievnej mozgovej príhode môžu mať aj príznaky HMM.“

Ak máte dojem, že vás pociťujete niektorý z príznakov, ale nie ste si istý, na stránke www.jetovsuchu.sk nájdete krátky test, ktorý napovie viac.

Ako sa to lieči?

Pri liečbe sa využívajú tabletky aj úprava životného štýlu.  „Pacientovi napíšeme niektorý liek z kategórie liekov prvej línie. Zavoláme si ho o mesiac na kontrolu, a ak mal efekt a dobre ho toleroval, pokračujeme v liečbe. Stáva sa, že naozaj trafíme už prvým liekom,“ hovorí lekárka. Ak mala liečba nejaké úskalia, vyskytli sa nežiaduce účinky alebo nezabrala, skúša sa nasadiť iný liek.

Liečba by mala prebiehať aspoň jeden rok, potom sa môže pokusne prerušiť.

Život bez čili

Len lieky nestačia, treba obmedziť fajčenie, alkohol, ale aj bublinkové nápoje. Z jedálnička treba vylúčiť štipľavé a silno korenisté jedlá.

Každé dve hodiny

Začnite precvičovať svalstvo panvového dna, pomáhajú aj Kegelove cviky. Lekárka ešte odporúča: „V rámci tréningu močového mechúra je dobré snažiť sa dosiahnuť to, aby sme chodili močiť podľa hodiniek každé 2 hodiny. To znamená, že si sledujeme presne čas a neriadime sa močovým mechúrom a tým, čo chce on, ale riadime sa hodinkami.

Vždy, keď príde nutkanie na močenie, pokúsime sa stiahnutím svalstva panvového dna zabrániť tomu, aby sme išli močiť, pretože vieme, že sme boli nedávno a nemáme ešte čo vymočiť. Pokúšame sa natiahnuť interval do dvoch hodín.“ Niekedy sa to darí, niekedy menej, ale treba sa pokúšať.