Tinktúra z medvedieho cesnaku sa v ľudovom liečiteľstve považuje za prírodné antibiotikum. Užíva sa pri nachladnutí, ktoré je teraz vzhľadom na výkyvy teploty veľmi časté. Uľaví však aj dýchacím cestám ohrozeným koronou, je výborný na jarný detox, prečisťuje črevá, znižuje tlak a mladé dámy by mohlo zaujímať, že lieči akné a mierni celulitídu. Ideálne je jesť ho tepelne neupravený, keďže pri vyšších teplotách stráca prospešné látky. Do polievok, šalátov, špenátu či omelety ho preto pridávajte až na poslednú chvíľu.

Pozor však ak beriete lieky na riedenie krvi! Vtedy sa pred konzumáciou poraďte s lekárom. Môže ovplyvniť ich účinok.

Práve teraz!

Vyrobte si práve teraz liečivú tinktúru!
Zdroj: Shutterstock

Sezóna medvedieho cesnaku sa len začína. Bude trvať až do mája, keď môžete využívať do jedál nielen jeho veľké a silné listy, ale aj kvety a cibuľky. Teraz sú však lístky ešte mladé, malé a krehké. Variť by ich bola škoda. Mladé lístky totiž obsahujú najviac liečivých látok, ktoré by varenie zničilo. Môžete si nimi však posypať maslový chlieb či šalát, na pesto je ho ešte pomerne málo. Zato na prípravu liečivej tinktúry je v najlepšej kondícii.

Ako na to? Nazbierajte ich toľko, aby ste zaplnili pohár na zaváranie. Poriadne ich umyte a nakrájajte nadrobno, ale nemixujte. Zalejte 40 % alkoholom a nechajte tri týždne uzavreté postáť v tme. Každý deň nádobou potraste, potom alkohol sceďte a skladujte v tmavých fľaštičkách. Ak vám prekáža užiť tinktúru priamo, môžete si ju nakvapkať do bylinkového čaju.

Ako ju užívať

- Ako prevenciu proti nachladnutiu a na posilnenie imunity – 10 až 15 kvapiek každé ráno

- Pri problémoch s tlakom a pri jarnom detoxe – vypiť každé ráno nalačno v priebehu 6 týždňov 15 kvapiek v 1 dl vody

Vyskúšajte výluh proti kašľu a pri zápale priedušiek

Hrsť posekaných mladých lístkov medvedieho cesnaku zalejeme 100 ml horúcej vody a necháme pol hodiny lúhovať. Do teplej, nie však vrelej tekutiny pridáme dve lyžice medu. Užívame každú hodinu jednu lyžicu.

Medvedie víno

Znie to zvláštne, ale je to jeden zo spôsobov užívania medvedieho cesnaku. Má množstvo benefitov. Obsahuje veľa vitamínov a železo. Pôsobí proti vírusom, baktériám, parazitom, upravuje tlak, trávenie, posilní imunitu, čistí krv, Je dobré pri astme, chrípke a nachladnutí, keďže rozpúšťa hlieny.

Hrsť listov posekajte a zalejte 250 ml bieleho či červeného vína a priveďte do varu. Odstavte, po chvíli sceďte a oslaďte medom podľa chuti. Užívajte pohárik denne.