Ľudia z Kysúc, z Liptova či zo Spiša o kliešťoch donedávna počuli len z rozprávania známych z južných oblastí Slovenska. Dnes tieto malé parazity nie sú výnimkou ani v hornatom severe krajiny. „Boli sme zvyknutí, že kliešť sa vyskytuje len okolo riek, no teraz je už takmer všade, v bratislavských parkoch aj vo Vysokých Tatrách. Stáva sa ozajstným strašiakom leta,“ tvrdí parazitológ Branislav Peťko, vedúci Centra aplikovaného výskumu Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach.

Najkritickejším obdobím roka, kedy sa nám kliešť môže prisať na telo, je podľa neho apríl až jún a obdobie Medardových dažďov, keďže teplé a vlhké počasie týmto parazitom vyhovuje najviac. „Na Štrbskom Plese sa nám pri opakovaných zberoch výskyt kliešťov nepotvrdil. Ale napríklad Tatranská magistrála zhruba od Tatranskej Kotliny až po Vyšné Hágy už patrí do zóny, kde sa vyskytujú. Turisti teda musia aj v horách vo výškach okolo 1200 metrov nad morom počítať s výskytom týchto parazitov,“ pokračuje docent Peťko.

Najkritickejším obdobím roka, kedy sa nám kliešť môže prisať na telo, je  apríl až jún a obdobie Medardových  dažďov, keďže teplé a vlhké počasie týmto parazitom vyhovuje.
Najkritickejším obdobím roka, kedy sa nám kliešť môže prisať na telo, je apríl až jún a obdobie Medardových dažďov, keďže teplé a vlhké počasie týmto parazitom vyhovuje.
Zdroj: Profimedia.sk

Niekto je vyvolený

Čoho sa pri kliešťoch bojíme najviac? Chorôb, ktoré infikovaný parazit cez svoje sliny do našej krvi prenáša. Najčastejšie je to kliešťová encefalitída a lymská borelióza. Zatiaľ čo pri kliešťovej encefalitíde sa počet nakazených ľudí odhaduje na jedno promile až jedno percento, rádovo je teda infikovaný jeden z tisíc alebo jeden zo sto - pri borelióze je to asi dvadsať percent. Nákazu teda prenáša každý piaty kliešť.

Údaje Centra aplikovaného výskumu Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach dokonca ukazujú, že niektorých ľudí si kliešte vyberajú častejšie!  „Robili sme anketu, na ktorej spolupracovala takmer tisícka ľudí. Dvadsať percent respondentov na sebe nikdy kliešťa nemalo. Okolo pätnásť percent opýtaných

malo každý rok aspoň jedného a asi dve percentá uviedli, že ich majú každý rok viac ako desať! Zvyšných asi šesťdesiat percent populácie, ktoré majú kliešťa ojedinele, je však veľmi citlivých na ochorenia ním prenášané. Pretože tí, ktorí sú napádaní často, už majú istú imunitu vybudovanú,“ uzatvára docent Branislav Peťko.

Najkritickejším obdobím roka, kedy sa nám kliešť môže prisať na telo, je  apríl až jún a obdobie Medardových  dažďov, keďže teplé a vlhké počasie týmto parazitom vyhovuje.
Najkritickejším obdobím roka, kedy sa nám kliešť môže prisať na telo, je apríl až jún a obdobie Medardových dažďov, keďže teplé a vlhké počasie týmto parazitom vyhovuje.
Zdroj: Profimedia.sk

Kde číhajú?

  • V trávnatých porastoch s výškou od dvadsať centimetrov do jedného metra, v záhradách, v parkoch i v lesoch.
  • Striehnu na koncoch listov, na steblách tráv alebo na vetvičkách prízemných kríkov.
  • Obľubujú najmä dubovo-hrabové lesy.

Kde je najviac nakazených?

K oblastiam s najväčším výskytom nakazených kliešťov patrí údolie Váhu. V tejto oblasti býva dlhoročne najvyššia chorobnosť na kliešťovú encefalitídu, hoci na Slovensku výskyt tohto ochorenia nie je vysoký. Endemickými oblasťami sú aj juhozápadná časť Slovenska, napríklad pohoria Tríbeč a Vtáčnik, Pohronská a Nitrianska pahorkatina, ďalej oblasť Malých Karpát, okresy Levice, Nitra, Nové Zámky a Trenčín.

Uveríte?

Na Slovensku žije asi sedemnásť zo sedemsto druhov kliešťov. Líšia sa veľkosťou aj farbou. Osemdesiat percent z nich sa na človeka nikdy nedostane. Nepriateľom kliešťov u nás sú bažanty aj osičky, kliešte však zatiaľ vyhrávajú.