My ženy to máme „tam dole“ dosť komplikované. Gynekológ MUDr. Jozef Španka tvrdí, že za tridsať rokov svojej praxe nepoznal ženu, ktorá by aspoň raz za život nemala nekomplikovavný výtok alebo krátku epizódu zápalu. „Vaginálne infekcie sú deprimujúci problém žien v civilizovaných krajinách,“ uznáva.

Všetko spolu súvisí

Aby nás kvasinky alebo baktérie nedostali do úzkych, potrebujeme pomerne veľa obranných štítov: slizničný imunitný systém, ale aj estrogény, ktoré spôsobujú zhrubnutie pošvovej steny a jej elasticitu. Už to je vlastne bariéra proti infekcii. No a čím viac estrogénu naše telo produkuje, tým viac máme aj glykogénu. „Glykogén je potrebný na to, aby sa namnožili laktobacily, ktoré potrebujeme na to, aby produkovali kyselinu mliečnu. No a tá spôsobuje pokles pH pod 4,5. Práve takéto kyslé prostredie chráni pošvu pred infekciou,“ vysvetľuje zložitý mechanizmus gynekológ.

Laktobacila s názvom Lactobacillus vaginalis nazýva dokonca „policajtom pošvy“. Má skrátka zabraňovať, aby sa množili nežiaduce mikróby. „Jediné, na čo je krátky, je trichomonádová infekcia prenášaná pohlavným stykom,“ upresňuje MUDr. Španka.

Predchádzajúce slová ponúkajú aj vysvetlenie, prečo majú ženy v menopauze a po nej časté infekcie. Pokles estrogénov totiž znižuje tvorbu glykogénu, výstelka pošvy sa stenčí, stane sa zraniteľnou. Aj produkcia laktobacilov je znížená, takže odolnosť sliznice, ktorá atrofuje, klesá.

Ako ich rozlíšiť

Svrbenie, pálenie, opuch, bolestivé milovanie aj ťažkosti na toalete – to všetko môže naznačovať, že v pošve úradujú baktérie alebo kvasinky. Keď robia šarapatu baktérie, prejaví sa to typickým rybím zápachom a riedkym bielosivým výtokom, pri trichomoniáze je však žltozelený, spenený. Kvasinky zasa vytvárajú hustý tvarohovitý výtok a silné svrbenie.

Pozor, obe infekcie majú aj zmiešanú formu. Lekár hovorí, že pri prvých príznakoch diskomfortu, najlepšie do 24 hodín, si môžete v lekárni vypýtať voľnopredajnú novinku – čapíky, ktoré majú potenciál zaúčinkovať aj proti kvasinkám, baktériám, zmiešanej infekcii aj pri suchosti v pošve.

Prvá pomoc áno, ale...

Jeden čapík obsahuje dezinfekčné aj hojivé látky. Dezinfekčne pôsobí kyselina boritá, ktorá je v gynekológii známa už dávno, čajovníkový olej a kyselina glycyretinová, získaná zo sladkého drievka. Tá pôsobí aj proti hubám a dokonca aj proti vyvolávateľovi trichomoniázy. Sliznicu hojí zasa kyselina hyalurónová, ktorá zvlhčí a lubrikuje, ďalej kyselina mliečna a polykarbofil, ktoré znižujú pH, a vitamíny E a A. Táto nálož by mohla zabrať.

Gynekológ však dvíha prst: „Ak nepocítite úľavu do 5 dní, je nutné vyhľadať gynekológa, ktorý urobí odbery a nasadí cielenú liečbu antibiotikami alebo antimykotikami. Zanedbaný zápal totiž môže zasiahnuť až močové cesty alebo prejsť do chronického výtoku, teda zápalu, ktorý dokonca nemusí ani gynekológ rozpoznať, a tým pádom neliečiť. To však môže neskôr narobiť problémy s plodnosťou.“ A to nechceme.

Z toho istého radu zdravotných pomôcok, ako sú čapíky, využíva lekár tabletky do pošvy pre pacientky po liečbe, aby nedošlo k recidíve. Používanie je pohodlné, stačí raz týždenne počas 10 týždňov a môžete mať aj pohlavný styk.

Fakt o mužských spermiách

K zápalom v pošve môže prispieť: chlórovaná voda, prehnaná hygiena, parfumované vložky, užívanie antibiotík aj hormonálnej antikoncepcie, cukrovka, tehotenstvo, ale aj spermie! Mužov ejakulát má totiž pH 7,8. Je teda zásaditý a ďaleko od toho, čo potrebuje žena, teda 4,5. Kyslé prostredie sa tak dočasne zmení, oslabí a môže otvoriť dvere infekcii.