Naše prababičky by boli z reklamy na menštruačné vložky či lieky proti bolestivej menštruácii veľmi pravdepodobne zdesené. Hovoriť o takej „nečistej veci“ nahlas? Škandál.

Zaujímavé je, že podľa etnografov sa menštruačná krv používala pri privolaní lásky, potierali sa ňou stromy, aby lepšie rodili, na druhej strane sa odporúčalo, aby menštruujúca žena napríklad nezavárala, neoberala ovocie či nesiala, nesadila kvety alebo nepiekla. Všetko, čo v tomto nečistom čase urobila, sa nemuselo vydariť.

Zdá sa, že aj v minulosti ženy túžili, aby ich menštruácia trvala čo najkratšie – etnologička Emília Horváthová napríklad v jednej zo svojich prác uviedla, že dievčatá prevliekali bielizeň cez tri schodíky rebríka, aby ich menštruácia trvala iba tri dni.

Ten istý cieľ sa privolával aj tým, že matka mladej ženy položila pošpinené nohavičky na tretí schodík schodiska vedúceho na povalu. Dnes sa nad týmito rituálmi pousmejeme, ale jedno je isté – menštruácia sa pre mnohé z nás spája s bolesťou a rady by sme ju hoci aj oželeli.

Anketa
Trápite sa každý mesiac kŕčmi a bolesťami?
  • 79%
  • 21%

Môže za tým byť ochorenie

Gynekológovia hovoria, že dysmenoreou, po slovensky bolestivou menštruáciou, trpí päťdesiat až deväťdesiat percent žien. Pre niektoré je tých pár dní naozaj peklom, aj tri dni nie sú schopné ísť do práce alebo do školy. S veľkou bolesťou musia bojovať hlavne ženy do dvadsaťpäť rokov. Našťastie sa s dysmenoreou dá niečo robiť, nanešťastie to mnohé neriešia a ticho trpia.

Mávnuť rukou nad bolesťou s tým, že to prejde, môže byť aj nebezpečné. Bolestivá menštruácia môže byť signálom ochorenia, ktoré treba riešiť, a nie, nevediac o ňom, zajedať ho tabletkami od bolesti.

Menštruačnými bolesťami sa totiž môže prejavovať viacero ochorení: endometrióza, infekcie v panve, myómy a polypy maternice, nenádorové ochorenie adenomyóza, cysty na vaječníkoch a mnohé iné. Bolesťou v podbruší sa môžu hlásiť aj iné orgány v tele, ale aj zle založené hormonálne vnútromaternicové teliesko. „Jednej z mojich pacientok, ktorá mala dlhodobo bolesti v krížoch, bol napokon diagnostikovaný lymfóm s metastázami v kostiach,“ uvádza ako príklad gynekologička MUDr. Radmila Sládičeková.

Za pozornosť stojí aj to, že dysmenoreou trpia pomerne často aj ženy so syndrómom dráždivého čreva. Ak bude lekár pamätať aj na túto diagnózu, liečbou tohto syndrómu ustúpia aj ťažkosti s bolesťou v podbruší.

Príde do dvoch rokov

Bolestivá menštruácia, ktorej príčinou nie je žiadna z chorôb, zaskočí dievčatá väčšinou pol roka až dva roky po ich prvej menštruácii. Pokiaľ ich bolesti začnú trápiť po troch, štyroch a viac rokoch, treba myslieť na to, že za tým bude niečo viac. Okrem nepríjemných kŕčov, vyžarujúcich až do krížov alebo stehien, vás môžu potrápiť aj bolesti hlavy, zvracanie alebo aj hnačka. Dobrá správa je, že tieto problémy môže upraviť pôrod, takže bábätko neodkladajte.

Mnohé z nás to nerady počujú, ale za veľkými bolesťami pri menštruácii môže byť aj psychika – už len pomyslenie na deň D je hororom a od lekára sa
nám ťažko počúva, že „naozaj nenašiel žiadnu príčinu“. Dysmenorea môže byť aj následok sexuálneho zneužívania ženy, dievčaťa.
Mnohé z nás to nerady počujú, ale za veľkými bolesťami pri menštruácii môže byť aj psychika – už len pomyslenie na deň D je hororom a od lekára sa nám ťažko počúva, že „naozaj nenašiel žiadnu príčinu“. Dysmenorea môže byť aj následok sexuálneho zneužívania ženy, dievčaťa.
Zdroj: Shutterstock, Profimedia.sk, Archív

Môžu za to prostaglandíny

A čo môže vlastne za to, že niektoré zdravé ženy pri menštruácii zvlášť trpia? Môže za to hormón prostaglandín. „Žena si počas ovulácie vytvára zásobu prostaglandínov, ktoré vlastne spôsobujú kŕč alebo stiahnutie hladkej svaloviny maternice,“ vysvetľuje MUDr. Radmila Sládičeková. Sťahy maternice, z ktorej sa odlupuje počas menštruácie sliznica, môžu byť pre niektoré ženy veľmi bolestivé. „Prostaglandíny sa uvoľňujú do obehu a spôsobujú ešte väčšie kŕče,“ dodáva.

Ako sa to rieši?

Ak bolestivú menštruáciu majú na svedomí „iba“ hormóny a nie iné vážnejšie ochorenie, môže sa riešiť liekmi, ale v niektorých prípadoch môže byť veľkou podporou aj psychoterapia. Ženy sa často potrebujú uistiť v tom, že nejde o žiadne onkologické ochorenie.

„V prvom rade treba vylúčiť, že žena nemá cystu, polyp, myóm, endometriózu, zrasty či zápal. Ak je všetko v poriadku, potom si pacientka môže vybrať, ktoré riešenie jej vyhovuje,“ hovorí gynekologička. Osvedčili sa jej nesteroidné antireumatiká s ibuprofénom, paracetamolom alebo diklofenakom, skrátka bežné lieky od bolesti.

„Liek sa užíva tri dni pred očakávanou menštruáciou. Zabráni sa tak nadprodukcii prostaglandínov, ktoré sa potom nehromadia v sliznici maternice a neuvoľňujú sa počas menštruácie,“ vysvetľuje.

„Riešením môže byť aj hormonálna antikoncepcia, ktorá vie zabrániť ovulácii a tým aj hromadeniu prostaglandínov,“ dodáva.

Je to mýtus

Medzi ženami panuje názor, že by mohlo pomôcť rozšírenie krčka maternice. „Tento zákrok som napríklad robila pacientke, ktorá mala po operácii extrémne zúžený kanál krčka maternice a mala aj extrémne bolestivú menštruáciu. Rutinne sa to však určite nerobí. Ženy by mohli mať v budúcnosti problémy s udržaním plodu v maternici,“ hovorí MUDr. Sládičeková. 

Laparoskopia

Lekár, ktorý poctivo pátra po príčinách bolesti v panve, by vám mohol urobiť nielen sonografiu, ale aj MRI vyšetrenie. Najčastejšie však ku konečnému verdiktu pomôže laparoskopia, keď sa lekári doslova pozrú do vášho tela.

Mnohé z nás to nerady počujú, ale za veľkými bolesťami pri menštruácii môže byť aj psychika – už len pomyslenie na deň D je hororom a od lekára sa nám ťažko počúva, že „naozaj nenašiel žiadnu príčinu“. Dysmenorea môže byť aj následok sexuálneho zneužívania ženy, dievčaťa.

Záchrana v bylinke

Kŕče zmiernia tieto bylinky:

  • alchemilka – ľudovo sa nazýva aj ženský plášť
  • hluchavka biela
  • rumanček kamilkový
  • rebríček obyčajný (Myší chvost)
  • nátržník husí

Kedy na prehliadku?

Gynekologické vyšetrenie by mala žena absolvovať, keď začne pohlavne žiť, najneskôr v osemnástke. „Cytológiu vieme urobiť aj žene, ktorá ešte nemala pohlavný styk,“ hovorí MUDr. Radmila Sládičeková.