Predstavte si samu seba, ako ráno nasadnete na bicykel v slušivom sexi kostýmčeku, ktorý vás ochráni pred zimou, vetrom, a dokonca aj dažďom. Odšliapete si pár kilometrov pre zdravie a po príchode do práce nastúpite do výťahu v dokonale vyžehlenom kúsku podľa najnovších trendov, ktorý bude počas prania ošetrený tak, aby vydržal čo najdlhšie. Sci-fi? Kdeže!

Takéto zázraky vraj budú zvládať látky v najbližších pätnástich rokoch. Odborníci v módnom priemysle predpovedajú, že už čoskoro nás prestane baviť vintage a retro. Prichádza totiž oblečenie, ktoré bude nielen krásne vyzerať, ale aj fantasticky funkčné a ľahké na údržbu.

Rozmýšľajú za nás

Ak by ste navštívili najväčšiu výstavu látok na svete, francúzsku Premiere vision, mohli by ste predpovedať, s akými kolekciami vyrukuje Chanel či Nike. Módnych návrhárov totiž ovplyvňujú najmä trendy v materiáloch, a tak vôbec nie je náhoda, že túto jar sa budú nosiť pastelové farby a nápisy. Každý rok sa vymyslí až dvadsaťtisíc nových textilných dizajnov a ich výrobcovia už teraz vedia, čo sa bude nosiť o dva roky. Svetlo sveta už dokonca uzrela aj látka, ktorá deteguje v tele rakovinové bunky.

Jedného dňa budeme nosiť pushupky, ktoré okamžite odhalia, že v našich prsiach sa deje niečo zlé. Alebo si kúpime zimnú bundu, ktorá bude priebežne merať našu telesnú teplotu a podľa potreby nafúkne izolačnú vrstvu tak, aby nás dokonale hriala. No a pred párty si farbu a vzor na obľúbených šatách prispôsobíme novým lodičkám alebo téme večierka špeciálnym sprejom či počítačom s 3D tlačiarňou.

Svetlo sveta už dokonca uzrela aj látka, ktorá deteguje v tele rakovinové bunky.
Svetlo sveta už dokonca uzrela aj látka, ktorá deteguje v tele rakovinové bunky.
Zdroj: Archív

Nová éra

Odborníci tvrdia, že sme na začiatku novej éry. Tá prináša návrat k prírode a k tradíciám, no zároveň v nás pestuje kult mladosti a snahu odlíšiť sa. Výrobcovia látok používajú čoraz menej čistých materiálov a aj ten najjemnejší hodváb a najčistejšiu bavlnu obohacujú o prímesi, ktoré ich zdokonaľujú.

Veď načo nám je čistý kašmír, keď sa nedá prať v práčke, však? Alebo bavlnené šaty, ktoré na nás neforemne visia. Zabudnite na polyester, pod ktorým pokožka nedokáže dýchať. Hybridné látky budúcnosti budú kvalitné, veľmi trendové a funkčné.

To, ako vývoj látok napreduje, vidíme už dnes na džínsoch. Kedysi tvrdé a nepoddajné nohavice pre robotníkov kúpite dnes v tých najrôznejších podobách. Zdobené flitrami či čipkou, s vypraným efektom, elastické, roztrhané či pofŕkané. Už o pár rokov si ich rovno v obchode budeme môcť prispôsobiť svojej osobnosti pomocou počítača a lasera.

Britský návrhár Giles Deacon vytvoril prvú kolekciu, ktorá sa dá prať v práčke.
Britský návrhár Giles Deacon vytvoril prvú kolekciu, ktorá sa dá prať v práčke.
Zdroj: Archív

S nápadom

Keď si dnes našetríte na luxusné značkové oblečenie, už na látke cítite, že je niečím iné. Drahý kúsok od Celine či z dielne Balenciaga je výnimočný, no zároveň neskutočne ťažký na údržbu. Hodili by ste len tak do práčky riasené sako za niekoľko tisíc? Asi nie. Myslím, že by ste sa báli zobrať ho aj do neoverenej čistiarne.

Nastupuje však trend, ktorý diktuje, aby sa aj obyčajné veci stali výnimočnými a zároveň nám v nich bolo dobre. Vidíme to na džínsoch, vďaka ktorým dnes casual štýl dobýja tie najkonzervatívnejšie miesta. Móda je oveľa viac športová, zároveň sa však do bežného života dostávajú technológie vytvorené pre top športovcov. Naopak, veci na behanie, do posilňovne či na svah sú čoraz krajšie a modernejšie.

A na čo sa ešte môžeme tešiť? Bavlna bude onedlho môcť vyzerať ako papier, vetrovky sa začnú vyrábať z materiálu, ktorý pripomína plastelínu. Ľahučká pena bude pritom fantasticky vyzerať a skvele hriať. Vaša sexi blúzka bude priesvitná len do tej miery, ako si budete želať, a látky budú meniť farbu podľa osvetlenia. Cvočky a zložité zapínanie nahradia jednoduché zipsy. No a oblečenie si bude pamätať nielen tvar vašich kriviek, ale aj najlepší športový výkon, ktorý ste v ňom dosiahli. To je, čo?

A na čo sa ešte môžeme tešiť? Bavlna bude onedlho môcť vyzerať ako papier, vetrovky sa začnú vyrábať z materiálu, ktorý pripomína plastelínu. Ľahučká pena bude pritom fantasticky vyzerať a skvele hriať.
A na čo sa ešte môžeme tešiť? Bavlna bude onedlho môcť vyzerať ako papier, vetrovky sa začnú vyrábať z materiálu, ktorý pripomína plastelínu. Ľahučká pena bude pritom fantasticky vyzerať a skvele hriať.
Zdroj: Archív

Foto: Archív

Ako sa starať o oblečenie?

Prvých päť praní ste z vášho nového kúsku nadšená. Po dvadsiatom z neho ostane len pohroma. Ako tomu zabrániť?

  • Najdôležitejšie je odstrániť z látky špinu. Až 70 percent špiny nevidno a tá, čo na oblečení ostane, pritiahne ako magnet ďalšiu. Možno sa vám po prvom praní bude zdať, že fľak z vína tam nie je, no druhé pranie ho opäť zviditeľní.
  • Oblečenie musíte chrániť šetrným praním – vaša práčka by mala vymieňať špinavú vodu a žmýkať tak šetrne, aby sa predišlo tvorbe žmolkov.
  • Záleží na tom, aké pracie prášky a aviváže používate. Tie kvalitné sa postarajú o to, aby oblečenie nevybledlo, ostalo jemné, nescvrklo sa a krásne voňalo.