„Menopauza je zložitý proces, ktorý môže spôsobovať niektoré viditeľné zmeny na tele, pokožke aj vlasoch. Je dobré byť na to pripravená,“ hovorí MUDr. Iveta Kupcová. Podľa nej treba mať napamäti, že slabnúce fungovanie vaječníkov vyvoláva hormonálnu nerovnováhu, ktorá potom ovplyvňuje prirodzené biologické procesy prebiehajúce v koži. Bunkám už trvá dlhšie, kým sa zregenerujú, koži odrazu chýba voda a kolagén - no a to všetko má za následok, že sa mnohé z nás, na ktoré dýchla menopauza, začínajú stále frustrujúcejšie pozerať do zrkadla.

Čo tam vidíme? Suchú, tenkú a zvädnutú pleť, viditeľnejšie vrásky najmä v okolí očí a úst, možno aj akné. Keď vezmete medzi prsty kúsok kože a uštipnete sa, akosi pomaly sa dostáva do pôvodného stavu... Navyše sa môžu častejšie objavovať modriny, pretože pleti chýba kolagén glykozamínoglykány a voda. „Áno, je to frustrujúce, ale nie neriešiteľné,“ usmieva sa chápavo lekárka.

Čo robiť?

Je načase hodiť pleti záchranné koleso. Hlavne jej treba dať napiť a ochrániť ju pred slnkom. Možno ste si všimli, že vám po lete akosi vybehli tzv. starecké škvrny. Je načase hodiť do kabelky opaľovací krém, bez ktorého sa už nepohnete a kupovať krémy, ktoré obsahujú filtre proti UVA žiareniu.

Do bežnej rutiny starostlivosti o pokožku tváre by malo patriť čistenie jemnou micelárnou vodou. Suchosť zaženiete tým, že aspoň dvakrát denne ju budete premazávať hydratačnými prípravkami s obsahom kyseliny hyalurónovej. Ľahké krémy na poličke v kúpeľni vymeňte za krémy s hustejšou textúrou.  No a občas, nie každý deň, si doprajte peeling, ktorý uvoľní póry a odstráni odumreté bunky. Ale pozor, mal by byť len jemný, nesiahajte po silných peelingoch ani tzv. dermaroleroch.

Aké ingrediencie treba v prípravkoch hľadať?

Prípravkov na pleť je nepreberné množstvo, vyznať sa je niekedy ťažko. Na krabičkách so zložením ale hľadajte tieto ingrediencie:

1. V hydratačných prípravkoch by nemala chýbať kyselina hyalurónová či glycerín.

2. V krémoch a sérach byť mali byť omega oleje, retinol, fytohormóny, aminokyseliny, vitamíny C, E a E, tiež peptidy.

3. Pílingové prípravky by mali obsahovať kyselinu glykolovú.

Anketa
Máte svoju osvedčenú kozmetiku, ktorej ste verná?
  • 74%
  • 26%