U nás, rovnako ako u našich západných susedov, legislatíva náhradné materstvo nerieši. Znamená to, že nie je povolené ani zakázané. Kým naši lekári balans na hrane zákona pre náhradné materstvo rázne odmietajú, niektoré české centrá reprodukčnej medicíny, napríklad v Brne a v Zlíne netaja, že dieru v zákone využívajú. Hoci existuje riziko, že náhradná matka sa po pôrode odmietne dieťaťa vzdať. Na Ukrajine, v Rusku, Gruzínsku, Indii, vo Veľkej Británii, v Kalifornii, Arkansase či v Texase sa už pre takéto prípady poistili zákonom, čiže ak dodržíte stanovené pravidlá, náhradná matka vám dieťa odovzdať musí. Treba si však pripraviť poriadnu kôpku peňazí, zhruba od 12 000 do 50 000 eur, podľa toho, pre ktorú krajinu sa rozhodnete.

Osem detí do daru

Štyridsaťšesťročná Angličanka Jill Hawkinsová ako profesionálna náhradná matka vynosila osem detí. Prvé z nich má dvadsať rokov, posledné jeden rok. Ich fotografie má na stenách vo svojom byte, je s nimi v kontakte a s väčšinou ich rodičov sa kamaráti. „Vidím, že moja práca mala zmysel. Som šťastná, že som mohla pomôcť bezdetným párom,“ povedala pre Daily Mail, no priznala, že už niekoľkokrát si hovorila, že to robí poslednýkrát, keď sa po tehotenstve cítila unavená. Priznala tiež, že keď dieťa odovzdá a príde domov, kde ju nečaká partner ani vlastné deti, iba tri mačky, vždy sa rozplače. „Zakaždým som si však povedala, že je to v dôsledku hormónov a zase to prejde.“ Naposledy vynosila chlapčeka v štyridsiatich piatich rokoch, po pôrode však vyhlásila, že teraz je to naozaj poslednýkrát, lebo na ďalšie tehotenstvo sa cíti stará.

Nezištná pomoc

Radomír Hredzák, vedúci lekár Sanatória pre liečbu neplodnosti v Košiciach, tvrdí, že väčšina náhradných matiek označila tehotenstvo s „cudzím“ dieťaťom za pozitívnu skúsenosť. „Mali radosť, že pomohli párom, ktoré by inak vlastné dieťa nemali. A dvojice, ktoré sa takto dopracovali k vytúženému dieťaťu, sa zas podľa štúdie zhostili rodičovstva lepšie než tí, ktorí s otehotnením nemali problém. V žiadnom prípade nemôže byť motivácia náhradnej matky založená na financiách, ale na potrebe pomôcť iným. Preto aj podľa zákonov vo Veľkej Británii patrí náhradnej matke finančné odškodnenie iba za preukázateľné výdavky, ktoré jej v tejto súvislosti vznikli,“ upozorňuje odborník, ktorý je viac za náhradné materstvo ako proti nemu. Ale iba z prísne vymedzených lekárskych dôvodov. Lekár spochybňuje tiež domnienku, že náhradné matky trpia po odovzdaní dieťaťa stresom, prípadne dlhodobými psychickými následkami. „Zatiaľ nikto nepreskúmal dlhodobý vplyv na vzťah takto porodených detí k svojim biologickým rodičom a k náhradnej matke,“ zamýšľa sa. A čo hovorí na prípady, keď náhradná mama odmietla odovzdať po pôrode dieťa biologickým rodičom? „Sú zriedkavé, ale je okolo nich veľká publicita.“

Vráťte mi ho!

Pozrime sa na niektoré z nich: Pred dvoma rokmi Poľsko obletel príbeh nezamestnanej Beaty Grzybowskej, ktorá vynosila dieťa cudziemu páru, aby si finančne pomohla. Žila v jednoizbovom byte bez toalety, s dvomi dcérami, na ktoré jej ich otcovia neplatili výživné. Tretiu, najmladšiu dcéru dala pred rokmi na adopciu, pretože sa narodila so srdcovou chybou a nemala dosť peňazí na jej lieky. Štvrté dieťa, chlapčeka, vynosila manželskému páru, ktorý jej za to zaplatil zhruba 8000 eur. Tri dni po pôrode im ho odovzdala, no zakrátko ho pýtala späť. Tvrdila, že ho chce vychovať, aj keď je chudobná. Spor o dieťa medzi ňou a párom, ktorému ho odovzdala, sa dostal až pred súd a spočiatku to vyzeralo, že podľa rovnakého zákona ako u nás uznajú za matku dieťaťa Beatu Grzybowskú. Odporcovia namietali, že je emočne nestabilná a nemá dobré podmienky na jeho výchovu. Napokon musela bojovať, aby jej neodobrali dcéry, a tak sa boja o ďalšie dieťa sama vzdala. Povedala však, že keby mohla vrátiť čas, nikdy by sa náhradnou matkou nestala.

Nebezpeční rodičia

Pred vyše pol rokom riešil trochu iný prípad súd vo Veľkej Británii. Žena, ktorá vynosila a porodila dcéru cudziemu páru bez toho, aby sa obrátili na agentúru, ktorá oficiálne sprostredkúva profesionálne náhradné matky, začala mať počas tehotenstva podozrenie, že pre ňu nebudú dobrými rodičmi. „Znepokojilo ma, keď sa mi pani, ktorej som sľúbila vynosiť dieťa, priznala, že manžel sa k nej správa násilne, že ju stále kontroluje a že sa ju dokonca pokúšal uškrtiť bezpečnostným pásom v aute. Postupne som však začala pochybovať aj o nej. Myslím, že dieťa chce iba ako hračku, aby sa doma nenudila, kým jej muž pracuje,“ povedala pre denník Daily Mail a priznala aj svoj podiel viny: „Asi som príliš dôverčivá, ale keď som ich spoznala, mala som pocit, že budú ideálnymi rodičmi. Bývajú na vidieku v krásnom dome, on má dobrý príjem, ona je žena v domácnosti, ale prekonala rakovinu a už nemôže otehotnieť. Chcela som im pomôcť. No teraz vidím, že pre dcéru bude bezpečnejšie, ak ostane so mnou.“ K rovnakému názoru dospel aj sudca. Pre biologického otca dievčatka však dal vypracovať kalendár termínov, v ktorých má nárok na stretnutie so svojou dcérou. Náhradnú matku aj pár v spore však poriadne vyhrešil za ich nezodpovednosť.

Legálne to nejde

I keď na Slovensku sme ešte podobný prípad nemali, ľahko k nemu môže dôjsť. Práve preto, že naše zákony náhradné matky neriešia, no ženy, ktoré nemôžu vynosiť dieťa, sú aj u nás. A zúfalé ženy robia zúfalé veci! Radomír Hredzák počas šestnásťročnej praxe hovoril s dvoma či troma ženami, ktoré by náhradnú matku prijali. „Predpokladám, že ich bude určite viac, len u nás štatistiky o ich počte neexistujú. Navyše si myslím, že dnes sa ani neobrátia na lekára, keďže cez internet môžu mať informácie, že to u nás nie je dovolené. Ak by si chceli nájsť náhradnú matku v zahraničí, asi by som im odporúčal Veľkú Britániu, lebo pokiaľ viem, bola to jedna z prvých krajín, kde podmienky náhradného materstva uzákonili.“

Maternica na inzerát

V Česku si etické podmienky ohľadom tohto problému zatiaľ stanovili lekári sami na lekárskych konferenciách. Podľa nich vychádzajú v ústrety len ženám, ktoré dieťa nemôžu vynosiť z vážnych zdravotných dôvodov, napríklad nemajú dostatočne vyvinutú maternicu. Musia tiež mať partnera a náhradnú matku si zohnať na vlastnú päsť. Češky svoju maternicu na prenájom nezriedka ponúkajú prostredníctvom inzerátov, za zvláštnu službu si však pýtajú veľmi rozdielne honoráre, od 12 000 až do 50 000 eur. K tomu ešte priplatíte za pokusy o oplodnenie svojho, prípadne darovaného vajíčka partnerovou spermiou v skúmavke a vloženie embrya do živého inkubátora. Takže vo finále môže „cena dieťaťa“ narásť aj o vyše 3 000 eur. A ostáva len dúfať, že všetko dobre dopadne – že vás nikto neudá za obchodovanie s ľuďmi, že náhradná matka dieťa bez problémov porodí, do rodného listu uvedie ako otca meno vášho partnera, dieťaťa sa vzdá a tým vám umožní, aby ste si ho adoptovali vy. Práve v záverečnej etape celého tohto procesu, hoci je z neho časovo najmenej náročná, môže totiž nastať zásadný zvrat. Napríklad, pri pôrode dôjde k ťažkým komplikáciám, pre ktoré dieťa ostane ťažko postihnuté a nebudete ho chcieť. Alebo sa narodí zdravé, ale náhradná matka povie, že si ho chce nechať. Veď podľa zákona o rodine v Česku rovnako ako na Slovensku platí, že matkou dieťaťa je žena, ktorá ho porodila.

V USA si dáva vynosiť deti čoraz viac celebritných párov. Preto, že pridlho budovali svoju kariéru, alebo z obavy, že tehotenstvo ich o ňu pripraví. Herečka Sarah Jessica Parkerová prišla takto v štyridsiatich štyroch rokoch k dvojčatám a tie má takisto fotografka Annie Leibowitzová, ktorá sa rozhodla pre deti až v päťdesiatich dvoch rokoch.

Svetový cenník náhradných mám

Veľká Británia

Náhradné matky sprostredkúvajú špecializované agentúry, ktoré ich vyberajú na základe psychologických testov. V priebehu tehotenstva majú nárok na psychológa, aby všetko prebehlo bez citovej ujmy. Od páru, ktorému vynosia dieťa, smú dostať zaplatené len náklady spojené s tehotenstvom, napríklad zvláštne vitamíny, tehotenské šaty, náklady za lekára, čo vyjde zhruba 11 000 až 17 000 eur. Žena, ktorá si chce dať dieťa vynosiť, musí predstúpiť pred etickú komisiu na ministerstve zdravotníctva, aby posúdila, či má na to vážny zdravotný dôvod. O náhradné materstvo môže požiadať aj žena bez partnera.

Ukrajina

Ukrajinci sprostredkujú náhradnú matku výlučne manželom. Vyberú ju na základe psychologických testov niektoré kliniky asistovanej reprodukcie a spíšu zákonnú dohodu o tom, že dieťa patrí vám. Pre cudzincov je aj doplnok o tom, že po pôrode ho máte právo vyviesť z krajiny. Cena je však vyššia ako v Anglicku – 21 000 až 30 000 eur.

India

Za služby spojené s náhradným materstvom, ktoré sú uzákonené, tu zaplatíte 17 000 až 20 000 eur. Ak chcete, aby vám vynosila dieťa Indka, nemusíte predstupovať pred žiadnu etickú komisiu, musíte byť však zdravá. Vyjdú vám v ústrety aj vtedy, ak chcete, aby sa dieťa narodilo cisárskym rezom, ale len ak ho náhradnej matke nerobili viac než jedenkrát.

Kalifornia, Arkansas, Texas

Sprostredkovateľské agentúry vyberajú náhradné matky podľa prísnych kritérií – musia mať minimálne jedno bezproblémové tehotenstvo za sebou, žiť v usporiadanom vzťahu, mať čistý register trestov a nesmeli prekonať žiadne vážne choroby. Vyjde vás to tam však, zdá sa, najdrahšie – až 50 500 eur.