Vyčerpanosť síce môžete pripisovať pracovnému stresu, ale keď sa vám točí hlava a pri rýchlejšej chôdzi sa zadýchate, hoci sa vám to predtým nestávalo, mali by ste si dať vyšetriť krvný obraz. Pri nízkej hladine železa je narušená nielen krvotvorba, ale aj mnohé ďalšie telesné funkcie vrátane imunity.

Nenápadné, ale dôležité

Železo tvorí iba päť tisícin hmotnosti ľudského tela, ale je nevyhnutné pre správne fungovanie celého organizmu. Je základnou zložkou červeného krvného farbiva hemoglobínu, na ktorý sa viaže kyslík potrebný pre každučkú bunku vášho tela. Železo podporuje aj tvorbu nových červených krviniek a hemoglobínu, je nevyhnutné pre rast, hojenie rán aj pre obranyschopnosť vášho organizmu. V ženskom tele sa nachádza okolo 2,5 gramu železa, v mužskom asi 4 gramy. Dospelý človek minie asi 1 miligram železa denne, ale u žien počas menštruácie či v období dojčenia môže byť jeho spotreba dvojnásobná aj vyššia.

Železo musíte pravidelne dopĺňať v strave, inak bude telu chýbať. Dlhodobý nedostatok železa môže viesť k anémii, čiže málokrvnosti, a celý organizmus vrátane mozgu začne trpeť nedostatkom kyslíka. Anémia z nedostatku železa sa vás môže týkať, keď mávate silnú menštruáciu, čakáte bábätko, dospievate, nejete mäso, aktívne športujete, fajčíte alebo držíte prísnu redukčnú diétu. Zvýšené riziko máte aj vtedy, keď trpíte hemoroidmi, celiakiou, črevnou chorobou alebo jete nevyváženú stravu.

Nepodceňujte príznaky

Symptómy málokrvnosti môžu byť rôzne. Keď sa niektorý z nich často opakuje, nemali by ste to zanedbať.

  • Často bývate aj cez deň unavená, slabá, ospalá, bolieva vás hlava, stále vám je zima.
  • Fungujete ako spomalená, neviete sa sústrediť, zabúdate, všetko vám ide na nervy.
  • Keď skloníte hlavu, zatmieva sa vám pred očami alebo vidíte hviezdičky, chytajú vás mdloby.
  • Zadýchavate sa, kolíše vám krvný tlak, občas cítite búšenie srdca alebo arytmiu.
  • Ste bledá, začali vám viac vypadávať vlasy, lámu sa vám nechty alebo sa na nich tvoria biele škvrny.
  • Bolia vás kĺby, svaly a šľachy, zhoršila sa vám ostrosť videnia, v nohách občas cítite nepríjemné pálenie.
  • Objavili sa u vás črevné poruchy, ktoré ste predtým nemávali, napríklad nadúvanie, zápcha alebo hnačka.

Čo by ste mali jesť?

Denne by ste mali prijať aspoň 14 miligramov železa. V strave ho možno máte aj viac, ale telo z neho absorbuje iba malú časť, zvyšok sa vylúči. Ľahšie sa vstrebáva železo z potravín živočíšneho pôvodu – maximálne 25 až 30 percent, absorpcia železa z obilnín, zo zeleniny a z ovocia je nižšia – 10 až 20 percent. Kedysi ľudia trpeli málokrvnosťou len zriedka, hoci sa mäso konzumovalo iba raz týždenne, pretože jedli viac zeleniny a pravidelne mali na tanieri strukoviny – šošovicu, fazuľu, cícer a bôb, ktoré boli zároveň dôležitým zdrojom bielkovín.

Ak sa teda na vašom nedobrom krvnom obraze podieľa strava, nie je to preto, že je bezmäsitá, ale preto, že je nevhodne zložená. Ak vo vašom jedálnom lístku prevláda biela ryža, cestoviny, chlieb a pečivo z bielej múky a mliečne výrobky, je to prvý krok k málokrvnosti. Skúste si častejšie pripraviť zeleninové šaláty s fazuľou, so šošovicou alebo s cícerom a pridajte do nich šťavu z citróna alebo limety. Citrusy sú bohaté na organické kyseliny, ktoré zlepšujú využitie železa zo strukovín.

Vstrebávanie železa z rastlinných potravín znižujú vajcia, cereálie, mliečne výrobky, káva a čaj, preto ich konzumujte oddelene. Využitie železa zlepšuje vitamín C, mäso, hydina, ryby a organické kyseliny.