Vtáka poznáš po perí a človeka po reči. A platí to nielen o obsahu reči, ale aj o zvuku a tónoch – skrátka, každý máme jedinečný hlas. Často stačí slovo. Spomeňme si na veľmi špecifický hlas Mira Žbirku či Karla Gotta. „Ľudský hlas je jedinečný a nezameniteľný pre každého z nás. Prvým prejavom ľudskej existencie je novorodenecký krik pri narodení. Tvorba hlasu je zložitý proces, podieľajú sa na ňom nielen hlasivky ako hlavný fonačný orgán, ale aj dychový systém, artikulačné orgány a rezonančné priestory,“ hovorí MUDr. Valéria Doláková.

Keď hlas ochorie

Porúch hlasu môže byť viacero a podieľajú sa na tom rôzne faktory. Lekárka hovorí, že ochorenia hlasiviek môžu byť spôsobené organickými zmenami, ktoré sú podmienené zmenami na hlasivkách vplyvom zápalu alebo nádoru. „Menšiu skupinu predstavujú funkčné poruchy hlasu, ktoré vznikajú vtedy, keď sú hlasivky z pohľadu otorinolaryngológa zdravé, ale funkcia je porušená,“ vysvetľuje lekárka z otorinolaryngologického oddelenia z nemocnice Agel v Košiciach-Šaci.

Zápaly aj úrazy

„Medzi základné choroby hlasiviek patria zápalové ochorenia, sú to laryngitídy, ktoré každý z nás bežne prekoná, najčastejšie majú vírusový pôvod. Pribúdajú aj zmeny na hlasivkách, ktoré vznikajú vplyvom refluxu, keď sa obsah z pažeráka vracia do oblasti hrtana, kde spôsobuje zmeny,“ hovorí doktorka. Hlasivky ochorejú aj pri poruchách inervácie, pri úrazoch či nádoroch v oblasti hrtana. „Funkčné poruchy vznikajú hlavne u hlasových profesionálov pre nesprávnu hlasovú techniku. Pri dlhodobom nesprávnom používaní hlasu vznikajú na hlasivkách uzlíky, polypy aj Reinkeho edém,“ dodáva.

Kedy hľadať lekára? „Každá zmena na hlasivkách sa prejaví zmenou hlasu, jeho zastretím. U nás je zaužívaný úzus, že ak zachrípnutie a zmena hlasu trvá viac než tri týždne, každý pacient má byť vyšetrený otorinolaryngológom, aby sa vylúčili organické zmeny. Pretože len pri laryngoskopickom vyšetrení vidíme zmeny na hlasivkách,“ radí odborníčka. Ak má človek ešte k tomu aj bolesti hrtana, vykašliava krv, cíti tlak v hrudníku, zvieranie v hrdle, treba myslieť na to, že môže ísť o nádorové zmeny. A ak sa pridruží nechutenstvo, chudnutie, zväčšenie uzlín na krku, choroba už pokročila.

Čo sú spúšťače?

Ak sa chcete vyhnúť problémom, treba prestať fajčiť. „Rakovina hrtana patrí medzi jednu z desiatich najčastejších malígnych diagnóz u mužov. Už fajčenie viac než 20 cigariet denne viac než 20 rokov je výrazným faktorom pre vznik rakoviny,“ varuje doktorka. Aj rôzne látky v ovzduší, či už v práci, alebo doma, môžu poškodiť hlasivky.

Hlas a hlasivky treba chrániť aj správnou hlasovou technikou. „Je dôležité, aby sa hlasivky neprepínali, aby sa nekričalo, nerevalo, nešepkalo. Krik a šepot sú dve polohy, ktoré najviac poškodzujú hlas u každého pacienta. Ďalej ide o nácvik správneho dýchania, bráničné dýchanie, zdravý životný štýl, dostatok spánku, vylúčenie fajčenia, eliminovanie zlozvykov – zadrhávanie, pokašliavanie. To poškodzuje hlasivky. Ani pravidelná konzumácia alkoholu nie je vhodná v prípade pacientov s poruchami hlasu. Je dôležité dostatočné zvlhčovanie domáceho prostredia, napríklad vo vykurovacej sezóne, pitný režim.“

Inhalovať, spať

Ak spevákovi či moderátorovi „odíde hlas“, je to nočná mora. Čo robiť? „Môže ísť o akútnu stratu hlasu pri nadmernej nesprávnej hlasovej technike, pri jednostrannom zaťažení. Dôležitý je spánok, hlasový pokoj, zákaz fajčenia, zvlhčovanie hrtana inhaláciou a pitný režim. Lekár môže predpísať rôzne preparáty, antiflogistiká, kalciový sirup, venotoniká, vitamíny skupiny B, C, antihistaminiká a antiedémové liečby,“ vysvetľuje lekárka. Ak sa pridá aj respiračná infekcia, treba podať antibiotiká, aby proces neprogredoval. „Druhú stránku predstavujú trvalé zmeny na hlasivkách alebo funkčné poruchy, ktoré vznikajú pri dlhodobo nesprávnej hlasovej technike. Vtedy je dôležitá starostlivosť zo strany hlasového pedagóga, logopéda,“ dodáva.