Ranný pohár vody

Spánok je útlmovo-relaxačná fáza organizmu, pri ktorej sa znižuje alebo mizne funkčnosť niektorých zmyslov, znižuje sa telesná teplota a spomaľuje sa dýchanie. Počas spánku dochádza k poklesu krvného tlaku aj k spomaleniu pulzu. Ráno sa znižuje hladina melatonínu, takzvaného hormónu spánku, ktorý v priebehu noci zodpovedá za pokles telesnej teploty, ale aj za spomalenie prietoku krvi a útlm činnosti orgánov. Organizmus po prebudení preto potrebuje tekutiny, aby krv mohla opäť dobre prúdiť.

Pozor na prehriatie

Voda pomáha rozptyľovať teplo tým, že reguluje celkovú telesnú teplotu. Keď sa vaše telo príliš prehreje, voda a nadbytočné teplo sa z neho potením uvoľnia. K stratám vody dochádza pri pohybe alebo v prípade, že je teplota okolia vyššia. Keď máte prepotený odev, je to signál, že treba doplniť vodu. Pri niektorých športoch však dochádza k plynulému odparovaniu a vysychaniu potu, takže strata vody nie je viditeľná alebo sa zdá zanedbateľná. Ak vodu stratenú potením nedoplníte, telo sa môže nebezpečne prehriať.

Keď jete, aj pite

Voda sa podieľa na trávení potravy. Nachádza sa takmer v celom zažívacom trakte od slín až po roztok enzýmov v hrubom čreve. Voda pomáha pri rozklade živín, ktoré sa tak môžu vstrebať do krvi a dostať až do buniek. Zahustenie krvi môže byť spôsobené nielen nedostatkom tekutín, ale aj vysokými dávkami proteínov, kreatínu, aminokyselín a podobných dusíkatých zložiek v strave.

Vyberajte vhodné nápoje

Popri zlom alebo nedostatočnom pitnom režime spôsobuje dehydratáciu aj väčšie množstvo kávy či alkoholu, ale tiež užívanie látok, ktoré zosilňujú tvorbu moču a zároveň zahusťujú krv. Vzniknutú únavu z nedostatočnej hydratácie rieši mnoho ľudí paradoxne ďalším pitím kávy či dokonca energetických nápojov, čo problém nevyrieši, ale zhorší.

Nepresiľujte svaly

Voda tvorí 70 až 75 percent hmoty svalov, odľahčuje kĺby a zabezpečuje zdravý pohyb. Primeraná fyzická aktivita doplnená vhodným pitným režimom krv zrieďuje, príliš veľká záťaž bez dostatku tekutín zase vedie k tomu, že krv hustne a vzniká riziko tvorby zrazenín. Dostatočný príjem tekutín podporuje regeneráciu svalov, spôsobuje celkové zvýšenie objemu krvi aj aktívnych otvorených vlásočníc, čím dochádza k odplaveniu splodín svalovej práce a prísunu nových živín. Pri nedostatku tekutín telo vysiela varovné signály v podobe svalových kŕčov a únavy.

Vyplavte stres

V strese sa organizmus „pripravuje na boj“, preto zvyšuje zrážavosť krvi. Stres môže vyvolať aj telesná či duševná záťaž alebo zmena životného rytmu, napríklad ponocovanie, dlhé sedenie s minimom pohybu v práci, autobuse či lietadle. Nie nadarmo sa hovorí, že človeku v náročných situáciách alebo v akútnom šoku „tuhne krv v žilách“, preto ju treba rozprúdiť.

Nečakajte na smäd

V chladnom počasí dochádza k ochladeniu periférnych častí tela, čo prispieva k zahusteniu krvi. Zároveň zvyčajne prijímate aj menej tekutín, ako by ste mali – týka sa to predovšetkým žien, detí a seniorov. Začnete ich dopĺňať, až keď pociťujete smäd. Je dokázané, že pocit smädu prejde už pri doplnení polovice stratenej vody.

Na lyže s bandaskou

K zvyšovaniu hustoty krvi dochádza aj vo vyšších nadmorských výškach, napríklad, keď trávite dovolenku v horách. Na správnu hydratáciu, teda zavodnenie organizmu, je aj v chladnejších mesiacoch najvhodnejšia neperlivá pramenitá voda s nižšou celkovou mineralizáciu, ideálnym pomerom vápnika a horčíka 2 : 1 a mierne zásaditým pH. Takáto voda môže tvoriť základ pitného režimu detí aj dospelých.

Športujte bez následkov

Stúpnite si na váhu pred tréningom, pri ktorom sa potíte, a po ňom. Úbytok hmotnosti naznačuje, že by ste mali piť viac a rozdiel by ste mali čo najskôr dorovnať – o tretinu litra na každých 10 kg hmotnosti. Počas športovania aj pri tréningu, kde sa nepotíte, by ste mali vypiť 0,8 l za hodinu. V opačnom prípade vznikne zahustením krvi veľmi hustý moč.

Ohrození sú najmä sviatoční športovci, ktorí veľa vypotia, nedoplnia tekutiny a po tréningu si dajú nejaký alkohol a výdatnú večeru. Keď sa potom ráno ponáhľajú do práce, kde ich čaká stres, večer môžu dostať infarkt alebo mŕtvicu. Prečo? V dôsledku nedostatočnej hydratácie sa v cieve vytvorila krvná zrazenina, ktorá večer doputovala na kritické miesto.

Zalievajte bielkoviny

K zahusťovaniu krvi môže viesť aj nadmerný príjem bielkovín z potravy, najmä ak nemajú vyvážené zastúpenie aminokyselín, pretože prebytočné bielkoviny v organizme produkujú veľké množstvo odpadových dusíkatých látok. Podobná situácia nastáva pri fyzickej námahe, keď dochádza k odbúravaniu glykogénu a spotrebovaniu tkanivových bielkovín, z ktorých vznikajú rovnaké odpadové látky. Tie zahusťujú krv natoľko, že napríklad po intenzívnom hodinovom cvičení v posilňovni je krv taká hustá, akoby z nej ubudol liter čistej vody. Preto najmä pri tréningu treba pravidelne piť.

Radí pediatrička Eva Beňová

  • Znížená cirkulácia krvi vedie k zvýšeniu náporu toxických látok na prácu pankreasu, na obličky aj na činnosť mozgu. Zvýšený krvný tlak, srdcový infarkt či krvácanie do mozgu sú prejavom zmien, ktoré sa v skutočnosti začali už pred 15 až 20 rokmi.
  • Ako detská lekárka od narodenia učím deti a súčasne aj ich rodičov a starých rodičov, aby pili čistú, pramenitú, nízko mineralizovanú vodu izbovej teploty už pri prebudení a následne každú hodinu. Piť tiež treba 30 minút pred jedlom, nie počas jedenia.
  • Správny príjem tekutín by sa mal u dospelej osoby pohybovať okolo 2,5 litra denne, čo je približne 8 pohárov vody, u dieťaťa asi 1,2 litra na deň, teda 8 menších pohárikov. Za teplého počasia, pri športe či nadmernej fyzickej aktivite treba príjem tekutín primerane zvýšiť.