Rukávy, nohavice aj sukne sa skracujú a atopici ukazujú chtiac-nechtiac svoje trápenie, ktoré počas chladnejších mesiacov môžu čiastočne ukrývať pod oblečením. Atopický ekzém sa najčastejšie prejaví na krku, lícach, lakťoch, dlaniach a kolenách, ale červená, popraskaná, šupinatá koža nezriedka pokrýva aj iné časti tela a vytvára veľké nepekné mapy.

Anketa
Trápi vás nejaký druh ekzému?
  • 83%
  • 17%

Po veľkom strese

Len ten, kto trpel alebo trpí tak, že nemôže pre svrbiace telo, rozškriabané do krvi spávať a hanbí sa ísť medzi ľudí, pochopí, ako ťažko je žiť s týmto autoimunitným a, žiaľ, nevyliečiteľným, hoci liečiteľným ochorením. Lekári netaja, že ich pacienti nezriedka trpia aj vážnymi depresiami. „Rodičia mi v tínedžerskom veku hovorievali, že sa nezmestím do kože. Dnes by som z tej kože najradšej vyskočila,“ hovorí smutne Petra (54).

Pamätá si, že v detstve mala na dlaniach malé ranky, ale nikto to vtedy zvlášť neriešil. Choroba v nej potom dlhé roky spala a prepukla naplno až v dospelosti, keď prežívala obrovský stres po pôrode. Jej dieťa sa totiž nenarodilo celkom zdravé. Liečbu síce podstupuje, ale ochorenie sa nepríjemne ohlasuje v pravidelných intervaloch.

Ľudia bočia

„Raz je horšie, raz lepšie. Najhoršie je však znášať pohľady ľudí a rozmýšľať, či niekomu podať ruku s predlaktím s chrastami, pretože viem, že aj mne by to bolo nepríjemné. Veľa ľudí nevie, že nikoho nenakazím, som neinfekčná. Ale hlavne teraz, v koronovom období, ešte viac vnímam, že sú ľudia opatrnejší a bočia ešte viac,“ hovorí otvorene. Petra, ktorá si každý rok dopriala trojtýždňový pobyt pri mori, po ktorom sa jej uľavilo, je nešťastná. „Koronavírus ma nepustí,“ hovorí. Pobyt pri mori je pritom pre atopika balzamom na kožu – kombinácia slnečných lúčov, vody plnej minerálov s antibakteriálnymi účinkami, vlhký a čistý vzduch plus oddych pôsobia zázračne.

Aj polypy v nose

Mnohí ľudia s atopickým ekzémom bojujú nielen so zapálenou kožou, do ktorej sa rady nasťahujú baktérie, ale aj s astmou, nosovými polypmi, potravinovými alergiami či chronickým zápalom nosa a prínosových dutín. Nič príjemné.

Mutácia génu

Atopická dermatitída sa dlho považovala za alergické ochorenie kože, ide však o vrodenú poruchu kožnej bariéry – mutáciu génu filagrínu, následkom ktorého koža nie je dobre hydratovaná. Bez vody je koža náchylná na to, aby do nej prenikali baktérie či vírusy. „Aj v čase, keď je pokožka čistá, nesvrbí, pod povrchom stále tlie zápal a je otázkou času, kedy sa prejaví,“ hovorí MUDr. Mária Šimaljaková.

Vtedy treba už len „hasiť“ – lokálnymi kortikosteroidmi, antibiotikami, prípravkami s obsahom ichtamolu, antihistaminikami proti svrbeniu, imunomodulanciami aj fototerapiou.

Výnimočne sú používané systémové kortikosteroidy. Existuje aj moderná biologická liečba, ktorá zaberá už od 3. dňa a dokáže zredukovať kožné lézie aj na 50 týždňov.

Dobre vedieť

Atopikom nesvedčí: stres, náhle teplotné zmeny, spotenie, alergény ako peľ, roztoče či plesne, a u žien hormonálne výkyvy.

- Pýtajte si v lekárni bezkontaktný sprej proti svrbeniu.

- Ak nemôžete k moru, choďte do Podhájskej, tamojšia voda má podobné zloženie ako Mŕtve more. Lieči!

- Atopikom by mohla pomôcť histamínová diéta – obmedziť treba konzerovvané jedlá, alkohol, zrejúce syry, údeniny, rajčiny, špenát, čokoládu, jahody, ananás, ryby.

- Ak má jeden z rodičov atopickú dermatitídu, astmu alebo alergickú nádchu, šanca, že dieťa bude mať aspoň jedno z týchto ochorení, je 50 %.