Emka pri narodení vážila iba 800 gramov a merala 31 cm.  Moderátor netají, že Emka bojuje s niektorými zdravotnými problémami, snažia sa však byť pozitívni.

Nie vždy to však ide, svedčí o tom aj príhoda, s ktorou sa podelil na sociálnej sieti. Istý gynekológ  mu v nezáväznej debate pri fotení povedal, že by nezachraňoval dieťa, ktoré sa narodí extrémne predčasne, pretože štatisticky sú to chorľavé a rizikové deti, a nemusí to dopadnúť dobre, rodičia sa často trápia. Celé vyjadrenie nájdete TU. „Rozhodne by nebol dobrý nápad, keby sme Emkinu životnú púť ani nezačali,“ povedal vo videu moderátor so stiahnutým hrdlom.

Dejú sa aj zázraky 

Téma rozhodovania o živote a smrti je extrémne citlivá. Často na seba narážajú dva svety – výsostne medicínsky, ktorý pracuje s faktmi a štatistikami, a ten ľudský. O vyjadrenie sme požiadali Ľubicu Kaiserovú, spoluzakladateľku OZ Malíček, ktoré pomáha predčasniatkam a ich rodinám. Sama zažila predčasný pôrod. Po tomto zážitku sa jej ako sestričke z oddelenia pre predčasne narodené deti podstatne zmenil pohľad na jej prácu. Už to neboli len pacienti...

„Byť rodičom predčasne narodeného dieťatka je neľahká cesta, veľká zodpovednosť, obetavosť a oddanosť voči jeho potrebám, ale je to najmä veľký dar. Ľudia si niekedy neuvedomujú, ako ‚obyčajné‘ slová môžu zraniť a aj dobre mienené rady sa často stávajú úderom pod pás,“ hovorí.

Nikto si podľa nej nevie predstaviť cestu, ktorú musia rodičia najmä extrémne nezrelých detí prejsť, mesiace strávené v nemocnici v neistote, strachu, keď im nikto nedokáže dať žiadnu záruku. „Áno, sú prípady, keď rodičia zostávajú s prázdnou náručou alebo keď si s dieťatkom nesú domov doživotné následky. Napriek tomu ho milujú bezhraničnou láskou ako ktorýkoľvek iný rodič svoje zdravé dieťa,“ upozorňuje.

„Ale sú aj také predčasniatka, ktoré aj medicína považuje za zázrak, a dnes, po náročnom boji o svoj život a zdravie vedú aj deti narodené so 600 či 700 g plnohodnotný a šťastný život a od rovesníkov narodených v termíne sa ničím nelíšia. V mnohých prípadoch je totiž takéto extrémne nezrelé bábätko jedinou šancou páru mať dieťa a nebyť jeho záchrany, veľa dvojíc by bolo aj bezdetných,“ konštatuje.

„Preto by sme si mali vážiť život každého dieťaťa bez ohľadu na to, v ktorom týždni sa narodí, a každý zo svojej pozície robiť všetko pre to, aby sa minimalizovali následky jeho skorého príchodu na tento svet a aby rodiny zostávali kompletné,“ uzatvára.

Každé jedenáste dieťa sa u nás narodí predčasne, to znamená pred 37. týždňom tehotenstva.