Podľa istého prieskumu klame doktorom až tretina všetkých žien v Európe! Niektoré preto, že sa jednoducho hanbia hovoriť o svojich hriechoch, iné ich zase vôbec nepovažujú za rizikové. To je obrovský omyl! Ak ste náhodou aj vy každá tretia Európanka, nabudúce sa doktorovi radšej so všetkým priznajte. Čítajte prečo.

Vôbec nefajčím

Áno, jasné, že viete všetko o rakovine aj o tom, že vám jej riziko hrozí viac ako absolútnym nefajčiarkam. Ale veď sa nič nemusí stať, veď mnoho oveľa tuhších fajčiarov sa dožilo pokročilého veku. No a vy si zapálite iba občas, uisťujete samu seba. Počuli ste však o trombóze a o jej fatálnych následkoch? Presne k nim smerujete, ak užívate antikoncepciu a váš gynekológ nemá o vašej, hoci aj drobnej nikotínovej závislosti ani potuchy.

Pokojne vám tak mohol predpísať pilulky s estrogénom, ktoré zahusťujú krv, respektíve v kombinácii s fajčením môžu podporovať vznik krvných zrazenín! A na tie sa, bohužiaľ, aj zomiera. Katastrofe predídete jednoducho. Priznajte fajčenie a lekár vám predpíše antikoncepciu bez estrogénu. Máte sa však naozaj rada? Antikoncepcia nie je žiadna výhra, no skúste najprv radšej prestať fajčiť. Možno vás motivuje ďalšia štatistika. Jeden z piatich príležitostných fajčiarov sa nakoniec aj tak stane totálne závislým.

Nič sa nezmenilo

Ďakujem za opýtanie, pán doktor, ale od poslednej prehliadky nemám nič nové. Nič ma netrápi, môj život je jedna báseň! Podobné historky počúvajú lekári veľmi často. Sú z nich nešťastní, pretože aj psychický tlak v práci alebo problémy doma môžu poriadne zatočiť s vaším zdravím. Chronický stres je totiž hotový zabijak! Nielenže zvyšuje krvný tlak a podmieňuje bolestivé migrénové stavy či búšenie srdca, vyvoláva aj rôzne autoimunitné ochorenia.

No a aby toho nebolo málo, stresový hormón kortizol, ktorý sa počas neho vylučuje, nepriaznivo ovplyvňuje aj ostatné, veľmi dôležité hormóny - špeciálne estrogén a progesterón. Práve pre ne môžete mať nepravidelnú menštruáciu alebo problémy s otehotnením. No tieto ženské hormóny majú priamy vplyv aj na stav vašich kostí – pri ich nedostatku riskujete napríklad osteoporózu. Práve preto je dôležité, aby ste s vašim lekárom prebrali príčiny stresu a dohodli sa na možnostiach, ako ho zlikvidujete. V hre sú rôzne autogénne techniky, joga alebo nezáväzný pokec so psychológom.

Som čistá!

Vraj až 48 percent žien užíva alebo užívalo nejaké vitamíny! Aj vy patríte medzi ne, no lekárovi sa o nich nikdy nezmieňujete? Tak vedzte, že mnoho z vitamínových doplnkov sa absolútne neznáša s niektorými klasickými liekmi, čo vám môže narobiť riadne šarapaty. Napríklad, ak beriete antidepresíva, mali by ste sa vyvarovať ženšenu. Inak vám táto kombinácia môže spustiť hnačky, vysoké teploty alebo aj šok. Hovorí sa tomu sérotonínový syndróm.

A vedeli ste, že rybí olej, ktorý si kvapkáte kvôli zdravým omega 3 kyselinám, by ste zase mali vysadiť pred zákrokom u zubára a operáciou? Zrieďuje totiž krv! Z toho istého dôvodu ho nikdy nekombinujte s aspirínom, ktorý krv takisto riedi. A asi ste už počuli o tom, že priveľa umelého déčka či céčka spôsobuje obličkové kamene.

Bez kondómu? Nikdy!

Blíži sa vaša každoročná prehliadka? Chvalabohu, nič vás nesvrbí, nemáte žiadnu vyrážku ani výtok, takže už vopred viete, že gynekologičke váš malý silvestrovský prešľap na nos vešať iste nebudete? Poriadne riskujete! Ak si aj odmyslíme všetky najhoršie pliagy od HIV po žltačky B a C, môže vo vás bublať hocičo menšie, ale s vážnymi dôsledkami. Napríklad potvory chlamýdie. Mnoho žien pri nich nepociťuje takmer žiadne príznaky, no nakoniec môžu pre ne ostať neplodné!

A pritom stačí absolvovať jedno vyšetrenie, užívať konkrétne antibiotiká a je po probléme. Počas nechráneného sexu vám ten druhý mohol podarovať aj HPV. Vírusové ochorenie, ktoré sa môže, ale aj nemusí prejaviť kondylómami, teda genitálnymi bradavicami. Tie sa dajú odstrániť, no riziko, že vírus HPV vyvolá rakovinu krčka maternice, vás môže strašiť do konca života. Hovorte o tom s vašou lekárkou.

Jem len zdravé veci

To preto som tak schudla! Klamete lekárovi, až sa práši? Pravda je skôr taká, že od Vianoc totálne hladujete, prípadne sa dopujete super kokteilmi z reklamy, len aby ste sa v lete navliekli do sexi bikín! Čo poviete na to, že radikálnou diétou a minimálnym prísunom jedla si môžete privolať infarkt? Čítate dobre! Bez potrebných bielkovín sa totiž nemôžu budovať žiadne nové bunky, preto si vaše telo musí odoberať všetko potrebné z už existujúcej svaloviny - a aj zo srdca!

Okrem toho si tým, že nič nejete, spomaľujete metabolizmus, takže nakoniec, po diéte, priberiete ešte viac, ako ste zhodili. Takisto vám môžu vypadať vlasy alebo môžete pre stratu energie skončiť na dlhodobej péenke! Ak túžite naozaj zdravo schudnúť, lekárska prehliadka je ideálna na štart. Doktor vám odporučí nutričného poradcu, ktorý vám vyrobí diétu presne na mieru – bez nebezpečných vedľajších účinkov!

Idete lekárom na nervy?

robíte čo i len jeden z týchto prešľapov? tak potom určite!

  • okúňate sa vo dverách

Počas vyšetrenia nepoviete ani slovo, no v momente, keď vám lekár naznačí, že je už „po“, spustíte naňho všetky vaše prísne tajné boľačky. Chyba! Robíte to presne naopak! O najdôležitejších veciach hovorte už na začiatku. Práve vtedy od vás doktor očakáva, že sa mu zveríte so všetkým, čo vás trápi. Len tak vám môže naordinovať potrebné testy, prípadne odporučiť aj iných odborníkov.

  • utekáte pred váhou

Z kategórie žien, čo sa boja vlastných kíl, vstávajú lekárom vlasy dupkom. Prestaňte byť hysterická vždy, keď sestrička vytiahne váhu! Vaša hmotnosť prezrádza veľa o vašom celkovom zdravotnom stave aj o vašej kondičke. Ak má váš lekár dokonalý prehľad o tom, či a koľko priberáte za rok, môže oveľa ľahšie predpovedať konkrétne choroby, prípadne zistiť, či už vo vás niečo neklíči.

  • recepty hádžete do koša

Považujete svojho lekára za hlupáka? Ak si myslíte, že sa vám podarí dlhodobo ho zavádzať klamstvami o tom, že užívate lieky, čo vám predpísal, tak sa, žiaľ, mýlite. Doktori zvyčajne na všetko prídu. A tak v prípade, že vám nejaký medikament nesadol, napríklad vás z neho nadúva alebo vám začali padať vlasy, radšej mu o tom bez okolkov povedzte. Lekár vám predpíše niečo iné.