"Striedme pitie je akceptovanou súčasťou slovenskej kultúry. Zákon však z dôvodu ochrany zdravia mládeže zakazuje predávať, alebo podávať alkoholické nápoje osobám mladším ako 18 rokov. Veľká noc je v mnohých našich rodinách časom, kedy sa najčastejšie porušuje, bez ohľadu na následky u dieťaťa," hovorí MUDr. Ľubomír Okruhlica. 

Podľa štatistík má veľa detí už vo veku 15 rokov skúsenosť s pitím alkoholu - až 59%. Doslova opitých bolo z nich opakovane 21 % dievčat a 23 % chlapcov.

Anketa

Ponúkli ste niekedy dieťaťu ochutnať alkohol?

Dostanú sa k nemu jednoducho

Podľa skúseného lekára až 18 %  pätnásťročných bez problémov kúpilo alkohol v obchode a dokonca aj 7 % trinásťročných tínedžerov.

"Najčastejšie sa ale porušuje zákon v rodinách, kde im dávajú piť ich najbližší. Preto vyzývame rodičov, blízkych dospelých, ktorí budú počas veľkonočných sviatkov s deťmi a mladými, aby im v žiadnom prípade nepodávali alkohol. Nie preto, že to zákon zakazuje, ale preto, že tým môžu vážne poškodiť ich zdravie. V ich veku môže táto skúsenosť viesť k rýchlemu pokračovaniu v pití, k ťažkej otrave alkoholom, neskôr k závislosti," hovorí.

Rodič ako alkoholický vzor

Odborník prízvukuje že aj rodič, ktorý nedá dieťaťu alkohol, ale pravidelne ho pred ním popíja a ukazuje sa dieťaťu pripitý,  tým vytvára jeho postoj k alkoholu. "Ťažko chápe, že nemá piť, kým nebude mať 18. Je preto hlavne v rukách rodičov a opatrovníkov, aby si z detí nevychovali alkoholikov. Pretože podľa údajov 15-ročných vidí 49 % otca najmenej raz za týždeň konzumovať alkohol a 22 % z nich ho vidí aspoň raz za mesiac opitého," šokuje. "To isté u matky vidí pitie 24 % detí a 8 % z nich ju vidí aspoň raz za mesiac opitú," dodáva.

Urobme to pre nich

Odborník všetkých vyzýva, aby:

- Aby si uvedomili, aké závažné negatívne dôsledky môže mať ich správanie na vývoj ich detí počas Veľkej noci.

- Aby neponúkali mladým ľuďom alkohol.

- Ak majú v tomto čase vo zvyku si pripíjať, aby to bolo umiernené, symbolické pitie mimo očí detí.

- A v žiadnom prípade, aby ich deti nevideli opitých.

- Obmedzenia nie sú kvôli zákonu, ale kvôli ich deťom a spokojnosti v celej rodine počas veľkonočných sviatkov a nie len vtedy.