Slovo kraniosakrálny znie veľmi mysticky, hlavne, ak netušíte, z akých latinských slov sa skladá. „Nech sa páči, ľahnite si,“ pobáda ma usmiata a pokojne pôsobiaca žena. V malej útulnej miestnosti znie meditačná hudba so spevom vtákov a ja s napätím očakávam prvý dotyk. Ako mi len chce rozhýbať kosti lebky, ktoré mám podľa svojich školských vedomostí dávno zrastené? – rozmýšľam v duchu. Podľa teórie kraniosakrálnej terapie ich mám síce spojené švami, ale pohybujú sa a pomocou nervov komunikujú s mozgom.

Terapeutka Silvia Sabadošová mi vysvetlí, že ma rozhodne nebude masírovať. „Pôjde len o jemné dotyky ako od motýľa,“ upresní. Moja zvedavosť rastie. „Tekutina, ktorá vám prirodzene obmýva mozog aj miechu, spôsobuje, že v celom tele dochádza k jemným rytmickým sťahom a následne k uvoľneniu. Je to takzvaný kraniosakrálny rytmus. Dá sa nahmatať napríklad tu,“ povie, zasunie ruku pod osušku, na ktorej ležím, a podoprie mi kríže. Ne viem, či sa príliš nevžívam do svojej testovacej úlohy, ale zdá sa mi, že tam cítim pulz. Príjemné.

Liečba dotykmi naštartuje v tele samouzdravovacie procesy

Foto: Michal Šebeňa

Ako od motýľa

Terapeutka potom kladie ruku jemne na brucho a skonštatuje, že mám zrejme problém na ľavej strane tela: „Tenké črevo alebo žalúdok.“ Konečne sme pri hlave. Silvia Sabadošová mi pevne podopiera hlavu a ja cítim úľavu v krčnej chrbtici. Dotyky na tvári sú naozaj motýlie. Je to príjemný relax. Je mi jedno, či môj mozgovomiechový mok pulzuje správne, či sa terapeutka vnútorne napojila na jeho rytmus a uvoľňuje bloky, pokojne by som zaspala. Žeby som práve štartovala aspoň sčasti niečo ozdravujúce vo svojom tele?

„Nie ste sama s touto túžbou. Mám klienta so spánkovými problémami, ktorý si tu občas zdriemne,“ smeje sa. Krátka ukážka terapie, pri ktorej som mala priložené ruky aj na ušiach, sa končí po pätnástich minútach, inak trvá jedno sedenie hodinu. Prekvapí ma informácia, že ruky sa prikladajú aj na miesta v ústach, ale to, že klienti sa počas terapie rozplačú alebo rozosmejú, ani nie. Viem si predstaviť, že keď sa na oboch stranách vybuduje dôvera, človek si uľaví aj týmto spôsobom. „Ľudia objavujú svoj vnútorný svet, vidia rôzne obrazy, farby, spomienky... Je to hlboká relaxácia a meditácia. Pre pacienta, ale aj pre terapeuta, ktorý je na neho napojený,“ hovorí Silvia Sabadošová.

Cítiť jemné brnenie

Foto: Michal Šebeňa

Dávne rany

Veľa problémov si vraj nesieme z dávnych dôb. „Mala som tu paniu, ktorá v detstve utŕžila ranu na tvári. Keďže každá jazva vytvára určitý blok, trápili ju depresie,“ hovorí majiteľka štúdia regenerácie a pridáva zážitok z čias, keď sama začínala prenikať do tajov terapie. „Pod dotykmi učiteľa som sa uvoľnila a odrazu sa mi zdalo, že moje telo pláva na vode ako korok. Potom prišiel pocit, že hýbem nohami. Musela som otvoriť oči a presvedčiť sa, že sú v absolútnom pokoji,“ hovorí. Mnoho ľudí má vraj po terapii zasa pocit, že majú inú tvár. Je to možné, pretože mne sa chcelo ešte dlho bezdôvodne usmievať na celý svet.

Ruky sa prikladajú na rôzne časti tela.

Foto: Michal Šebeňa

Silný zážitok

„Keď mi po dlhej chorobe zomrela mama, cítila som sa nesmierne ubitá. Vtedy som išla v poradí už na svoje piate sedenie k terapeutke,“ hovorí pani Zuzana B. z Bratislavy. „Dotyky ma tak uvoľnili, že som na jednu sekundu mala pocit, akoby mi telo doslova vystrelilo do vzduchu. Veľmi ma to prekvapilo, ale nebolo to nepríjemné. Na nasledujúce dva týždne ma doslova opantal pokoj,“ opisuje svoj najsilnejší zážitok. Na terapie začala chodiť pre vyčerpanosť a rozladenú psychiku. Pomohli jej natoľko, že dnes dokáže relaxovať sama.

„Priznávam, že mi dlho trvalo, kým som sa naučila uvoľniť, ale potom som už počas terapie cítila, ako mi prúdi tekutina v mieche a jemne sa mi pohybuje kostrč,“ hovorí veľmi racionálna chemická inžinierka, ktorá má v bežnom živote ďaleko od fantazírovania. Dvakrát sa pokúšala cvičiť jogu, ale pri nej sa nedokázala uvoľniť ani sústrediť. Až pri kraniosakrálnej terapii. „Nech to funguje akokoľvek, mne to pomohlo,“ skonštatovala po desiatich sedeniach, ktoré absolvovala počas jedného roka.

Čo je kraniosakrálna terapia?

Regeneračná a relaxačná metóda, ktorá sľubuje naštartovanie samouzdravovacích procesov v tele aj v mysli tým, že terapeut jemne manipuluje hlavne s lebečnými kosťami (cranium) a oblasťou chrbtice, najmä krížovou kosťou (sacrum). Dotyky majú podporiť prúdenie mozgovomiechového moku a odstrániť napätie v celom centrálnom nervovom systéme, čo v konečnom dôsledku pomôže vyriešiť množstvo problémov: migrény a bolesti hlavy, chrbta, krku, poruchy podmienené stresom, poruchy hormonálneho systému, chronickú únavu a vyčerpanosť, časté zmeny nálad, nespavosť, depresie, problémy s učením, poúrazové stavy, problémy so zrakom, s vysokým krvným tlakom a iné.