Už Hippokrates hovoril, že choroby nôh sa začali v momente, keď si ľudia obuli topánky – hovorí MUDr. Vladimír Masaryk, PhD. Dnes už vieme, že časť nešťastníkov dostala haluxy do vienka a neminú ich, ani keby chodili celý život bosí, ale podľa odborníka si až v šesťdesiatich percentách prípadov môžeme za nepríjemnú diagnózu sami. Nenosíme tie správne topánky. Mučíme nohy vo vysokých a tesných topánkach. „Len asi dvadsať percent pacientov sa môže oprávnene sťažovať na gény a rovnaký počet je aj tých, ktorí prišli k haluxom vinou úrazu alebo po zápalových procesoch kĺbov,“ vyratúva ortopéd z Ústrednej vojenskej nemocnice SNP v Ružomberku.

Trpí aj koža

Hallux valgus nie je len kozmetická záležitosť, ktorá často nedovoľuje ženám kúpiť si lodičky či sandále, po ktorých im duša piští. Časom sa totiž môže stať chôdza peklom. Hallux valgus sa začína hlásiť nekomfortom v topánke, červenou kožou v okolí palca a bolesťou kĺbu. V druhom štádiu sa palec začne vychyľovať a v treťom sa už pokrivia aj ostatné prsty na nohách. Lekári ich nazývajú kladivkové. Ako „bonus“ sa tvoria pod nimi otlaky. „Pri vybočenom palci padá priečna klenba nohy, teda tá, ktorá vedie od palca k malíčku,“ vysvetľuje doktor Masaryk. Ak máte padnutú pozdĺžnu klenbu, teda od palca smerom k päte, bude vás bolieť chrbát alebo kĺby, ale palec to neohrozí.

Na vine sú aj hormóny

Vybočené palce trápia aj mladšie ročníky, dokonca deti, ale väčšinou sa k nim dopracujú ženy okolo štyridsiatky. „Súvisí to aj s tým, že od tohto veku začínajú ženy prirodzene strácať pohlavné hormóny, vzniká osteoporóza, ktorá sa takisto podieľa na deformitách,“ vysvetľuje ortopéd. Preto by sme nemali završovať dielo skazy nesprávnymi topánkami.

V tomto momente sa ženy potešia a získajú tak argument, prečo obnovovať svoj arzenál topánok: „Každé topánky sú na pol roka, potom treba kúpiť nové,“ šokuje doktor Masaryk. „Svojou hmotnosťou a zlým návykom chôdze si topánku prispôsobujete a po čase prestáva držať klenbu tak, ako treba,“ vysvetľuje. Tu však treba dodať, že hovorí o pohodlnej ortopedickej obuvi, nad ktorou často ohŕňame nos.

Existuje riešenie?

Ak sú už haluxy na svete, pomôže operácia. Typ zvolí ortopéd podľa stavu nohy.

1. Pri drobných výrastkoch stačí, ak ortopéd urobí bočný rez, nežiaducu časť kosti znesie dlátkom, vyhladí pilníkom a zalepí kostným voskom. Výkon trvá pol hodiny.

2. Pri väčších deformitách sa už operatér pohrá s kosťami na nohe aj hodinu. Môže uvoľniť kĺbové puzdrá článkov prsta, prerezať a dať na správne miesto, pričom na nejaký čas zafixuje palec drôtom. Pri novšej metóde sa používajú dvojmilimetrové titánové platničky, spojené nevstrebateľným vláknom, ktoré v chodidle už ostanú.

Obe nohy naraz?

Doktor Masaryk netají, že operácia haluxov nie je prechádzka ružovou záhradou. Práve preto si nemyslí, že správnou voľbou je jednodňová chirurgia: „Preferujem zákroky v celkovej anestézii a tak, aby mal pacient možnosť dostávať také silné lieky proti bolesti, aké potrebuje. Polovica úspechu operácie je vo vydarenom zákroku, druhá v tom, aby lekár svoju prácu sledoval aj na ďalší deň.“ Po operácii môžete dostať sadru alebo vzdušnú, ľahšiu ortézu, treba počítať s preventívnymi antibiotikami a s tým, že prvé tri týždne budete potrebovať barly.

Do troch mesiacov môžete byť fit. „Ľudia sa často pýtajú, či jedna operácia stačí, či nehrozí recidíva. Treba priznať, že v malom percente áno,“ hovorí ortopéd. Čudovať sa nemôžete hlavne vtedy, ak sa opäť postavíte do tesných lodičiek. Operovať obe nohy naraz? „Už som sa stretol s niekoľkými kaskadérkami, ktoré potom musel partner nosiť na rukách, ale neodporúčam to,“ hovorí s úsmevom lekár.

Zlaté rady ortopéda

  • Vyhýbajte sa úzkym a nekoženým topánkam. Prsty nesmú byť ako vo zveráku. 
  • Nenoste vysoké podpätky po celý deň. Ideálny podpätok meria štyri centimetre.
  • Doprajte si pravidelne masáže chodidiel, hlavne v lete využite to, že môžete chodiť bosí. Nie však po rovných a tvrdých povrchoch.