Tetanus nie je úplne zabudnuté ochorenie, aj naši lekári sa občas stretnú s touto diagnózou s desivými príznakmi: bolesti svalov, rany, potenie, stiahnutie žuvacích a tvárových svalov, stuhnutie krku, bolestivé napínanie svalov celého tela, sťažené dýchanie, neschopnosť hovoriť, močiť, dusenie alebo aj zlomenina chrbtice v dôsledku napínania celého tela. To všetko si pacient uvedomuje a nemôže nič ovládnuť. Smrť doslova dýcha človeku na chrbát.

Anketa

Ste preočkovaý/á proti tetanu?

Kde sa berie?

Tetanus sme v našich končinách takmer eliminovali vďaka očkovaniu detí, ktoré sa začalo v roku 1958. Socialistický štát potom ešte v rokoch 1973 až 1975 jednoducho nariadil celonárodné očkovanie proti tetanu a bolo vymaľované. Ochorenie sa objavilo len u starších nezaočkovaných ľudí s oslabenou imunitou.

Na Slovensku sme mali ešte v šesťdesiatych rokoch aj novorodenecký tetanus, na ktorý dnes zomierajú tisíce detí v rozvojových krajinách, kde sa pupočník prerezáva hrdzavým nožom a ranka sa zalepí blatom. Všetci vedia, že môže zomrieť, preto sa mu v prvom období ani nedáva meno.

Prečo sa to deje?

Za ochorenie je zodpovedná baktéria Clostridium tetani, ktorá vytvára extrémne odolné spóry, ticho číhajúce v pôde aj desiatky rokov. Keď vniknú spóry cez poranenú kožu do tela a majú na to podmienky, zmenia sa na vrahov nervového systému tým, že začnú produkovať toxíny. Nervovými vláknami toxín putuje do mozgu a miechy. Výsledkom tejto dobrodružnej cesty môže byť aj smrť.

Baktéria Clostridium tetani žije v črevách oviec, dobytka, ošípaných, ale aj koní a do pôdy sa dostáva ich výkalmi.

Peroxid a očkovanie

Podľa MUDr. Dagmar Kollárovej hrozí tetanus nielen pri vážnych úrazoch, zlomeninách, hlbokých poraneniach, popáleninách či omrzlinách. V bezpečí nie sme ani pri drobných rankách od triesky, skla, ihly, tŕňa či pri odreninke od pádu z bicykla, pretože kontaminovaný môže byť ešte aj prach. Spóry môžu byť naozaj všade. Peroxid vodíka v domácej alebo výletnej lekárničke by mal byť samozrejmosť. Pri vážnejšom úraze si môže byť dospelý, ktorý sa nedal preočkovať, takmer istý, že dostane v nemocnici aj „tetanovku“.

Kedy očkovať?

Kým deti dosiahnu 13 rokov, sú očkované proti tetanu päť ráz. Lenže to na celý život nestačí. V dospelosti by sme mali byť preočkovaní každých 15 rokov. Záznamy o očkovaní by mal mať váš obvodný lekár, takže ak si nepamätáte, kedy ste sa zaočkovali, stačí sa opýtať.