Jarná peľová sezóna začala už vo februári. Čo trápi alergikov teraz? „Aktuálne je v ovzduší vo vysokej koncentrácii peľ brezy, jaseňa a topoľa. Pacienti sa sťažujú prevažne na problémy s očami – alergický zápal očných spojoviek, opuchy očí a astmatické prejavy – dušnosť, kašeľ a pískanie na prieduškách hlavne v nočných a skorých ranných hodinách,“ hovorí imunoalergiologička MUDr. Adriana Kondrlíková.

Majú alergia a COVID-19 nejaké spoločné príznaky, z ktorých sú ľudia momentálne vystrašení? Napríklad únava alebo kašeľ sa môžu vyskytnúť pri oboch diagnózach.

Príznaky ako kašeľ, nádcha, bolesť hrdla, únava, dušnosť sú prejavy, ktoré sa môžu vyskytnúť ako u alergikov, tak aj pri COVID-19. Sú však určité odlišnosti, ktoré alergia nespôsobuje, a to zimnica, horúčky, bolesti celého tela. Nádcha a bolesti hrdla sú skôr občasné príznaky COVID-19.

Nový koronavírus zavrel ľudí doma. Dá sa povedať, že je to pre peľových alergikov aj istá pomoc, keďže nie sú priamo vystavení alergénu?

Táto izolácia, ktorú podstupujeme kvôli šíreniu koronavírusu, je na jednej strane síce veľmi obmedzujúca, ale na druhej strane nápomocná pre alergikov tým, že netrávia toľko času vonku, v prírode. A keď už idú von, nosenie ochranných rúšok a okuliarov aspoň čiastočne zachytáva peľové zrná a redukuje kontakt slizníc a očných spojoviek s peľom. Zdá sa, že aj celková chorobnosť na iné respiračné infekcie je vďaka ochranným pomôckam znížená. (pokračovanie článku pod anketou)

Anketa
Trápi vás alergia?
  • 95%
  • 5%

Rúško však predsa len obmedzuje najmä alergika a astmatika v normálnom dýchaní, skôr sa človek „dusí“. Aké rúška sú pre nich najlepšie?

Mnoho astmatikov sa skutočne cez rúško nemôže poriadne nadýchnuť. Viac ako mnohovrstvové bavlnené rúška sú pre astmatikov vhodné jednorazové rúška z netkanej textílie.

Čím je pre peľového alergika obdobie epidémie nového koronavírusu nebezpečné? Je pravda, že chronicky zapálené sliznice sú viac otvorenou vstupnou bránou do organizmu, a teda je obzvlášť dôležité brať antihistaminiká, prípadne lokálne liečiť nos?

Nič nenasvedčuje tomu, že by alergici mali vyššie riziko závažných prejavov ochorenia COVID-19. Nutná je pravidelná farmakologická liečba, prípadne pokračovanie v alergénovej imunoterapii, efektívne tlmiacej zápal v dýchacích cestách, ktorý by mohol zvýšiť riziko rôznych respiračných vírusových ochorení.

V akom režime teraz fungujete ako lekár? Predpisujete lieky cez e-recept s tým, že poskytujete konzultácie cez telefón?

Fungovanie našej ambulancie je, samozrejme, pozmenené touto krízovou situáciou. Pacientom, ktorí sú stabilizovaní a žiadajú iba lieky, vypíšeme recept elektronicky. Tým, ktorí potrebujú radu ohľadom svojho zdravotného stavu a dá sa to, vieme poradiť aj telefonicky. Akútnych pacientov a vážnejšie stavy vyšetrujeme za sprísnených hygienických podmienok v ambulancii.

Čo s novými pacientmi, ktorí začali mať príznaky teraz? Vyšetrujete ich, je vhodné robiť v tomto období napríklad testovanie na alergény?

Novým alergikom vie účinnú prvú pomoc poskytnúť aj všeobecný lekár. Za spomínaných sprísnených hygienických podmienok však pacientov, ktorí majú vážnejšie prejavy, vyšetrujeme v našej ambulancii. Kožné testy plánujeme až na obdobie jesene a zimy.

Mnoho ľudí dnes žije vo zvýšenom strese z udalostí, obmedzení, zo strachu o blízkych aj zo straty práce. Nakoľko stres znižuje imunitu, respektíve vplýva na zhoršenie alergie či astmy? 

Všetky okolnosti, ktoré sprevádzajú náš súčasný život, sú pre nás stresujúce, či už je to strach z choroby, izolácia, strach zo straty zamestnania... Organizmus oslabený stresom je náchylnejší na choroby, astmatikom môže vyvolať záchvat, alergikom zhoršiť klinický stav alergie.

Ľudia možno z obáv riešiť dnes svoje problémy s alergiou mávnu radšej rukou, že sú aj horšie veci. Prečo je nebezpečné ignorovať príznaky sezónnej alergie?

Ignorovanie a neliečenie príznakov akejkoľvek alergie môže spôsobiť komplikácie, ako sú bronchiálna astma, chronický zápal prínosových dutín, potravinové alergie, rozširovanie spektra príčinných alergénov, zhoršovanie alergických prejavov, častejšiu chorobnosť. Ak sa napríklad astma nelieči dostatočne, dochádza k remodelácii, čiže k chorobnej prestavbe štruktúry priedušiek. Je to dôsledok pretrvávajúceho zápalu v dýchacích cestách. Prestavba sa týka zmnoženia hladkej svaloviny, ciev, žliazok, zhrubnutia sliznice a podobne. Môže vyústiť až do nezvratných zmien, ktoré znižujú kvalitu života, obmedzujú pacienta alebo spôsobujú až invaliditu, prípadne skracujú život.

V boji s alergiami sa používa aj tzv. alergénová imunoterapia. Je v tomto období epidémie COVID-19 vhodné dobrať injekcie, ak už pacient s touto formou liečby začal?

Pri subkutánnej forme alergénovej imunoterapie (AIT), teda podkožnej forme aplikácie, treba pokračovanie liečby zvážiť individuálne – zohľadniť vek a rizikové faktory. V prípade, že lekár rozhodne o pokračovaní, volíme maximálne možné predĺženie intervalov medzi podaniami na prípustné maximum. Toto usmernenie neplatí pre AIT na jed blanokrídleho hmyzu, kde liečba pokračuje bez zmeny. Pri sublinguálnej forme terapie, teda pri aplikácii pod jazyk, pokračujeme bez zmeny. Predpisy na pokračovanie vieme vypísať elektronicky, prípadné otázky vieme riešiť telefonicky alebo mailom. Ak u pacienta bolo plánované začatie alergénovej imunoterapie, nie je dôvod na zrušenie alebo odkladanie tejto liečby.

Do prírody

Ani alergik nemá tráviť čas výhradne zavretý doma, rovnako potrebuje dopĺňať vitamín D, ktorý je dôležitý pre imunitu. Po návrate zvonka však treba rúško oprať, vyžehliť, opláchnuť tvár aj vlasy, prezliecť sa do domácich čistých šiat, na ktorých nie sú nachytané pele.