Keď v roku 2015 prišli dve mimovládky s publikáciou Ženy – Matky – Telá o tom, ako sa v našich pôrodniciach porušujú ľudské práva, vyvolali rozruch. Rozhodne však nie taký, ako sa to nedávno podarilo mladej režisérke Zuzane Límovej. Jej film Medzi nami už spôsobil, že jeden gynekológ takmer prišiel o prácu, ďalším sa zdvihol adrenalín a opäť sa debatuje o tom, ako treba poľudštiť posvätné miesta, kde prichádza na svet nový život. Na rozdiel od autoriek publikácie Ženy – Matky – Telá, ktoré si dali námahu dva roky pracovať na veľkej analýze podloženej paragrafmi a odporúčaniami medzinárodných organizácií, oslovili nemocnice po celom Slovensku aj pätnásť žien, umelkyňa šikovne stavila na emócie priamo z „miesta činu“ - z pôrodnice. Obraz je skrátka obraz, zaberá silnejšie. Poskladala zábery tak, že tehotná diváčka, ktorá vyjde z kina, zaručene nezaspí. Už len pozerať sa na plátne do tváre ženy, ktorá je skrivená bolesťou, keď ju lekár zašíva, a za ruku ju drží vystrašený muž, nie je nič povzbudzujúce.

FOTO VNÚTRI: Zo zamilovanej Kalisovej je Pašeková. Už nosí meno bývalého hokejistu!

Prišlo mi nevoľno

Gynekológ doc. MUDr. Jozef Záhumenský, PhD., označil film za horor a nešťastný spôsob, ako naprávať prípadné chyby v pôrodniciach. U vystrašenej ženy môžu hormóny spôsobiť to, že pôrod sa nakoniec musí uskutočniť zbytočným cisárskym rezom. Vyvolávať neistotu a paniku je podľa neho kontraproduktívne. Za pravdu mu vlastne dáva reakcia jednej zo stoviek žien, ktoré zaplavili sociálne siete svojimi názormi: „Ja som zvažovala, či to chcem vidieť pred pôrodom, ale nedalo mi. Mala som potrebu vedieť, čo môžem čakať, keďže v pôrodnici netrávim čas každý deň. Aj mi počas filmu prišlo nevoľno. Neviem si predstaviť, ako to vyzerá, keď tam nie sú kamery… Zarazilo ma aj to, ako sa tej ženy počas pôrodu pýta na celý jej chorobopis. A akože vtipná poznámka, že ,bude ako nová‘ (po zašití, pozn. red.), no comment...“

V akom znamení sa narodila? TOTO sú 3 najlepšie svokry zverokruhu!

Tri mesiace v pôrodnici

Lekári z Univerzitnej nemocnice zrejme už oľutovali to, že umožnili Límovej tri mesiace voľne natáčať v priestoroch pôrodníc. Nemali vraj dôvod nedovoliť jej nakrúcať, pretože nemajú čo skrývať, ročne sa u nich narodí asi sedemtisíc detí a v deväťdesiatich percentách prejavujú ženy spokojnosť.

Na tlačovej konferencii, ktorú zorganizovali krátko po uvedení filmu, padali výrazy ako podraz, podvod či urážka. Doc. MUDr. Igor Rusňák, CSc., prišiel so stovkou ďakovných listov od rodičiek, ale aj s vytlačenou správou z facebookového účtu Límovej, ktorá ešte v roku 2016 vyzývala ľudí, aby jej pomohli s hľadaním neútulných a škaredých priestorov pre film. Výpovede traumatizovaných žien natočila nakoniec v ošarpaných priestoroch základnej školy.

Režisérka dokumentu Zuzana Límová chcela poukázať na problém a rozprúdiť debatu.
Režisérka dokumentu Zuzana Límová chcela poukázať na problém a rozprúdiť debatu.
Zdroj: Medzi nami

Cítia sa podvedení

Lekári z Univerzitnej nemocnice sa cítia podvedení, pretože vo filme nezazneli ich výpovede ani informácia napríklad aj o tom, že pre budúce mamičky robia psychologickú prípravu, exkurzie po pôrodnici a stretnutia s odborníkmi. Docent Záhumenský povedal: „Ozvala sa mi bývalá pacientka, ktorá v tom čase u nás rodila. Štáb prišiel za ňou, chceli natáčať, keďže však hovorila len samé pekné veci, povedali jej, že o to nemajú záujem. Odišli...“ „Je to film o Zuzane Límovej, ktorá natáčala s vlastnou traumou, ktorá u nás porodila predčasne dieťa. Adekvátne sme sa oň postarali a, chvalabohu, je zdravé,“ povedal docent Rusňák a dodal, že neobjektívny film je výsledkom cieleného trojmesačného hľadania iba nedostatkov. „Sedeli sme pri zapnutej kamere dve hodiny, nedostalo sa tam ani slovo!“ hovorí. Trvá na tom, že pohoda rodičiek je u nich na prvom mieste, monitorujú vraj dokonca aj sociálne siete a portály, kde si mamičky vymieňajú informácie, aby vedeli, o čom ženy diskutujú a na aké otázky by chceli počuť odpovede.

DRÁMA v dome Simona Cowella. Ako sa to nekompromisnému porotcovi súťaže X Factor mohlo stať?

Ako vysvetliť kultúrne veci

Možno aj tu je pes zakopaný. Ide o to, akým spôsobom dostanú informácie od lekára. Aj na tú z pohľadu lekára najhlúpejšiu otázku existuje taká odpoveď, aby neznevážila pacientku. Rutina a podráždenosť lekárov na módne vlny typu „chcem zjesť svoju placentu“ robia svoje. Veľa sa diskutuje napríklad o nástrihoch pri pôrode. Ženy majú svoj pohľad, gynekológovia svoj. Na tlačovej konferencii docent Rusňák povedal: „Chodia k nám ženy, ktoré majú pôrodný plán a v prvom bode je: Neželám si, aby ste ma nastrihávali. Panej som povedal, že ju nenastrihnem. Ste ochotný podpísať mi to? opýtala sa. Samozrejme, hovorím. Ale dáme tam malý dodatok: Nenastrihnem, ale ani v prípade, že dôjde k poraneniu s trvalými následkami, po ktorých do konca života neudržíte vetry ani stolicu. Ona sa ma pýta: Čo to s tým má spoločné?! A ja na to: A čo si myslíte, prečo robíme ten nástrih?“ Docent vysvetlil, že tkanivo sa trhá smerom do konečníka, preto sa robí nástrih, aby sa odklonil vektor sily – fyzika v praxi. „Len hlupák robí nástrih, aby ho potom musel zašiť,“ dodal s vysvetlením, že lekári by  boli radi, keby nástrih nemuseli robiť, pretože by si ušetrili vlastne aj prácu.

Zbavte sa jej lusknutím prsta: TOTO zaručene pomôže pri migréne!

Každý má svoju pravdu

Lekári sa hnevajú, že Límová nechcela korigovať svoj manipulatívny, škodlivý film a napriek tomu, že mal ostať „v trezore“ školy ako absolventská práca, premieta sa verejne. Režisérka trvá na tom, že chcela vyvolať verejnú diskusiu, ktorá by viedla k systémovým zmenám. „Mrzí nás, že odborníci UNB namiesto toho, aby reagovali na to, čo náš autorský dokument zaznamenal, a sústredili sa na hľadanie riešení, venujú sa subjektívnemu hodnoteniu filmu a verejne súdia autorku, pričom bez jej zvolenia používajú aj jej osobné údaje, ktoré sa týkali jej zdravotného stavu a stavu jej maloletej dcéry… Odmietame, že film je tendenčný. Je odrazom reality… Na porušovanie ľudských práv žien pri pôrodoch vlani upozornil aj komisár Rady Európy pre ľudské práva, ktorý vo viacerých prípadoch osobitne menoval aj Slovensko,“ odkázala ešte režisérka. S triezvym pohľadom sa ozval aj minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Na svojom facebookovom účte vyjadril presvedčenie, že ide o individuálne ľudské zlyhania, ktoré nezobrazujú väčšinový stav našich nemocníc: „Nemali by sme zovšeobecniť takéto správanie na všetkých.“ K filmu ešte dodal: „Či a do akej miery je autentický, to neviem posúdiť, ale ak sa stal čo i len jeden takýto prípad, je to nedôstojné a musíme sa k tomu postaviť čelom… a prijať opatrenia...“

Káva namiesto lieku na spanie? Áno, je to možné! Musíte si ju ale navariť z čakanky

Kauza facka

Asi najviac zarezonovala vo filme výpoveď lekára Martina Holana, ktorý pred kamerou povedal, že keď hrozilo, že sa dieťa udusí v pôrodných cestách, hysterickej rodičke dal facku. Nemocnica mu dala výpoveď, pretože poškodil jej dobré meno, na druhej strane si kolegovia myslia, že sa len „hlúpo chvastal niečím, čo nie je ani pravda“. „Film je účelovo zostrihaný, obrátil som sa na právnika,“ povedal nám. Humbuk sa skončil tým, že lekár nakoniec v nemocnici ostal.

Trestné oznámenie podľa našich informácií chceli podať aj ďalšie dve zdravotníčky, ktoré sú vo filme nasnímané pri pôrode. 

Ak si nechcete skrátiť život, týmto potravinám sa oblúkom vyhnite

Nakopnite imunitný systém: TENTO cesnakový sirup je 10x účinnejší ako lieky od lekára