Prečo sa lekári často mýlia? Vážne ochorenie centrálnej nervovej sústavy – skleróza multiplex (SM), totiž nemá žiadne špecifické prejavy, podľa ktorých by sa dala jednoznačne určiť. Neexistuje ani definitívny diagnostický test, odhaľujúci chorobu. Existujú však príznaky, ktoré sú typickejšie ako pri iných ochoreniach.

Neurológ MUDr. Martin Karlík, PhD., hovorí: „Medzi prvé príznaky SM patrí aj mravčenie, pocity pálenia, bodania na rôznych častiach tela či necitlivosť niektorých miest na tele.“ Netají, že lekári zvyknú ťažkosti ľudí bagatelizovať, pretože je ,rýchla a stresujúca doba‘ a posielajú ich na rehabilitácie bez toho, aby ich dali podrobnejšie vyšetriť. „Zradné je, že ťažkosti môžu odznieť v priebehu niekoľkých týždňov aj spontánne a pacient tak ostáva nediagnostikovaný,“ dodáva lekár.

Magnetická rezonancia môže objaviť
zmeny v štruktúrach mozgu.
Magnetická rezonancia môže objaviť zmeny v štruktúrach mozgu.
Zdroj: Profimedia.sk

Aj depresie

Jedinými príznakmi SM môžu byť spočiatku aj depresia, únava, ktorá nie je primeraná vynaloženej námahe počas dňa, úzkosti či poruchy spánku – telesné symptómy prídu až po dlhšom čase! Ľudia sa často obrátia na reumatológa alebo ortopéda, pretože pociťujú stuhnutosť, podlamovanie nôh či slabosť rúk, pri ktorom im vypadávajú predmety z ruky alebo zakopávajú aj na rovnom teréne.

Zahmlené videnie

Takmer u tretiny pacientov sa objaví tiež ľahší zápal očného nervu, ktorý sa prejaví zahmleným videním či poruchou farbocitu. Aj v tomto prípade platí, že sa ťažkosti vytratia a človek tak ani nevyhľadá očného lekára, ktorý by mohol odhaliť skutočnú príčinu. Ak sa agresívny zápal, ktorý spôsobuje zánik nervových štruktúr, nezačne liečiť včas, vyhliadky na normálny život sa zmenšujú. Ak ľudia natrafia na osvieteného lekára s intuíciou, pošle ich na magnetickú rezonanciu mozgu a vyšetrenie mozgovocievneho moku. Dobrá správa je, že SM je liečiteľná, hoci sa vyliečiť úplne nedá.

Neseďte

Skleróza multiplex sa viac vyskytuje v krajinách, kde viac sedíme, stresujeme sa, prijímame kalorickú stravu a potraviny s množstvom nasýtených tukov.

PRÍBEH: Adriane dali len liek na uvoľnenie

Adriana (43) je z menšieho mesta pri Bratislave. V roku 2009 sa začala celkovo zle cítiť. Občas jej na tele niečo stŕplo, ale nepripisovala tomu veľký význam. Pracovala v zdravotníckom zariadení, mala nočné, má tri deti a preto si myslela, že je len vyčerpaná. "Keď mi však tŕpla celá polovica tela a kolegovia si všimli spadnutý kútik, vedela som, že to musím riešiť. Lekár mi povedal, nech sa nestrachujem, že o nič vážne nejde, pri deťoch a práci je to normálne. Domov ma poslal s liekom na uvoľnenie svalstva. Celá stŕpnutá som sa vrátila do práce, viditeľne som už krívala na pravú nohu. Kolegovia vtedy začali konať,“ spomína.

Magnetická rezonancia potvrdila ochorenie a skončila v nemocnici. Vďaka liečbe žije normálny život, niektoré veci však zmenila, nechodí ani v noci do práce. Adriana zo skúseností z rozhovorov s inými pacientmi hovorí, že odhaliť diagnózu nevie každý lekár – niektorí si príznaky SM mýlia s boreliózou.

Trápia ju tiež predsudky: „Najväčšie predsudky majú zdraví ľudia a pacienti, ktorí si od nich nechajú radiť. V čakárni to počúvam často. Neuveriteľne skreslené informácie. Ľudia o tomto ochorení vedia veľmi málo alebo vôbec nič. Poznám pacientov, ktorých sa bojí ich okolie pobozkať z dôvodu, že ich nakazia alebo si ľudia myslia, že automaticky skončíme na vozíku. Ani to nie je pravda.“

Rovnako nemá skleróza multiplex nič spoločné so stareckou demenciou alebo svalovými ochoreniami.