Časy, kedy všetko dlho trvalo a čo sa vám v záhrade neurodilo, to ste na tanieri nemali, sú už za nami. Keďže väčšina z nás nemá ani pár metrov v zemi  vyhĺbené skladovacie priestory, úrodu musíme uchovávať inak.  Našťastie sú tu však mrazničky, ktoré sú súčasťou bežných domácností už pekných pár desiatok rokov.

Ilustračné foto
Zdroj: rybazilina.sk

Zmrazovanie je špecifický proces konzervovania potravín, pri ktorom dochádza k tvorbe kryštálikov ľadu z vody, ktorú potravina prirodzene obsahuje. Podstatou mrazenia je prechod z kvapalnej formy na formu tuhú“, vysvetľuje proces mrazenia prof. Ing. Jozef Golian, Dr., z Fakulty biotechnológie a potravinárstva SPU v Nitre. Mrazenie je predovšetkým jednou z najšetrnejších metód uskladnenia potravín. Neberie nám veľa času a nepotrebuje žiadne prídavné konzervanty. Podľa názoru odborníkov, mrazené potraviny alebo hotové jedlá už nestrácajú ani toľko z obsahu vitamínov alebo minerálnych látok. Ale to v prípade, ak viete ako mraziť.

Moderná doba si však poradila aj s tým. Proces šokového zmrazenia je veľmi krátky, počas ktorého sa nestihnú vytvoriť kryštáliky, ktoré by porušili bunkovú stenu. Takto ostane voda prirodzene v bunkách a po rozmrazení jedlo nezmení svoju konzistenciu. Pri tepelnej úprave stačí dodržať už len presný postup, ktorý je uvedený na obale a výsledný polotovar je tak na nerozoznanie od čerstvo pripraveného jedla.

Ilustračné foto
Zdroj: rybazilina.sk

Vitamíny a minerálne látky

Mrazením stráca zelenina z obsahu minerálnych látok a vitamínov od 10 do  20 % . Dokonca proces rýchlozmrazovania nemá pri mäsových výrobkoch vplyv na obsah bielkovín a vitamínov A a D. Na obsah vitamínov a cenných látok v zelenine má veľký vplyv aj pôsobenie kyslíku. Ak kupujete napr. brokolicu, ktorá rastie na opačnom konci Európy, musia ju zbierať nedozretú, aby prišla na pulty našich predajní v dozretom stave. Obdobie získavania najcennejších výživových látok tak strávila niekde v sklade. Vplyvom kyslíku stráca ďalšie živiny a tak je vôbec otázka, koľko zdraviu prospešných látok skončí na našom tanieri. „Zeleninu, ktorú používame na zmrazenie u nás, máme vo veľkej miere z fariem v Čechách a na Slovensku. Len tak dokážeme zabezpečiť, aby sa zbierala dozretá a mali sme ju u nás na spracovaní doslova pár hodín po zbere“, pridáva sa k nám Michal Britvík, generálny riaditeľ spoločnosti Ryba Žilina, spol. s r.o., ktorá stojí za značkou PRETO Radoma. Práve čas medzi zberom a spracovaním je veľmi dôležitý. Rovnako aj spôsob pestovania a používanie pesticídov. Na túto skutočnosť si v Žiline dávajú obzvlášť veľký pozor.

Ilustračné foto
Zdroj: rybazilina.sk

Mrazené hotové jedlá

Menšie zlo, pred ktorým kvôli nedostatku času zatvárame oči alebo nie až taká hrôzostrašná alternatíva? Vždy záleží na tom, čo zmrazujete. Polievky a múčne jedlá sa bežne zmrazujú. Práve múčne jedlá napr. pirohy je vhodné dať do mrazničky neuvarené. Môžete zmrazovať šúľance, slivkové knedle, lokše či parené buchty,“ pokračuje profesor Golian. Dôležité je zloženie jedla a spôsob mrazenia. Ak sú expresne rýchlo zmrazené, nestrácajú na výživovej hodnote a po tepelnej úprave nemenia konzistenciu a ani ostatné senzorické vlastnosti.

Mraziť či nemraziť nie je otázka života alebo smrti. Dnes máme k dispozícii metódy, ktoré sú čoraz šetrnejšie k potravinám a dokážu zachovať veľmi vysoký obsah zdraviu prospešných látok. A to by bola škoda nevyužiť. Práve preto môžu byť hotové jedlá alebo mrazená zelenina PRETO Radoma vašou prvou voľbou pri príprave rýchleho a sýteho jedla.

Ilustračné foto
Zdroj: rybazilina.sk