Fialky sú jedlé a chutia sladko, preto sa hodia do dezertov. Alebo do cukríkov, milovala ich napríklad cisárovná Sissi. Jej obľúbené sa vyrábajú vo Viedni dodnes. Vy si z nich môžete urobiť sirup alebo ich použiť priamo do listových šalátov, ale aj do cesta – piškótového, palacinkového, z bielkov. Môžete si nimi ozdobiť zmrzlinu, šľahačku, vanilkový krém či smoothie. Neznesú dlhé skladovanie, takže ich spotrebujte hneď, ako ich prinesiete domov.

Fialkový sirup

Skúste si ich však uchovať aj do zásoby. Napríklad v sirupe. Potrebujte naň asi tri hrste fialkových kvetov. Čím ich bude viac, tým bude mať sirup intenzívnejšiu farbu.

Kvietky zalejte 500 ml horúcej vody a nechajte lúhovať asi 2 hodiny, kým voda nevychladne. Nezľaknite sa, že bude nazelenalá. Sceďte ju a po kvapkách pridajte šťavu asi z polovice citróna. Pomaly zase získa fialový nádych. Ak dáte citrónu viac, zružovie. Potom už stačí pridať 500 g krupicového cukru a nechať rozpustiť. Pozor, musí byť biely. Hnedý cukor zničí krásnu fabu aj jemnú vôňu. Sirup skladujte v chladničke. Používajte ho do malinovky, koktailov, na osladenie čaju. 

Fialky proti kašľu

Voňavé fialky majú i mnohé liečivé účinky. Pomáhajú napríklad pri chorobách dýchacích ciest a proti kašľu. Tiež upokoja žalúdok, tlmia bolesť hlavy a pôsobia antistresovo. Vyskúšajte si z nich uvariť čaj proti nádche.

Dajte zovrieť 2 dl vody a zalejte 2 kopcovité lyžičky kvetov. Nechajte prikryté stáť 2-3 minúty. Čaj pite teplý, ochutený medom.

Bolí vás hlava? Rozmrvte hrsť listov fialiek, urobte si z nich obklad a priložte na čelo. Rýchlo uľaví od migrény a pulzujúcej bolesti hlavy. 

Fialková kozmetika

Stačia vám na ňu kvety fialiek a mandľový olej. Kvety dajte do sklenenej nádoby, nestláčajte ich. Zalejte olejom, aby boli ponorené. Premiešajte, zavrite a dajte na slnečný parapet. Každé dva dni premiešajte drevenou lyžičkou a utrite vodu vyzrážanú na vrchnáku. Macerovanie trvá mesiac až šesť týždňov. Priebežne môžete do oleja pridávať čerstvé kvietky, vôňa bude intenzívnejšia. Potom sceďte. Fialkovým olejom ošetrujte tvár aj dekolt.