Andrea bola presvedčená, že práve potratila. Druhý deň menštruácie z nej totiž vypadlo čosi červené a škaredé. „Vyzeralo to ako črevo. Alebo kuracia mŕtvolka,“ spomína tridsaťštyriročná Andrea, ktorá okamžite bežala k lekárovi. Sestra na príjme však na ňu len nechápavo pozrela so slovami – milá pani, to bude obyčajná krvná zrazenina. Možné tehotenstvo a spontánny potrat vylúčila aj lekárka. „S ničím podobným som sa nikdy nestretla, a to menštruujem od šestnástich. Vždy som bola zvyknutá skôr na krátke a slabé krvácanie, najmä odkedy som porodila. Fungovala som ako v bežné dni a pri plávaní mi dokonca stačil minitampón.“ O to väčšmi ju prekvapilo, keď podobné hrôzostrašné „nálezy“ objavovala pravidelne každý mesiac.
Varovný signál
Andrea ani náhodou nie je jediná, ktorú tento problém trápi, aj diskusné fóra sú plné sťažností od žien, ktoré bojujú s krvnými zrazeninami veľkými ako päsť. „Menštruačné krvácanie je individuálne ako každá žena, no menštruačná krv by sa zrážať nemala,“ upozorňuje gynekologička Radmila Sládičeková z ambulancie Radmagyn a dodáva, že v maternici počas menštruácie pôsobia enzýmy, ktoré zrážaniu krvi zabraňujú. Ak však krvácate príliš silno, enzýmy nemajú dosť času na to, aby zaúčinkovali, a krv sa zráža. V priebehu života sa dĺžka aj intenzita menštruačného krvácania menia. Silnejšie krvácajú mladé dievčatá a ženy krátko pred menopauzou, no sú aj také, čo krvácajú oveľa silnejšie než ostatné po celý život. „Každá náhla zmena v intenzite krvácania či náhly výskyt zrazenín však môžu znamenať zdravotný problém,“ varuje gynekologička.
Dajte sa vyšetriť
Občasné malé krvné zrazeniny sú celkom neškodné a v priebehu života sa s nimi stretne takmer každá. Ak ich však počas svojich dní pravidelne vylučujete väčšie ako dvojeurová minca, krvácate silnejšie, než je zdravé, to môže vyvolať anémiu, čiže málokrvnosť. Počas menzesu začnete trpieť únavou, rozmazaným videním, závratmi ci nepríjemnými kŕčmi a na jeho konci vaše telo začne signalizovať nedostatok železa. Riziko anémie však nie je jediný dôvod, prečo by ste mali vyhľadať lekára. Zrazeniny môžu byť príznakom toho, že vám v maternici rastie myóm ci polypy.
Sú to nezhubné nádory, ktoré odstráni bezbolestná operácia, no aj samy krvácajú a v maternici prekážajú pri odtoku odtoku menštruačnej krvi, ktorá sa potom zráža. Pozor, môže však ísť aj o zhubné nádory, tie sa však obyčajne prejavia aj krvácaním medzi menštruačnými cyklami, prípadne po súloži. Za týmto prejavom sa môže skrývať aj endometrióza – bujnenie tkaniva na vonkajšej strane maternice, ktorá spôsobuje neplodnosť. „Gynekológ by v takýchto prípadoch mal pacientke urobiť ster z krčka maternice a vnútromaternicový ultrazvuk,“ upozorňuje lekárka.
Faktor vek
Dobrou a zlou správou zároveň je, že u mnohých žien, ktoré zápasia s abnormálnymi zrazeninami, sa žiadna zo spomínaných diagnóz nepotvrdí. Žiaľ, pre niektorých gynekológov to znamená, že takéto pacientky sú zdravé a mali by sa zmieriť s maxivložkami. Nie je to však pravda a ak vám silné krvácanie či tvorba zrazením každý mesiac komplikujú život, domáhajte sa úľavy. „Na vine je často hrubá sliznica maternice. Môžu to spôsobovať hormóny, ale aj pribúdajúci vek. Mladším ženám pomôže antikoncepcia, ktorá zabráni ovulácii, teda aj bujneniu sliznice maternice, pri chronicky silnom krvácaní to môže vyriešiť aj kyretáž. Tento jednoduchý chirurgický zákrok prerastenú sliznicu odstráni,“ vysvetľuje gynekologička, no dodáva, že sliznica postupne dosiahne pôvodnú hrúbku a problém sa časom vráti.
Vekom však pružnosť maternice opäť klesá, lebo v tele klesá tvorba estrogénu. Z „lenivej“ maternice krv tak rýchlo neodteká, hromadí sa a zráža, najčastejšie do zhlukov tmavočervenej, hnedej až čiernej farby.
Pojašené hormóny
Ak nemáte pred menopauzou, netrpíte žiadnou zdravotnou komplikáciou a zrazeniny sa vo vašej krvi objavujú nepravidelne – pol roka vás trápia a potom máte načas pokoj –, zrejme ste naozaj celkom v poriadku. A za vaše problémy je zodpovedná hormonálna nerovnováha. „Menštruačné krvácanie regulujú hormóny, no ak nie sú v rovnováhe, spôsobujú aj nepravidelnosť cyklu,“ vysvetľuje doktorka Sládičeková. Ako terapiu odporúča antikoncepciu, no ak sa vám nechce hltať pilulky, hľadajte príčinu. Môže za tým byť stres, náhle zmeny hmotnosti, ale „rozhádzať“ vás môžu aj lieky, zmena klimatického pásma či prehnaná fyzická aktivita.
Pomoc z prírody
Na hormóny má vplyv aj jedálny lístok, no doktorka Radmila Sládičeková žiadne radikálne zmeny v stravovaní neodporúča a tvrdí, že „vynechanie dôležitých živín či rapídna strata hmotnosti vplyvom vegetariánstva a vegánstva majú aj opačný efekt – môžete celkom prestať menštruovať, čo v žiadnom prípade neschvaľujem“. Zároveň pripomína, že správne stravovanie na menštruačný cyklus vplýva pozitívne a obezita ho môže úplne rozhádzať. Skúste preto obmedziť tučné červené mäso či plnotučné mliečne výrobky, lebo živočíšne tuky obsahujú hormóny, ktoré majú vplyv aj na hladinu tých vašich.
Rovnako pôsobí aj rafinovaný cukor a z rastlinných produktov sója. Naopak, proti silnému krvácaniu zaberá magnézium, ktoré nájdete v čučoriedkach, čaji, špenáte, nízkotučných mliečnych výrobkoch či ananáse. Plynulému odtoku menštruačnej krvi zabraňujú odvodňovače ako kofeín a alkohol, takže ich skúste vynechať minimálne počas svojich dní a krátko predtým. Intenzitu krvácania znižuje tiež studená voda s citrónovou šťavou a dobrým riešením môžu byt aj homeopatiká. Práve tie v kombinácii s bylinkovými čajmi pomohli aj Andrei.
„Mám za sebou všetky možné lekárske vyšetrenia. Potvrdili mi, že nemám polypy, iné nádory ani endometriózu a nie som ani v predčasnom prechode. Gynekológ mi odporučil antikoncepciu a ak ma zrazeniny budú trápiť ďalej, asi ma tabletky neminú. Zatiaľ som sa spoľahla na homeopatiká, vynechala som červené mäso a jem aj menej mliečnych výrobkov. Zrazeniny sa mi v menštruačnej krvi stále objavujú, ale už to nie sú obrovské črevá.“