Jedným z orgánov, ktorý môže utrpieť veľké škody, sú obličky. Vírus ich poškodzuje hneď dvoma spôsobmi – jednak priamo môže zaútočiť na bunky obličkových kanálikov, ale ohroziť ich dokáže aj sekundárne, teda tým, že vyvoláva horúčky, oberá organizmus o vodu alebo zasiahne srdce či spôsobí septický šok. „Väčšina pacientov má zasiahnuté obličky práve sekundárnou cestou, ktorá spôsobuje zlé prekrvenie. Na prekrvenie sú obličky veľmi citlivé,“ hovorí nefrologička MUDr. Monika Alaxinová, CSc.

Pozýva vírus do bunky

A čo sa deje, ak vírus berie útokom obličky priamo? Vtedy sa v nich extrémne koncentruje enzým ACE-2 – môže ho byť aj stonásobne viac ako v pľúcach. Tento enzým funguje ako receptor koronavírusu pre vstup do bunky, skrátka ho pozýva priamo do bunky. Vírus môže v obličkách spôsobiť odumieranie tzv. tubulárnych buniek. Kým sa opäť obnovia, potrebuje pacient dialýzu.

Vírus tiež napáda bunky glomerulu, teda cievne klbká tenkých vlásočníc, kde spôsobuje poškodenie podobné ako pri infekcii HIV. Skrátka koronavírusom zasiahnuté obličky nesmierne trpia, sú však istý čas ticho. Napadnutie vírusom môže odhaliť iba biopsia, ktorá sa však bežne nerobí.

Vyšetrenie je jednoduché

Ako sa teda vyhnúť katastrofe? Treba čo najrýchlejšie odhaliť skryté ochorenie obličiek spôsobené koronavírusom. Postačí na to rozbor moču a krvi. „Pacienti, ktorí boli hospitalizovaní, by mali podstúpiť kontrolu po troch a potom po šiestich mesiacoch od uzdravenia,“ hovorí nefrologička. Preventívne vyšetrenie by však mali absolvovať všetci, ktorí prekonali COVID-19. „Aj tí s miernym priebehom,“ zdôrazňuje.

Na potrebu dať sa vyšetriť u svojho všeobecného lekára upozorňuje aj MUDr. Martin Kucek, ktorý má pod sebou sieť dialyzačných stredísk. „Vyšetrenie nie je zložité a všeobecní lekári sú na to vybavení. Bez preventívnych vyšetrení sa môže stav obličiek v populácii zhoršovať, pretože vírus môže obličky skutočne poškodiť a bez prevencie o tom pacient nemusí dlho ani vedieť.“

Menej transplantácií

Medicína našťastie dokáže pomôcť ľuďom s chorými obličkami transplantáciou. Lenže pandémia úraduje aj tu. Na Slovensku sa v roku 2020 transplantovalo 131 obličiek, z toho 18 obličiek od žijúcich darcov. To je pokles o 27 percent oproti predchádzajúcemu roku. Problematické je tiež transplantovať obličku pacientovi, ktorý má aktívny COVID-19.

Očkovať sa?

Očkovať sa môžu aj ľudia po transplantácii obličiek, ale podobne ako u ľudí, ktorí potrebujú dialýzu, nie je celkom jasné, aké množstvo protilátok si ich telo vytvorí. Lekári však vedia, že pokiaľ ochorenie COVID-19 prekoná transplantovaný pacient, vytvorí si asi o tretinu menej protilátok ako zdravý človek. To je dôvod na zvýšenú ochranu ľudí po transplantácii, ale aj dôvod na vyšetrenie po prekonanom ochorení – aby sa človek kvôli vírusom zničenej obličke nedopracoval do dialyzačného centra...

 Pozor na lieky aj soľ

Poškodiť obličky dokáže vysoký príjem soli a alkohol. Takisto obľúbené lieky proti bolesti, ak sa užívajú ako lentilky. Cigarety nie sú zabijakom len pre pľúca – tým, že poškodzujú všetky cievy v tele, odniesť si to môžu aj cievy v obličkách. Pozor aj na neliečené zápaly močových ciest, ktoré môžu zasiahnuť až obličky – pri liečbe pomôže D-manóza, tiež extrakty z brezy, dráča indického a medvedice lekárskej.