Nechty na nohách vyrastú mesačne priemerne o jeden a pol až tri milimetre. Nie každý sa z toho teší – podľa štatistík totiž trpí vrastaním nechtov každý piaty človek. Ide hlavne o nechty na palcoch nôh. Podľa odborníčky si trápenie zväčša spôsobujeme sami. Nezriedka si totiž nechty upravujeme nesprávne – zastrihávame ich hlboko a nie zarovno, tiež sa snažíme vystrihnúť ich boky. Tým môžu vznikať rôzne ostré hroty, ktoré dráždia kožu okolo nechta. Na vine môže byť aj úzka obuv, v ktorej sú prsty tlačené k sebe. Dráždenie potom môže spôsobiť hlboké a hnisavé vrastanie a deformovanie nechta.

Problém s nechtom na palci si môžeme vyrobiť často aj na turistickej túre, keď nemáme dobre zafixovanú nohu v oblasti členku. Pri schádzaní z kopca naráža špička nohy o obuv a dráždi necht. Nezriedka nás prekvapí modrina a nechty potom môžu aj odpadávať.

Tamponádu pedikérka vtlačila pod polovicu nechta.
Tamponádu pedikérka vtlačila pod polovicu nechta.
Zdroj: Martin Domok

Podobný problém trápil aj mňa, priznávam, na vine bola túžba po pekne vyzerajúcej nohe v úzkej topánke. Keďže sa bolesť už nedala ignorovať, na vlastnej koži som vyskúšala, ako sa tento problém dá riešiť – pred chirurgom som dala prednosť školenej pedikérke so zaujímavou metódou, ktorú som predtým nepoznala.

Chirurg alebo pedikér?

„Vrastajúci necht riešime väčšinou tamponádou. Pásik zo špeciálneho materiálu sa poriadne natlačí pod necht a tým zabezpečí jeho rovnomerný rast. Ja preferujem silné natlačenie dovnútra, aj keď je to nepríjemné a bolestivé. Výsledok, však stojí za to. Tamponáda pod nechtom vydrží aj šesť týždňov. Potom sa sama vysunie, prípadne vyplaví v sprche,“ vysvetlila mi pedikérka Michaela Slimáková.

Musím povedať, že ma zákrok bolel. Kričala som a potilo sa mi čelo. Naozaj mi to tam pedikérka „napchala“! Spotené čelo však stálo za to a bolesť palca na nohe, s ktorou som prišla do salóna, bola už po dvoch hodinkách preč.

Umelohmotná špona sa aplikuje pomocou lepidla, v strede sa zakrúti drôtik, jeho prebytok sa odstrihne a zafixuje gélom tvrdeným v lampe, tým pádom špona ostáva nehybná a drôtikom si netrháme ponožky.
Umelohmotná špona sa aplikuje pomocou lepidla, v strede sa zakrúti drôtik, jeho prebytok sa odstrihne a zafixuje gélom tvrdeným v lampe, tým pádom špona ostáva nehybná a drôtikom si netrháme ponožky.
Zdroj: Martin Domok

Je to na vás

Ja som svoj problém riešila včas, keď bolo okolie nechta len silno podráždené, ale pedikérka vie porozprávať aj hororové prípady, keď si ľudia pestujú na nohe hnis, pocit pulzovania a dokonca „divého mäsa“.

„Ťažké akútne stavy liečim niekedy aj pol roka. Samozrejme, môžete vyhľadať chirurga, lenže on väčšinou strhne celý necht a môže tým poškodiť celé nechtové lôžko. Výsledkom je, že necht rastie ešte zdeformovanejší,“ hovorí z vlastných skúseností pedikérka. Ťažšie stavy rieši takzvanými šponami.

Osádzanie je bolestivé

„Špon je viacero druhov – nalepovacie, umelohmotné aj drôtené.„Drôtené špony sú najúčinnejšie, ale klienti sa boja ich osádzania. Je to totiž dosť nepríjemné a v mnohých prípadoch bolestivé. Tieto špony sa nevymieňajú pri každej návšteve, ale približne 1- až 2-krát sa môžu posunúť vyššie smerom ku koreňu nechta, keďže necht prirodzene rastie. Takouto manipuláciou sa špona jemne deformuje, preto sa po čase osádza nová. Klienti si počas osádzania dosť vytrpia, no výsledok ošetrenia šponami je pri akútnych stavoch najlepším riešením,” uzatvára.

Pozor na toto!

  • nosenie topánok, ktoré utláčajú nechty – úzke či s vysokými podpätkami
  • strihanie nechtov príliš nakrátko alebo nie dorovna
  • poranenie nechtu na palci pri túre alebo športe
  • dedičnosť
  • nesprávna hygiena chodidiel
  • nadváha

Uľavte si domácou mastičkou

Môžete si urobiť svoju vlastnú mastičku na ošetrenie a liečbu vrasteného nechtu. Éterické oleje pomáhajú uľaviť od bolesti a slúžia ako prevencia infekcie. Ak si natriete mastičku priamo na palec, pocítite dostatok potrebnej úľavy a hojenie bude o niečo rýchlejšie.

Môžete si urobiť svoju vlastnú mastičku na ošetrenie a liečbu vrasteného nechtu.
Môžete si urobiť svoju vlastnú mastičku na ošetrenie a liečbu vrasteného nechtu.
Zdroj: Martin Domok

Prísady:

5 kvapiek eukalyptového oleja, 5 kvapiek čajovníkového oleja, 1 kvapka oreganového oleja, 5 kvapiek levanduľového oleja, 2 kvapky mentolového oleja, 0,6 dl Aloe vera gélu, 0,6 dl kokosového oleja.

Príprava: Vložte všetky prísady do malého zaváracieho pohára či sklenej nádoby s tesne priliehajúcim viečkom. Pomocou malej lyžičky miešajte tak dlho, kým nebude zmes riadne premiešaná. Potom, čo si palec riadne umyjete a opláchnete, aplikujte na postihnutú oblasť mastičku. Ak je to možné, nechajte zaschnúť na vzduchu, obujte si iba žabky alebo otvorené šľapky. Ak to nie je možné, palec opatrne voľne obviažte. Postihnuté miesto dva- až trikrát denne prebaľte.