„Išla som na pohotovosť s dusivým kašľom a ohromnými bolesťami hlavy. Kým som sedela v čakárni, zmrzla som na kosť,“ hovorí čitateľka Katka. Na druhý deň sa jej k vírusovému ochoreniu, ktoré podľa lekára chytila na dovolenke pravdepodobne v klimatizovanom hoteli, pridružila ešte aj poriadna nádcha z prechladnutia v nemocnici. Aj to sa môže stať, keď je klimatizačná jednotka umiestnená nešťastne tak, že fúka rovno na človeka alebo je teplota nastavená príliš nízko.

Anketa
Radi využívate v aute klimatizáciu?
  • 55%
  • 45%

Radšej sa spotiť

  • Lekári odporúčajú, aby rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou nebol viac ako 5 stupňov Celzia. Ruku na srdce, kto z nás má nastavenú teplotu v aute na 27 stupňov, keď je vonku 32 stupňov Celzia? Navyše, prieduchmi si púšťame do tváre osvieženie neuvedomujúc si, že aj v priebehu pár minút môže chladný prúd vzduchu spôsobiť stiahnutie svalstva na krku a chrbte.
  • Pravidelné čistenie klimatizácie, či už doma, v aute, v kancelárii, alebo nákupných centrách či kinách je dôležité. Verejné priestory neskontrolujete, treba len dúfať, že sa zodpovední správajú zodpovedne a udržiavajú klimatizačné jednotky v takom stave, aby sa v nich nemnožili roztoče, plesne a baktérie. Tie potom cirkulujú v uzavretom priestore a spôsobujú vážne problémy najmä citlivejším ľuďom.
  • Veľké výkyvy teplôt a vo vzduchu cirkulujúce mikroorganizmy veľmi zaťažujú imunitný systém, ktorý beží na plné obrátky a môže vypovedať službu – vtedy sa vás ľahko zmocní angína, zápal nosohltana alebo prepukne laryngitída.
  • Prúd studeného vzduchu môže spôsobiť bolesti chrbta, ale dokonca aj kĺbov, tiež podráždenie periférnych nervov.
  • Výsledkom klímy môže byť aj pálenie očí, zvýšená únava alebo bolesti hlavy, čo za volantom nie je bezpečné. A v práci tiež nežiaduce...

Ako sa ochladiť?

  • Lepšie ako nechať sa mučiť „vypeckovanou“ klímou je zniesť trochu potu, ktorý prirodzene ochladzuje telo.
  • Oblečte si šaty z prírodného materiálu, ktorý saje pot a neprilieha na telo.
  • Nepite studené a navyše sladké nápoje. Najlepšia je voda izbovej teploty s trochou citrónovej šťavy. Alkoholický bublinkový miešaný drink osvieži len na pár minút, potom vám vystúpia kropaje potu na čelo a budete chcieť ďalší…

Treba vedieť

Ak nemáte klimatizáciu, ktorá zároveň privádza do miestnosti čerstvý vzduch, vetrajte! Môže totiž dôjsť k zvýšeniu koncentrácie oxidu uhličitého.

Pite!

Klíma vysušuje sliznice, na ktorých sa potom ľahšie usadia mikroorganizmy, preto ich treba zvlhčovať. V miestnosti by mala byť vlhkosť minimálne 35 %. Vhodné sú zvlhčovače vzduchu.