Bylinková škola je unikátna učebnica, ktorá spája poznatky fytoterapie, tradičného liečiteľstva a čínskej medicíny. Jej autorkou je Iveta Henzelyová, ktorá sa o liečbu rastlinami zaujímala od útleho detstva. Prežila ho v Slovenskom raji a už vtedy kúpala bábiky v bylinkových kúpeľoch z kvetov, ktoré nazbierala na lúkach. Neskôr ako tínedžerka namiesto zamilovaných románov čítala herbáre, a hoci študovala na vysokej škole slovenčinu, paralelne zbierala informácie o liečivých rastlinách, ktorých skvelé účinky si overila na svojej dcére, ktorej takto liečila všetky detské choroby. Hoci to jeden čas vyzeralo, že z voňavej cesty zišla a istý čas pôsobila v politike, napokon sa na ňu vrátila. Založila bylinkovú školu Matky zeme a teraz prišla s učebnicou, kde každý nájde sumár vedomostí, nielen na čo ktorá bylina zaberá, ale tiež ako ju správne zbierať, sušiť a čo sa z nej dá vyrobiť. Vybrali sme zopár tipov, ktoré môžete využiť práve v tomto období.

Pre zdravé dýchanie

V čase pandémie veľa ľudí trápia dýchacie problémy. Určite im prospeje univerzálny kúpeľ pri ochoreniach dýchacích ciest. Pripravíte ho jednoducho, treba mať len správne bylinky. Aj keď ste si ich zatiaľ sami nenazbierali, nakúpite ich v lekárni.

Zmiešame rovnaké diely nechtíka, repíka, materinej dúšky, levandule, harmančeka a zlatobyle.

300 – 500 g zmesi zalejeme vriacou vodou, necháme 10 minút lúhovať a precedíme do vane. Na kúpele pri ochoreniach dýchacích orgánov sú vhodné i výhonky ihličnatých stromov ako borovica, jedľa, smrek. Ich vetvičky alebo výhonky povaríme v 2 – 3 litroch vody a precedíme do vane.

- Pri problémoch s dýchaním treba udržať sliznicu nosa vlhkú a priechodnú. Zabezpečí to inhalácia. Bylinky vhodné na inhaláciu sú harmanček, tymian, mäta a šalvia.

- Jeden druh bylinky alebo zmes zalejeme vriacou vodou, hlavu prikryjeme ručníkom a 10 – 15 minút vdychujeme pary. Inhalovať môžeme aj morskú soľ alebo do vody pridať esenciálne oleje ako eukalyptus, gáfor, klinček, čajovníkový olej, borovicu, céder alebo jedľu.

Bylinkový čaj na tlmenie kašľa

100 g yzopu lekárskeho

50 g ibiša lekárskeho

50 g slezu nebadaného

25 g podbeľu lekárskeho

25 g prvosienky jarnej

Jednu lyžicu zmesi zalejeme 200 ml vriacej vody, necháme 10 minút lúhovať, precedíme. Pijeme medzi jedlami.

Protizápalová liečba starých mám

- Do teplého mlieka dáme lyžicu prepusteného masla a roztlačený strúčik cesnaku. Pijeme teplé pred spaním.

- Vezmeme väčšiu hlávku reďkvi čiernej, vydlabeme do nej otvor, nasypeme cukor a necháme odstáť. V jamke sa vytvorí šťava, ktorú užívame po lyžičkách. Vhodné pre malé deti.

- Chren nastrúhame najemno, pridáme med v pomere 1 : 1. Užívam po lyžičkách.

Ozdravte si pečeň

Tento orgán cez sviatky mnohí nešetrili. Okrem alkoholu a prejedania sa ho zaťažuje aj užívanie liekov. Vždy je preto dobré mu uľaviť.

Bylinkový čaj pri poruchách funkcie pečene

50 g koreňa a listu púpavy

25 g koreňa čakanky

25 g koreňa rebarbory dlanitej

20 g pamajoránu obyčajného

Jednu lyžicu zmesi prelejeme 200 ml studenej vody, privedieme do varu, povaríme 2 – 3 minúty, necháme odstáť 10 minút, precedíme. Pijeme po dúškoch, najlepšie nalačno medzi jedlami.

Obklad pre pečeň z ľanu

Ľanové semená vložíme do plátenného vrecúška, nahrejeme nad parou, priložíme na oblasť pečene, zakryjeme uterákom, udržujeme teplé elektrickou poduškou alebo termoforom.

Jačmenná kúra na obnovu fungovania pečene

Recept pochádza z ruskej tradície a spočíva v tom, že treba konzumovať 1 kg jačmenných krúp denne. Množstvo rozdelíme na niekoľko dávok a pripravujeme rôznym spôsobom ako prílohu, hlavné jedlo, krúpy miešame so zeleninou a s bylinkami. Kúra trvá mesiac.

Z potravy treba vylúčiť priemyselne vyrábané potraviny, umelé tuky, vyprážané jedlá. Odporúča sa konzumovať prirodzene kyslé potraviny, kvasenú zeleninu, sezamové a tekvicové semienka, špaldu, amarant, bulgur, zelené riasy, všetky druh zelených listových zelenín, klíčky, výhonky, prvé jarné

Recept na bradavice z púpavy

Koreň púpavy treba vykopať tretí deň ubúdajúceho Mesiaca. Bradavice pokvapkáme ich šťavou. Budú odchádzať spoločne s cúvajúcim Mesiacom.

Púpavový olej

Púpavové kvety nazbierame doobeda, necháme schnúť do druhého dňa. Korene umyjeme a necháme uschnúť. Všetko nakrájame, vložíme do kameninovej alebo sklenenej nádoby, zalejeme za studena lisovaným panenským olivovým olejom. Uzatvoríme a necháme pri izbovej teplote na tmavom meste lúhovať 4 – 6 týždňov, každý deň potrasieme. Potom precedíme cez plátno a uložíme do fliaš. Pomer medzi rastlinou a olejom nie je dôležitý, čím viac rastliny dáme, tým je olej silnejší.

Používame ho na masáž prsníkov pri zápale prsnej žľazy, pri nezhubnej cyste v prsníku, na teplé obklady pečene, žlčníkové koliky, kŕče v brušnej dutine a na starecké škvrny.