Justin Bieber priznal na sociálnej sieti, že má polovicu tváre paralyzovanú. Má Ramsay-Huntov syndróm, ojedinelé ochorenie nervového systému.

Vo videu ktoré zdieľal s fanúšikmi, nemohol hýbať jednou časťou tváre. Oko mu nežmurkalo, nosová dierka sa nehýbala a nemohol sa na tej časti tváre ani usmievať. Pridružili sa aj problémy s jedením.   Vo videu skonštatoval, že potrebuje odpočinok, rehabilitovať a vyjadril nádej, že sa dá do poriadku. 

Čo vieme o tomto ochorení

Prejavom syndrómu je ochromenie alebo paralýza časti tváre.
Zdroj: Shutterstock

Ramsay-Huntov syndróm (RHS) je neurologické ochorenie, ktoré spôsobuje výsev na jednej časti tváre v podobe vyrážok a pľuzgierov v uchu alebo jeho okolí, bolesť ucha a v niektorých prípadoch aj čiastočnú stratu sluchu. Viditeľným prejavom je ochrnutie alebo paralýza časti tváre. 

Ochorenie je spôsobené herpetickým vírusom varicella zoster, ktorý vyvoláva tiež ovčie kiahne a pásový opar. Náchylnejší sú preto ľudia, ktorí tieto ochorenia v minulosti prekonali. Väčšina z nás už mala v detstve ovčie kiahne, vírus v tele stále máme, ale je deaktivovaný.  Vedci musia zistiť, prečo v niektorých prípadoch, ako je aj RHS syndróm, znovu tento vírus ožíva.

Príznaky

Na začiatku sa objavujú len vodnaté vyrážky alebo pľuzgiere v uchu alebo v jeho blízkosti. Neskôr sa pridáva slabosť svalov tváre a čiastočná paralýza tvárovej časti. Človek nemôže usmievať a žmurkať. Môžu sa objaviť aj problémy s rečou a s jedením. Niektorí udávajú aj  „pískanie“ v uchu, poruchy rovnováhy a kordinácie pohybov, nevoľnosť a zvracanie.

Liečbu treba začať čo najskôr. Nasadia sa antivirotiká, kortikosteroidy a lieky proti bolesti.  Zriedkavo je potrebná operácia, aby sa zmiernil tlak na tvárový nerv.

Infekcia zvyčajne zmizne v priebehu niekoľkých týždňov, ochrnutie tváre a strata sluchu bývajú tiež dočasné. Ale niektorí ľudia môžu mať pretrvávajúce bolesti nervov a následky aj po dlhšej dobe od uzdravenia. 

Zdroj faktov: WebMD