„Keď idem do lesa, potriem si ním ruky až k lakťom, krk, nohy ku kolenám a obuv,“ vysvetľuje. Pre tých, ktorí bylinkám neveria, odporúča pivovarské kvasnice, ktoré sa dajú kúpiť v tabletkách. „Sú plné vitamínu B. Ten sa z našej kože odparuje, čo kliešte neznášajú,“ dodáva zmámy mykológ.  Čo ak to ale nezafunguje?

Ako kliešťa vybrať?

Je na to veľa receptov a zaručených rád, Úrad verejného zdravotníctva však odporúča nasledovný postup: Prisatého kliešťa odstraňujte pinzetou, ktorú pritlačte čo najbližšie ku koži. Vyťahujte ho pomaly, kývavým pohybom bez točenia. Najdôležitejšie je nepoškodiť a nerozmliaždiť kliešťa. Treba vybrať celé telo aj s hlavičkou. Ak nie je poruke dezinfekčný prostriedok z lekárne (lieh, jódová tinktúra) použite prípravok s obsahom alkoholu. Ak sa nepodarí odstrániť kliešťa celého, je vhodné vyhľadať zdravotnícku pomoc. Existujú aj špeciálne plastové kliešte na vyťahovanie kliešťa, ak sa vám to podarí, najlepšie je ho spáliť!

Ako sa im vyhnúť?

v prírode noste vhodné oblečenie pokrývajúce čo najväčšie časti tela, najmä dlhé nohavice a ponožky. Vhodnejší je svetlý odev, na ktorom parazita skôr zbadáte
používajte repelenty
po návrate domov si dôkladne prekontrolujte celé telo

Slovensko - kliešť - mapa výskytu.
Slovensko - kliešť - mapa výskytu.
Zdroj: Archív

Kliešť sa najčastejšie prisaje: 

do oblasti pása a brucha
na hlavu a krk
na stehno
na intímne miesta – viac mužom, ako ženám

Čo kliešť spôsobuje?

Lymská borelióza
Prejavuje sa pestrým klinickým obrazom s postihnutím rôznych orgánov. Inkubačná lehota je niekoľko dní až rokov, liečba si vyžaduje dlhodobé podávanie antibiotík. Očkovanie proti nej neexistuje. Neliečená lymská borelióza môže spôsobiť dlhotrvajúce, niekedy aj doživotné ťažkosti, problémy so srdcom, kĺbmi i nervovým systémom.

Kliešťová encefalitída
Pôvodcom nákazy je vírus, ktorý sa do organizmu dostane pri prisatí infikovaného kliešťa alebo konzumáciou tepelne nespracovaného mlieka od infikovaných oviec, kráv a kôz.