Ivana Gáborík (34) porodila v máji minulého roka dcéru Bellu. Nedávno sa na sociálnej sieti podelila s fanúšičkami s problémom, ktorý potrápil už zrejme každú dojčiacu ženu. „Dnes bol ten z náročnejších dní. Nie preto, že som skoro vstávala alebo že Bella bola každú hodinu a pol hore, alebo si vyžadovala na 100 percent moju poslušnosť. To je taká normálka. Ale dnes popritom všetkom som musela riešiť teplú sprchu, nahrievanie lampou, lebo bolesť bola veľká. A kapustný list som doma nemala,“ posťažovala sa.

 

Súcitiace ženy sa okamžite ozvali s rôznymi radami a babskými receptami. My sme požiadali MUDr. Miroslavu Sekerkovú, ktorá sa zároveň venuje laktačnému poradenstvu v občianskom združení Mamila, aby ich zhodnotila.

Prečo bolia?

Príliš naliate prsia, upchatý mliekovod či zápal prsníka? Z akých dôvodov podstupujú mamičky niekedy bolesť? Podľa lekárky je bolesť prsníkov alebo bradaviek jednou z najčastejších otázok, ktoré kladú mamičky laktačným poradkyniam, a je to problém, s ktorým aj najviac pomáhajú. „Príčinou bolesti sú faktory, ktoré sa ženám stanú v pôrodnici v prvých dňoch po pôrode. Základnou príčinou bolestivých bradaviek či prsníkov je to, ak bábätko nie je na prsník správne prisaté a prsník sa nevyprázdňuje dostatočne,“ hovorí MUDr. Sekerková.

„Naliate prsníky po pôrode sú samostatná kategória. Je to spôsobené tým, že sa ženám nedostáva informácia, že už od pôrodu majú v prsníkoch mlieko, ktoré bábätko môže vypiť, ak je správne prisaté, má pri dojčení správnu polohu a tým sa mlieko v prsníku nezhromažďuje. Zápal prsníka sa spája s bakteriálnou infekciou, ale zápalu prsníka je možné ženám pomôcť predchádzať stretnutím s laktačnou poradkyňou,“ odporúča.

Kedy ísť k lekárovi?

Dá sa predísť tomu, aby dojčiaca žena skončila u lekára, prípadne na antibiotikách? „Aby sa žena nedopracovala k antibiotikám z dôvodu zápalu prsníka, je dôležitá prevencia – čiže už začiatok dojčenia, prvá hodina po pôrode, dojčenie v prvých dňoch po pôrode, a preventívne sa s laktačnou poradkyňou pozrieť na to, či sú prisatie a poloha správne a či bábätko pije mlieko z prsníka,“ hovorí lekárka. Prevencia podľa nej ušetrí ženu množstva trápenia.

„Ak sa však bolesti objavia, je dobré sa na laktačnú poradkyňu Mamily obrátiť čo najskôr,“ hovorí. S tipmi, ktoré dostane, sa dá často negatívny proces ešte zvrátiť.

„Pomáha tiež nechať prsník v teple, odpočinúť si, vyspať sa, čo najviac vyprázdniť prsníky dojčením. Ak sa zápal prsníka podchytí dostatočne skoro, môže prejsť aj bez antibiotík. Antibiotiká sú potrebné vtedy, ak sa stav zhoršuje, žena nedokáže fungovať, bolesť sa zväčšuje a je potrebná úľava, aby sa dokázala ďalej starať o bábätko,“ dodáva.

Ak je bolesť veľká

Často sa z liekov, ktoré môžu uľaviť od bolesti aj v čase dojčenia, robí strašiak. Majú sa maminy obávať? „Pri bolestiach bradaviek, ako aj iných bolestiach môžu dojčiace ženy užívať lieky proti bolesti. Ženy sa v období dojčenia často trápia tým, že dostanú nesprávnu informáciu, že popri dojčení nesmú užívať nič, a to nie je pravda,“ hovorí lekárka. V lekárni vám určite poradia.

Ako vidí babské rady MUDr. Miroslava Sekerková?

1. Nahrievanie lampou alebo teplá sprcha – Teplá sprcha je pre ženu, ktorú trápi horúčka, bolesť a malé bábätko k tomu, zbytočná, namáhavá činnosť, ktorá síce môže pomôcť, ale je to nepraktické. Je oveľa praktickejšie, ak si ľahne do postele, využije teplo prikrývky a odpočinie si alebo zaspí.

2. Zábal z kapustného listu – Tento zábal sa využíva pri naliatych prsníkoch 3. alebo 4. deň po pôrode, nie pri zápale prsníka. Takže žena v horúčkach nemusí ísť zháňať kapustu.

3. Obklad z vína – Nepraktické riešenie vzhľadom na alkohol aj na zápach a potrebu umývať prsník pred dojčením, čo odďaľuje prisatie bábätka, keď dáva signály hladu.

4. Plátky surového zemiaku v podprsenke alebo nastrúhaný zemiak na prsníkoch – Nepraktické, mokré, s potrebou vyberať z podprsenky a umyť prsník pred dojčením, čo odďaľuje prisatie a dojčenie bábätka.

5. Obklad z tvarohu s kyslou smotanou v gáze – Síce veľmi populárne, ale rovnako nepraktické a neprináša to z vedeckého hľadiska nejakú výhodu oproti jednoduchému riešeniu, keď žena ide s bábätkom do teplej postele, nadojčí ho, vyprázdni prsník, dá si niečo proti bolesti a vyspí sa. Oveľa menej prácne. Neexistujú žiadne štúdie, ktoré by ukázali, že použitie tvarohu má vedecký podklad. Chladný tvaroh môže vytvoriť dojem, že schladením prsníka pomôže, ale toto je len pocitové, nerieši to zápal. A zohrievať tvaroh je oveľa zložitejší postup, ako získať teplo pod prikrývkou v posteli.

5. Masáž zubnou kefkou (aj elektrickou) alebo foreom, čistiacou kefkou na pleť – Toto je postup, ktorý môže mať zmysel pri opakujúcich sa zablokovaných mliekovodoch.

6. Na boľavé miesto priložiť mužov elektrický holiaci strojček, vibrácie miesto rozmasírujú, tiež vibrujúci mobil – Toto je postup, ktorý môže mať zmysel pri opakujúcich sa zablokovaných mliekovodoch.

7. Brada dieťaťa udáva smer, odkiaľ dieťa najlepšie saje, treba ho dať do správnej polohy, aby malo bradu nad hrčkou – Táto teória spôsobuje, že sa ženy snažia dojčiť v absurdných polohách, ktoré správnemu prisatiu nepomáhajú. Oveľa jednoduchšie je, ak žene laktačná poradkyňa ukáže správnu polohu, prisatie a miesto, kde je hrčka, žena masíruje alebo jemne stláča rukou. To, ako dobre bábätko saje, neurčuje smerovanie brady bábätka, ale to, ako dobre je bábätko prisaté.