Vyrastali ste v rodine, kde sa pokus o názor či o prejav protestu trestal prinajlepšom prísnym pohľadom, ktorý vám hneď zavrel ústa? Dodnes v sebe potláčate napätie? Je možné, že si v sebe nesiete základ pre rôzne fyzické neduhy. Prejaviť emócie, nech už vedú k tomu, že od zlosti zdravo kopneme do kopy stvrdnutého snehu alebo si od radosti zakričíme vo výťahu, je totiž veľmi zdravé.

Potvrdili to nedávno aj výsledky štúdie tímu výskumníkov z Jenskej univerzity v Nemecku. Vedúci výskumu Marcus Mund publikoval svoje tvrdenia v časopise Health Psychology. Vedci si všimli, že impulzívni Taliani a Španieli žijú v priemere o dva roky dlhšie než rezervovanejší Angličania. Podľa nich aj to je dôkaz, že nehanbiť sa za svoje pocity a aj ich voľne vyjadrovať môže byť kľúčom k dlhovekosti.

Trpí srdce

Špecialisti si vzali pod drobnohľad správanie a zdravie viac ako šesťtisíc ľudí. Ukázalo sa, že priveľká zdržanlivosť a pokus o potláčanie strachu alebo úzkosti za každú cenu, vedú k zvýšenej tepovej frekvencii, čím trpelo srdce. Časom sa u mnohých objavil vysoký krvný tlak a stúpla tak hrozba rozvoja ďalších problémov vrátane ischemickej choroby srdca, poškodenia obličiek a dokonca aj rakoviny.

„Ľudia, ktorí sa pokúšajú skryť vonkajšie príznaky strachu, sú stále v napätej obrannej pozícii, a preto aj maximálne ohrození. Vždy sa pokúšajú v čo najväčšej miere minimalizovať riskantné situácie, sú nútení maximálne kontrolovať seba aj svoje okolie, skrátka, žiť v strehu a úzkosti,“ cituje Marcusa Munda DailyMail. Takže zdravý prejav nesúhlasu s okolím, so situáciou alebo s partnerovým názorom je namieste. Aj hádky by však mali mať svoje pravidlá, aby sme sa nestali zdrojom neuróz pre svoje okolie.

Ako sa hádať?

Poradí vám psychologička Mgr. Eva Klimová: „Vnútorný nesúhlas či hnev, ak nie sú správne spracované, zostávajú v organizme ako časovaná bomba, ktorá sa zväčšuje a pravdepodobne skôr či neskôr vybuchne. Či už otvorene a často deštruktívne vypustíme svoje emócie von, alebo, naopak, si ich stiahne niektorý z našich vnútorných orgánov. Psychosomatická medicína považuje napríklad obličky za orgán, ktorý citlivo reaguje práve na partnerské vzťahy a rovnako ako štítna žľaza i na zadržané emócie.“ Podľa odborníčky je dôležité vedieť pomenovať svoje pocity a konflikty riešiť priebežne, aby sa nenahromadili.

Osem pravidiel konštruktívneho riešenia hádok:

Snažte sa porozumieť vlastným pocitom.

Čo vás skutočne hnevá? Čo chcete skutočne riešiť? Neriešte zástupný problém, ale to, o čo v skutočnosti ide. Keď hovoríte: Som naštvaná, že si neumyl riad, v skutočnosti vaša duša volá: Cítim, že si ma nevážiš. Som sklamaná. Keď poviete druhému: Štveš ma!, on sa len postaví do obrannej pozície, pustíte sa do zbytočnej diskusie a môžete ešte väčšmi zvýšiť svoje vnútorné napätie.

Oproti mne je partner.

Človeka, s ktorým ste v konflikte, nevnímajte ako protivníka či nepriateľa, ženie vás to do súperenia a znižujete s i šancu konštruktívne riešiť situáciu. Pamätajte na to, aký chcete mať s týmto človekom vzťah v budúcnosti.

Povedzte, čo chcete riešiť, a držte sa témy.

Hádajte sa konštruktívne a dodržiavajte pravidlá fair play. Držte sa témy, neodbočujte do minulosti a nevyťahujte staré veci a krivdy.

Môj pohľad na vec.

Hovorte za seba, ako vy vnímate veci a situáciu, nezovšeobecňujte. Radšej použite formuláciu „Ja to vidím...“ namiesto „Vždy je to tak...“ Svoj názor na vec podložte príkladom.

Pomenujte svoje pocity.

Použite princíp príčiny a následku a pomenujte skutočnú emóciu, aby jej partner rozumel. Nehovorte len o hneve, pod ním sa zvyčajne skrýva niečo iné. Zamyslite sa, aký je rozdiel medzi týmito vyjadreniami: „Naštvala si ma, zasa ideš neskoro!“ a „Keď prídeš neskôr, ako sme sa dohodli, bojím sa...“

Dajte priestor na vyjadrenie druhej strane.

Možno situáciu vníma rovnako, možno rozdielne. To sa nedozviete, ak budete viesť monológ. Buďte otvorení dialógu a inému pohľadu na vec.

Zachovajte osobnú dôstojnosť svoju i svojho partnera.

Myslite na to, že pred vami stojí cítiaci človek. Neurážajte ho, popíšte maximálne jeho správanie.

Odhadnite, kedy ustúpiť.

Už len to, že ste podnietili debatu, by vás malo uvoľniť. Preto len čo začnete príliš kričať alebo nadávať, zatrúbte na ústup. Stačilo. Ak ste prekročili hranicu, ospravedlňte sa. Tieto pravidlá platia pre komunikáciu všeobecne, teda nielen s partnerom, ale aj so šéfom alebo s priateľom.

Dobrý tip: Ak sa vo vás nahromadila negatívna emócia a nevyžaduje si práve diskusiu, pomáha fyzická námaha. Stačí vybehnúť hore schodmi na vyššie poschodie alebo pokrčiť papier do gule a pokúsiť sa ju roztrhať.