Je pravda, že strohé číslo žien, ktoré zomrú na rakovinu krčka maternice, s vami nezatrasie tak ako keď stojíte zoči-voči žene, matke, ktorá prešla svojím peklom, zarezonuje to celkom inak. Aj preto sa stala súčasťou kampane „Povedz aj ty nie rakovine krčka maternice,“ ktorú rozbehla pacientska aliancia Nie rakovine.

Niečo tušila

Je známe, že na preventívne prehliadky ku gynekológovi Slovenky nechodia poctivo. Renáta Kšeňáková netají: „Žila som v tempe práca – rodina – práca… návštevu lekárky som odkladala. Mala som strach, nemala som čas, neviem… Prešli tri roky a cítila som, že v mojom tele nie je niečo v poriadku, treba ísť. Gynekologička mi teda urobila prehliadku aj ster z krčka maternice. Po dvoch týždňoch prišli výsledky, cytológia dopadla dobre. Lenže mne to stále vŕtalo v hlave, pretože som špinila a bolelo ma v podbruší, skrátka, necítila som sa dobre, cítila som, že nie je tak, ako má byť.“

Lekárka ju teda poslala na gynekológiu do nemocnice v Starej Ľubovni, kde Renáta dokonca pracovala. Tam jej urobili kyretáž. „Videla som, že moje kamarátky, lekárky aj sestričky chodili okolo mňa, hlava dole, uplakané. Nevedela som, čo sa deje, stále som čakala na výsledky. Dva týždne som nespala, vedela som, že niečo bude zle. Potom si nás dal zavolať pán primár aj s manželom, že nám povie výsledok. Intuícia nesklamala. Posadili sme sa a oznámil nám, že mám rakovinu krčka maternice,“ spomína na moment, keď sa opýtala sama seba, prečo sa to stalo práve jej. Uvedomila si, že keby vec nechala tak, spokojná s výsledkom testu, došlo by k najhoršiemu: „Keby som ďalej spokojne žila, možno by som už nežila. Mala som totiž štvrté štádium rakoviny!“

Koľko mám času?

„Pamätám si, že som sa opýtala ako prvé lekára, koľko mám ešte času, koľko mi ešte ostáva. Povedal otvorene, že ťažko povedať, ako dopadne operácia,“ spomína. Operovali ju v Nitre na Mikuláša, verila, že sa z toho dostane. Výsledky sa dozvedela medzi sviatkami. „Boli to zvláštne sviatky… mala som 33 rokov, moji chlapci mali desať a trinásť. Mimochodom, som vďačná za to, že ich mám, že som to stihla,“ hovorí. Operáciou totiž prišla o maternicu aj vaječníky.

„Aj keď som vo svojom vnútri plakala, vonku som sa smiala, chcela som veriť, že to prežijem, že to vydržím, hoci liečba nebola jednoduchá. Bolo to šialenstvo,“ hovorí. Na košickej onkológii postupne podstúpila 25 ožarovaní a šesť chemoterapií. Schudla 30 kíl, ledva chodila, ale pomáhalo jej to, že môže chodiť na víkendy za deťmi a mužom domov.

Choďte na kontroly

Renáta, dnes chodí už iba na kontroly, z onkológie ju vyradili po siedmich rokoch. „Je to už štrnásť rokov, čo som zdravá, čo som tu…“ hovorí. Teší sa zo života, miluje prácu vo svojom módnom salóne, v ktorom šili už počas prvej vlny koronakrízy rúška pre onkológiu a chystá sa stať čoskoro babičkou. „Áno, moji chlapci sú na mňa hrdí, hovoria: Mamka, robíš pre ženy úžasnú vec. Majú tým na mysli aj to, že chcem šíriť osvetu. Preto mi neostáva opäť nič iné, len povedať ženám, aby chodili poctivo na kontroly a využili očkovanie proti rakovine krčka maternice. Mimochodom, je aj pre chlapcov.“

Ako je to možné?

Lekári upozorňujú, že rakovine krčka maternice, ktorú spôsobuje HPV vírus, sa dá účinne predísť dvoma spôsobmi: očkovaním a pravidelným skríningom – vyšetrením steru krčka maternice. Modernejší spôsob, ktorý sa vo svete začína používať, je HPV DNA test, ktorý je síce pre štátnu kasu drahší, ale z hľadiska záchytu predrakovinových stavov je výhodnejší. Gynekologičky MUDr. Sylvie Redechovej sme sa opýtali:

Ako je možné, že cytológia, aká sa u nás používa štandardne, neukázala problém u pacientky Renáty Kšeňákovej a takmer na to doplatila životom?

– Samozrejme, žiadne skríningové vyšetrenie nám nepovie nič so stopercentnou istotou, hoci by to bolo úžasné. U tejto pacientky je možné, že išlo o predrakovinové štádiá, ktoré sa vyvíjali vnútri, v kanáli krčka maternice, kde je záchytnosť hlavne tých predrakovinových štádií veľmi ťažká. U nás bol momentálne schválený skríningový program pomocou onkocytológie. Onkocytológia nie je zlá, je to výborný test, ktorý tu máme dlhé roky, je jeden z najúspešnejších onkologických programov. Je však pravda, že pri porovnávaní týchto dvoch skríningových testov lepšie vychádza v štúdiách testovanie na HPV. Hovoria o tom vedecké štúdie, ktoré sa robili v Európe a celosvetovo.

Môže si žena HPV DNA test vyžiadať u gynekológa?

- Nechcem vyvolať dojem, že HPV test je všemocný, treba veriť svojmu gynekológovi a hlavne prísť na preventívne vyšetrenie. Je v rukách gynekológa, aby posúdil, či HPV test je v konkrétnom prípade potrebný alebo nie. Ale v zásade áno, HPV test možno urobiť aj na vyžiadanie, ale za poplatok.

Kedy má žena spozornieť?

– Príznaky rakoviny krčka maternice sú špinenie, výtok, krvácanie mimo cyklu, bolesti v panve, alebo bolesti v podbruší, tiež bolesť a krvácanie pri pohlavnom styku.