Panvové dno je neuralgickým bodom mnohých žien - z jeho oslabenia vzniká množstvo problémov. Lekári preto odporúčajú rôzne cviky na jeho posilnenie. Ukazuje sa ale, že by sa mali viac učiť aj od sexuológov.

"Gynekológovia, urológovia, nehovoriac o špecialistoch na ženskú panvovú medicínu a rekonštrukčnú chirurgiu by sa mali viac vzdelávať v oblasti sexuálneho zdravia žien a vibrátoroch," povedala Dr. Alexandra Dubinskaya z Cedars-Sinai Medical Center v Los Angeles, na výročnom stretnutí Americkej urologickej asociácie.

"Musíme odstrániť stigmu vibrátorov, " dodala. Lekárka spustila štúdiu o pozitívnych účinkoch používania vibrátorov pre ženy, zdravie v oblasti panvy a močových ciest.

Výskumy ukázali, že častá masturbácia má u žien pozitívne zdravotné účinky, fyzické aj psychické.  Vibračná stimulácia má svoje miesto v terapeutickom arzenáli, najmä u žien s dysfunkciou panvového dna, pretože znižuje únik moču a posilňuje svaly pavového dna. Ale aj u žien s vulvodýniou - nepríjemnými pocitmi v oblasti ženského pohlavia -, pretože vibrátory znižujú bolesť a zlepšujú sexuálne potešenie.

Štúdia pokračuje 

„V našej každodennej praxi našim pacientkam vo všeobecnosti odporúčame, aby sa zdravo stravovali, cvičili, mali dostatok spánku... a používali svoj vibrátor,“ vysvetlila odborníčka. Pre druhú fázu svojej štúdie spustila výzvu na účasť v klinickom skúšaní, aby sa zistilo, ktoré sexuálne dysfunkcie môžu mať najväčší úžitok z používania vibrátorov. Aby ich lekári mohli predpisovať svojim pacientom s plnou znalosťou faktov.