V chladnom období sa častejšie kupujú rôzne liečivá a v domácej lekárničke sa hromadia zvyšky liekov a prípravkov. Niektoré z nich už možno nikdy nevyužijete, navyše aj lieky bez receptu podliehajú skaze a pri nesprávnom skladovaní môžu byť skôr nebezpečné ako nápomocné. Ak sa navyše kamsi stratil príbalový leták, nemusíte si pamätať, na čo je liek určený. Stúpa aj riziko predávkovania alebo poškodenia zdravia.

Nepriateľ čas

Dobrým zvykom by malo byť pravidelné upratovanie v domácej lekárničke. Jej obsah častejšie viac poškodí čas ako nevhodná vlhkosť či teplota.

„Vhodným miestom na skladovanie liekov a výživových doplnkov môže byť napríklad kartónová škatuľa z topánok, ktorá udržiava relatívne stabilné prostredie. Ak je uložená niekde na polici v skrini, kam nedočiahnu deti, spĺňa aj podmienku bezpečného skladovania,“ radí farmaceutka Jana Tomaškovičová. „Väčšina výrobcov zaručuje nezmenenú kvalitu lieku, keď sa skladuje pri izbovej teplote do 25 stupňov Celzia a pri normálnej vlhkosti.“

Ak sa však liek skladuje nesprávne alebo sa užíva po uplynutí exspiračnej lehoty, nedá sa zaručiť jeho stopercentná účinnosť. Nemusí v tele fungovať tak, ako by mal, dokonca môže viac ublížiť, ako pomôcť. Skrátka, aj liek sa môže pokaziť.

Nepatria do koša

Keď ste z domácej lekárničky vyradili všetky preexspirované lieky, vaše kroky by mali viesť do lekárne. V žiadnom prípade nevyhadzujte staré alebo zvyškové liečivá do kontajnerov na domový odpad! V lekárňach sú umiestnené špeciálne nádoby a vyzbierané lieky sa zlikvidujú tak, aby nedošlo ku kontaminácii životného prostredia alebo k inému ohrozeniu zdravia ľudí i zvierat.

„Nepotrebné alebo staré lieky nikdy nevyhadzujte do bežného koša na odpadky, pretože obsahujú syntetické chemické látky, ktoré sa v prírode bežne nevyskytujú a svojou prítomnosťou ju môžu narušiť. Určite ich nesplachujte do WC, lebo hrozí znečistenie pitnej vody a pôdy a kontaminácia fauny a flóry pri potokoch a riekach,“ upozorňuje farmaceutka.

Kupujte s rozumom

Patríme medzi krajiny, kde je nákup liekov obľúbenou činnosťou. Nemusí to hneď znamenať, že sme národ hypochondrov, určite sa však zvyšuje riziko nevhodného užívania liekov. Aj voľnopredajným liekom sa dá predávkovať, preto treba vždy prísne dodržiavať odporúčané dávkovanie, ktoré nájdete na príbalovom letáku, alebo vám ho poradí lekárnik. Skúsený farmaceut určí dávkovanie tak, aby stanovená dávka nebola prislabá ani prisilná. Navyše, mnohé lieky nemajú v príbalovom letáku vôbec spomenuté bylinky, minerály či iné prírodné látky, ktoré môžu negatívne ovplyvniť účinok iných liekov. Aj na to by vás mal farmaceut upozorniť.

„Veta: ‚Poraďte sa so svojím lekárnikom‘ nie je otrepaná fráza,“ vysvetľuje Jana Tomaškovičová. „Vždy, keď si kupujete nový, neznámy prípravok, treba sa poradiť s farmaceutom, ku ktorému chodievate pravidelne a ktorému dôverujete. Nechajte si vysvetliť dávkovanie, prípadne nežiaduce účinky a možné interakcie s liekmi, ktoré už užívate.“

Zmena je život

Obsah domácich lekárničiek je pestrý nielen preto, že na trhu je množstvo liečivých prípravkov, a keď sa necítite dobre, nakúpite viacero z jedného typu. Podobne ako pri pleťových krémoch aj pri liekoch sa môže stať, že telo si na ne zvykne a hoci predtým vždy spoľahlivo fungovali, odrazu nezaberajú. A tak zájdete do lekárne a vyskúšate niečo nové.

„Ak máte lekárnika, ktorému dôverujete, spoločne môžete prísť na to, prečo sa zmenila účinnosť nejakého lieku. Oplatí sa to, aby ste zase nekúpili to isté, len s iným názvom od inej firmy. Skúsený lekárnik vie dobre poradiť podľa účinných látok a ďalších špecifík každého lieku,“ uzatvára farmaceutka.

Máte svojho lekárnika?

Poznať dobrého farmaceuta je v živote rovnako dôležité, ako mať dôvernú kamarátku. Platí to najmä vtedy, keď sa ľudia snažia z mnohých chorôb vystrábiť bez lekára, ale nie bez liekov. Lekárnik, podobne ako dobrá kamarátka, nesúdi, nehodnotí, neklebetí, no vyzná sa a poradí. Prečo by vám mal radiť?

  • Reklama síce naznačí, ktorý liek je na čo dobrý, ale nedozviete sa, ako bude fungovať spolu s inými liekmi, ktoré užívate alebo ako jeho účinky ovplyvní váš obľúbený bylinkový čaj.
  • Keď vám nejaký voľnopredajný liek nerobí dobre, pravdepodobne existuje iný, pre vás vhodnejší. Lekárnik určite vie, ktorý. Systém pokus – omyl stojí nielen peniaze, ale aj zbytočne zaťažuje organizmus látkami, ktoré viac škodia, ako pomáhajú.
  • Farmaceut vie poradiť dávkovanie s prihliadnutím na vek, stav ochorenia a ďalšie lieky, ktoré užívate. Tieto informácie síce nájdete na príbalovom letáku, no nemusíte rozumieť niektorým latinským názvom alebo ste letáčik medzičasom vyhodili. Navyše výživové doplnky ho vôbec nemusia mať.