Ty môj Duracelko – rozosmeje sa Edina Kálmánová (28), narážajúc na reklamu na batérie, a pritúli si Floriánka, ktorý práve obehol dve izby a cez posteľ jej skočil do náručia. Hravé chlapča plné života, ktoré sa pred chvíľou vrátilo zo škôlky, jej vtisne na ústa pusu a prudko sa zakloní. Vidno, že cíti v mame oporu a vie, že ho zo svojich rúk nepustí. Hneď nato je už pri staršom bratovi Jankovi a so smiechom sa ho pokúša prevaliť. V tých momentoch plných energie a rodinného šťastia by nikomu nenapadlo, že vo svojich dvoch mesiacoch vyzeral ako bezmocná bábka, ktorá žila len vďaka prístrojom.

Čudné chudnutie

Pritom sa narodil úplne zdravý. „Aspoň tak nám to povedali v pôrodnici. Nič nenaznačoval ultrazvuk, ani kadejaké vyšetrenia, ktoré som počas tehotenstva absolvovala,“ spomína Edina. Prešli však dva mesiace a doma si všimli, že ťažšie dýcha a odmieta jesť. Ako v zrýchlenom filme vnímali Floriánkove presuny medzi nemocnicami, vyšetrenia a ustarostené pohľady lekárov, po ktorých sa dozvedeli, že jeho srdce vypovedáva. „Skončili sme v bratislavskom detskom kardiocentre,“ vraví mama a hladká pritom Floriánka, ktorý sa dožaduje mojkania.

Netuší o maminom strachu, o tom, čo prežívala, keď sa dozvedela o jeho chorobne zväčšenom a postupne vypovedávajúcom srdci. „Prečo začalo zlyhávať, to netuší nikto. Ani lekári. Mohla tam byť nejaká genetická náchylnosť, ale uvažovali aj o tom, že prekonal nejakú infekciu. Vlastne mne to bolo vtedy jedno – dôležité bolo, že jeho srdce bolo odrazu také choré, že mohlo kedykoľvek skolabovať.“ Od začiatku ich lekári informovali aj o tom, že ak nezaberú lieky, ďalšou možnosťou bude už len transplantácia srdca.

„Bolo to päťdesiat na päťdesiat. Zľakla som sa. V kútiku duše som chcela, aby k tomu nedošlo, lebo to znamenalo väčšie riziko než lieky, ale vo všeobecnosti som to neodmietala,“ spomína si mama. Napriek tomu po správe, že sa našiel darca, zostala šokovaná a zneistená. „Bolo to len dva dni po jeho zaradení do databázy. Nečakali sme, že ten moment príde tak rýchlo. Boli tam totiž deti, ktoré na transplantáciu čakali pol roka aj rok.“

Tri hodiny operácie sa im videli ako roky. Keď ho potom uvideli, bol napojený na prístroje a tlmený liekmi spal. „Verili sme, že bude v poriadku.“ Dva kritické dni rodičia strávili v neistote, no malý bojovník ich prekonal takmer bez problémov a nové srdiečko v jeho hrudi postupne preberalo funkcie prístrojov. „Keď ho o pár dní prebrali z umelého spánku a otvoril oči, bola v nich chuť žiť.“

Bežné dieťa

Tá iskra v jeho očiach sa nestratila doteraz. Malý šibal je plný energie a srdiečko vo svojej hrudi vôbec nerieši. „On je oveľa živší, ako bol v jeho veku Janko,“ porovnáva Edina svoje deti a spokojne sa pousmeje. Tesne po operácii síce viac pozorovala, či sa u Floriánka nezopakuje ťažšie dýchanie, alebo či oslabené telíčko už priberá, no postupne si uvedomila, že nové srdce z Floriánka urobilo bežné dieťa, ktoré si nemusí nijako zvláštne všímať. „Upokojovalo ma aj to, ako rýchlo sa zotavoval. Z nemocnice nás pustili už o necelý mesiac.“

Bola si istá, že doma jeho opateru zvládne aj bez uisťujúcej prítomnosti lekárov. „Nie je to vlastne nič zložité. Keďže jeho imunita je oslabená, dbáme hlavne, aby Floriánko neprechladol, a keď sú rôzne epidémie, vyhýbame sa miestam, kde je veľa ľudí a mohol by sa tam nakaziť nejakou infekciou. Zatiaľ sa nám to darí a chorý vlastne ešte ani nebol,“ klope pritom mama na drevo. Neobmedzujú ho vlastne v ničom: „Keď chce behať, behá, nezakazujeme mu to.“ Napriek tomu od operácie mesiac čo mesiac smerujú do nemocnice na pravidelné kontroly.

Nejde to ani bez liekov a vitamínov na posilnenie imunity, ktoré Floriánko bude brať doživotne. „Zvykol si na ne a berie ich bez problémov. No samému mu ešte nenapadne, aby si ich zobral, takže na to musím dohliadať,“ podotkne s úsmevom mama, ktorá si kvôli nemu radšej predĺžila materskú dovolenku. Liekov je však už omnoho menej ako tesne po operácii. Prejavilo sa to i na peňaženke. Kým spočiatku doplácali na lieky mesačne okolo päťdesiat eur, teraz ich stoja už len asi dvadsať. To, že aj to je dosť, pocítili pred rokom, keď otec prišiel o prácu pri cestároch. Našťastie, skoro sa zamestnal v kamiónovej firme, no daňou za prácu je to, že takmer nikdy nie je doma.

Škôlkar

Darcu Floriánkovho srdca Kálmánovci nepoznajú. „Nevieme, či to bol chlapec, alebo dievča, len tušíme, že možno pochádza zo stredného Slovenska, lebo odber srdca sa robil v Banskej Bystrici. Vlastne ani nevieme, či to chceme vedieť. Nepátrali sme po ňom a myslím si, že by nám to ani nikto nepovedal. Pre jeho rodinu to bolo nešťastie, ktoré bolo, paradoxne, pre nás šťastím.“ Kálmánovci sa nezamýšľajú ani nad tým, že Floriánko je najmladším Slovákom, akému kedy transplantovali srdce. Dôležitejšia je istota, že jeho krízu spoločne zvládli.

„Rodinu to posilnilo,“ zdôrazňuje Edina pocit, ktorý nadobudla pri svojich blízkych. Častejšie riešia všetko spoločne a väčšmi sa radujú zo spoločných momentov i z malých úspechov, ktoré dosahujú. Teraz im Floriánko robí radosť pohodou, s akou začal v septembri chodiť do škôlky. „Janko v nej prvé dni plakal, no tento tam chodí s viditeľnou radosťou. Zatiaľ však iba na štyri hodiny dopoludnia. On sa totiž poobede ešte pýta spať,“ prezrádza mama o synovi, ktorý sa doma najradšej baví hádzaním kamienkov cez plot do potoka.

„Preto u nás na dvore kamienky nájdete len ťažko,“ smejú sa rodičia, ktorých však občas prepadnú aj vážne myšlienky o synovej budúcnosti. Vedia totiž, že transplantácia srdca predlžuje život priemerne o desať rokov. „Lekári však majú skúsenosti len so staršími pacientmi. Taký malý pacient u nás ešte nebol, preto dúfame, že tých rokov v jeho prípade bude omnoho viac.“