Pavol mal iba tridsať rokov, keď zistil, že mu hrozí slepota. Zo začiatku tomu, že má problém s videním, nepripisoval žiadny význam. Nič ho nebolelo, ale tancujúce farby pred očami ho začali znepokojovať. Navštívil očného lekára, absolvoval niekoľko vyšetrení a lekári mu nakoniec oznámili: Máte glaukóm – zelený zákal. Bolo to pred jedenástimi rokmi a iba vďaka dodržiavaniu striktných pravidiel si dnes môže aj vizuálne užívať krásy tohto sveta. Jeho cesta k záchrane zraku nebola vôbec jednoduchá.

Od kvapiek až po chirurga

Glaukóm je druhé najčastejšie očné ochorenie a zároveň predstavuje druhú najčastejšiu príčinu slepoty. Na celom svete týmto ochorením trpí viac ako 70 000 000 ľudí. Pred rokmi sa k nim, žiaľ, zaradil aj Pavol. Toto ochorenie neobišlo ani jeho sestru, glaukóm je totiž aj dedičný. Ochorenie mu našťastie diagnostikovali v štádiu, v ktorom ešte mohol začať liečbu očnými kvapkami. Lenže mal smolu, kvapky nezaberali. Vnútroočný tlak mu stále kolísal a postupne musel prejsť na štvorkombináciu očných kvapiek, ktoré si musel aplikovať prakticky neustále. Ani to nezabralo, a tak prikývol na laserový zákrok, ktorý absolvoval dvakrát . Lenže vytúžený výsledok sa opäť nedostavil. Pomohol mu až chirurgický zákrok. Pavol vlastne absolvoval všetky spôsoby liečby. Akoby toho nebolo málo, pri operácii jeho pravého oka sa vyskytli komplikácie. Preto musí ešte stále chodiť na pravidelné kontroly a merania vnútro-očného tlaku. Ak mu nezaberie ani ďalšia farmakologická liečba, je možné, že chirurgický zákrok bude musieť podstúpiť druhýkrát.

Vyhľadajte lekára

Pavol sa nevzdáva a myslí pozitívne a záleží mu na tom, aby neprišiel o zrak. Všetkým odkazuje: „Každý, kto má čo i len najmenšie podozrenie, že s jeho zrakom nie je niečo v poriadku, by mal vyhľadať lekára i keď nepociťuje bolesti. Základné vyšetrenia a meranie sú bezbolestné, trvajú niekoľko minút a pritom môžu zachrániť pacientov zrak.“

Najmodernejšie lieky

Liečba glaukómu sa začína konzervatívnou liečbou – monoterapiou, teda jednou účinnou látkou vo forme kvapiek. V prípade, že liečba nezaberá, nasleduje štvorkombinácia účinných látok. „Dôležité je, aby si pacient kvapkal liek pravidelne,“ hovorí MUDr. Nora Majtánová. Pri výrobe kvapiek sa dnes už vo svete používajú aj nanotechnológie, ktoré dávajú pacientom nádej na pohodlnejšiu liečbu. Nemuseli by si tak často aplikovať kvapky ako teraz.

Nebezpečný tlak

Zelený zákal v oku vzniká poruchou rovnováhy medzi tvorbou tekutiny a jej odtokom. Komorový mok sa hromadí v oku, tlak sa zvyšuje a zároveň poškodzuje nervové vlákna zrakového nervu. Poškodené nervové tkanivo už nemôže podávať mozgu všetky informácie a dochádza k výpadkom zorného poľa, ktoré sú pre glaukóm typické. Keďže existujú aj pacienti s glaukómom, ktorí majú normálny vnútroočný tlak, hovorí sa aj o ďalších faktoroch ako o príčinách jeho vzniku, napríklad poruchy prekrvenia zrakového nervu a sietnice. Do úvahy by potom prichádzali cievne ochorenia a príliš vysoký alebo príliš nízky krvný tlak.

Rizikové faktory

  • Medzi rizikové faktory patrí vek nad štyridsať rokov, vysoký alebo nízky krvný tlak, ochorenia ciev, cukrovka, migréna, fajčenie a poranenia očí. Dôležitú úlohu hrá dedičnosť a anatomické zvláštnosti v cestách, ktorými odteká komorový mok, ako aj niektoré celkové ochorenia alebo užívanie liekov. Lekári zdôrazňujú dôležitosť preventívnych prehliadok, pretože ak sa ochorenie zachytí včas, dá sa účinne liečiť v niektorých prípadoch „iba“ kvapkami.
  • „Pacienti, ktorí sú glaukómom postihnutí, môžu v prípade neliečenia skončiť s poruchou zrakovej ostrosti, až slepotou. Ochorenie prebieha bezpríznakovo, ale ak niekto spozoruje zhoršené videnie, môže ísť už o pokročilé štádium. V základnom odhaľovaní ochorenia sa sústredíme najmä na ľudí, u ktorých sa glaukóm vyskytol aj v rodine alebo majú zvýšený vnútroočný tlak. Na ochorenie by mali myslieť aj tí, ktorí majú neurčité príznaky, napríklad bolesť hlavy, za ktorú sa ochorenie môže skrývať,“ vysvetľuje MUDr. Erika Vodrážková.

Preventívka vás zachráni pred slepotou

Ak raz za čas vidíte zahmlenejšie alebo máte začervenané oči, nemusí to byť vždy iba únava. Práve naopak, ak sa vám to deje opakovane, môžete mať zarobené na zdravotný problém. Pri zelenom zákale je nebezpečné práve to, že sa vyvíja nenápadne a pomaly. n Akútny glaukóm sa môže objavovať v každom veku, ale predpoklad, že sa ochorenie objaví vekom, stúpa. Ženy sú v starobe glaukómom postihované častejšie ako muži. Treba mať stále na pamäti, že z neho môžete oslepnúť! Konečné štádium poškodenia oka spôsobené glaukómom je nenávratné a nedá sa korigovať liekmi či chirurgickým zákrokom.

Nechajte si ho zmerať

  • Počas Svetového týždňa glaukómu od 11. do 15. marca 2019 sa vykonávajú preventívne merania očného tlaku v rôznych očných ambulanciách, pracoviskách a obchodných centrách.
  • Kontrola vnútroočného tlaku sa nazýva tonometria. Je bezbolestná a trvá niekoľko sekúnd. Merania sa opakujú počas dňa niekoľkokrát kvôli presnosti, keďže tlak kolíše. Výsledok sa vypočíta priemerom všetkých meraní. Hodnoty vnútroočného tlaku nad 21 mmHg sa považujú za vnútroočnú hypertenziu.