Spomínate si na klip Katy Perry k pesničke Last Friday Night, kde mala okolo hlavy upevnený kovový strojček a v ústach ďalší? Našťastie, neestetickým a veľkým kovovým strojčekom už dávno odzvonilo a dnes čeľustná ortopédia ponúka na výber oveľa estetickejšie varianty. Ak máte krivšie zuby, nebojte sa ich aj v dospelom veku vyrovnať. Ako sa zhodujú odborníci, nikdy nie je neskoro. A dobrá správa je, že veľkým trendom sú stále priesvitné strojčeky, ale aj krajšia verzia fixných aparátov. „V dnešnej dobe sa prístup lekárov aj dospelých pacientov k čeľustno-ortopedickej liečbe radikálne zmenil. Dnes ľudia kladú oveľa väčší dôraz na svoj dobrý výzor, ktorého veľkou súčasťou je aj pekný úsmev. Ten dokonca vyžadujú aj mnohé profesie a povolania. Taktiež majú pacienti na výber väčšie spektrum liečebných možností,“ hovorí odborníčka na čeľustnú ortopédiu MUDr. Katarína Klostermannová.

MUDr. Katarína Klostermannová
MUDr. Katarína Klostermannová
Zdroj: Ortodoncia

Nové trendy

Trendom a zmenou oproti minulosti je snaha zachovať čo najväčší počet zdravých zubov. V minulosti sa totiž často trhali zdravé zuby, ak v ústach „zavadzali“. „Veľkú zásluhu na zmene majú aj priesvitné dlahy, s ktorých použitím vieme získať potrebný priestor na vyrovnanie zubov iným spôsobom. Aj dnes si však stav niektorých pacientov vyžaduje zuby vytrhnúť, no pristupujeme k tomuto kroku oveľa zriedkavejšie. Ak dávame zuby trhať, sú to hlavne osmičky, ktoré si pacienti často nevedia poriadne dočistiť a bývajú nezriedka príčinou zápalov a bolestí,“ vysvetľuje špecialistka.

V súčasnosti je dokonca na trhu urýchľovač liečby, ktorý funguje na princípe fotobiomodulácie. Ide o nízkoenergetické svetelné impulzy, ktoré stimulujú kosť obklopujúcu korene zubov. Ortodontickú liečbu vie nielen skrátiť, ale býva aj menej bolestivá.

Katy Perry so strojčekom v ústach v jej klipe.
Katy Perry so strojčekom v ústach v jej klipe.
Zdroj: Instagram