Deti, ktoré nedobrovoľne fajčili už v maternici, sa rodia s rázštepom pery, podnebia, vývojovými chybami končatín a poruchami močového traktu. Takéto bábätká oveľa častejšie umierajú na syndróm náhlej smrti dojčiat, mávajú problémy s dýchaním a častejšie ich trápi astma.

Všetky škodlivé látky z cigaretového dymu prechádzajú placentou a dostávajú sa do krvi plodu. Nenarodené dieťa sa tak stáva fajčiarom so všetkými negatívnymi dôsledkami ešte skôr, ako uzrie svetlo sveta...

Neduste vlastné dieťa

V cigaretovom dyme je viac ako štyritisíc škodlivých látok. Najnebezpečnejší je oxid uhoľnatý a nikotín. „Krv fajčiarok privádza plodu menej kyslíka, nikotín navyše zužuje cievy v placente,“ varuje gynekológ Tomáš Danys. Preto sa znižuje jej prekrvenie takmer o štvrtinu a vaše vyvíjajúce sa dieťa trpí chronickým nedostatkom kyslíka – v podstate ho každým potiahnutím si z cigarety dusíte a negatívne tak ovplyvňujete jeho zdravý vývoj. Navyše, nikotín sa v krvi bábätka koncentruje vo vyššej miere ako u vás, a preto je škodlivý vplyv na jeho zdravie výraznejší ako na vaše. Fajčiarkam začína predčasne tvrdnúť maternica, čím sa takisto znižuje prietok krvi v placente, čo môže mať spolu s nedostatkom kyslíka až tragické následky. Podobne na dieťatko pôsobí aj pasívne fajčenie – teda to, ak sa pohybujete v zafajčených miestnostiach alebo v spoločnej domácnosti fajčí váš partner.

Podráždené bábätko

Deti, ktoré nedobrovoľne fajčili už v maternici, sa rodia s rázštepom pery, podnebia, vývojovými chybami končatín a poruchami močového traktu. Takéto bábätká oveľa častejšie umierajú na syndróm náhlej smrti dojčiat, mávajú problémy s dýchaním a častejšie ich trápi astma. Počas prvých dní života sa u nich často objavujú typické následky toxického účinku nikotínu – dieťatku rýchlejšie bije srdce, máva poruchy prekrvenia a problémy s príjmom výživy, býva podráždené, trasie sa a citlivo reaguje na zvuky.

Náhle zníženie koncentrácie nikotínu v krvi po narodení sa zase prejavuje abstinenčnými príznakmi. Ak sa utešujete tým, že ste v tehotenstve svoju dennú dávku cigariet obmedzili, nestačí to. Vaše dieťa pred všetkými následkami fajčenia uchránite len v prípade, že sa cigariet vzdáte úplne – ideálne ešte pred tým, ako otehotniete.

Nižšia pôrodná hmotnosť

„Spontánne potraty a úmrtnosť detí po pôrode je u fajčiarok vyššia,“ pridáva ďalšie vážne negatívne dôsledky fajčenia v tehotenstve doktor Danys. Ak sa neviete vzdať cigarety, vaše dieťa bude mať asi o 200 až 300 gramov nižšiu pôrodnú hmotnosť, ako je zdravý priemer. Narodením sa však jeho problémy nekončia. Rastový deficit takýchto detí sa prehlbuje aj po pôrode, pretože fajčiarky všeobecne menej dojčia.

Pohárik na zdravie?

Alkohol má negatívny dosah na rast a vývoj plodu počas celého tehotenstva – najdrastickejší však v čase, keď o svojom prípadnom tehotenstve ešte nemusíte vedieť. „Obdobie začiatku gravidity je spojené s úzkosťou a depresiou, čo často vedie ku konzumácii alkoholu na uvoľnenie napätia,“ podotýka gynekológ.

Neriskujte

Nepríjemné následky môže mať už to, ak si neviete odoprieť pohár vína k večeri alebo malý aperitív. Hladina alkoholu, ktorú váš organizmus dokáže zvládnuť a odbúrať bez vážnejších následkov pre dieťa, je u každej tehotnej ženy iná a nedá sa jednoznačne určiť, ako to je vo vašom prípade. Rozumnejšie bude, ak sa s alkoholom počas gravidity nebudete zahrávať vôbec.

Opili ste sa?

Pravidelnú konzumáciu aj menšieho množstva alkoholu spájajú odborníci s retardáciou plodu a nízkou pôrodnou hmotnosťou. Doprajete si viac pohárikov bez ohľadu na to, že ste v druhom stave? Vaše dieťa sa môže narodiť s vážnymi vývojovými chybami, poruchami centrálneho nervového systému či abnormálnymi črtami tváre. Pozor, negatívne následky môže na vašom vyvíjajúcom sa dieťati nechať aj vyššia jednorazová dávka alkoholu, hoci ste sa predtým či potom pohárika počas tehotenstva už alkoholu nedotkli.

Pár rád navyše

V tehotenstve sa vyhýbajte akýmkoľvek extrémom. Neskúšajte nepoznané exotické lahôdky ani nápoje, neplánujte si dlhé cesty a vzdialené lety, športujte či opaľujte sa len s mierou.

Jedzte čo najmenej „umelín“, radšej sa im vyhýbajte úplne. Zabudnite na konzervy, nepite ochutené či farbené nápoje.

Vyhýbajte sa kontaktu s chémiou, teda napríklad s agresívnymi čistiacimi prostriedkami, a opatrná buďte aj pri farbách na vlasy.

Vitamíny, krémy a telové oleje kupujte len tie, ktoré sú vyslovene určené pre tehotné – na obale by to mali mať uvedené a tieto prípravky si radšej kupujte v lekárni, nie cez internet.