Zázrak na počkanie síce neexistuje, ale ak ste ešte neobjavili pre seba čaro esenciálnych olejov, je načase to urobiť. Arómoterapeutka Martina Valníčková na ne nedá dopustiť. Stali sa bežnou súčasťou jej života a hovorí, že fungujú. Treba len vedieť, ako na to. „Aj ja som robila spočiatku chyby,“ hovorí odborníčka na prírodné esenciálne oleje a mamina piatich detí, ktorá aj vďaka olejom zvládala niektoré situácie v živote lepšie.

 

Predstavte si napríklad, že vám všetky deti naraz chcú vzrušene povedať svoje zážitky zo školy. Stačí pár kvapiek oleja rozptýlených v miestnosti a všetci sa upokoja, prestanú sa prekrikovať, odíde stres. „Použiť môžete zmes olejov na relax, teda kvetové alebo stromové oleje – levanduľu, harmanček, ylang ylang a kadidlový olej,“ vymenúva pomocníkov na základe vlastnej skúsenosti. Namiesto detí si do situácie dosaďte trebárs hlučnú, nástojčivú svokru alebo iný nápor rodiny či priateľov, ktorý potrebujete zvládnuť :-).

Rozhodnosť s harmančekom

Oleje podľa Martiny Valníčkovej dokážu ovplyvniť nielen telo, ale aj myseľ, a tým aj život. Vďaka nim môžeme spoznať seba samého, nabrať sebavedomie, odvahu rozhodnúť sa a ísť za svojím. Ak ste si teda dali nejaké novoročné predsavzatie a nie ste si istí, či k nemu aj zvládnete vykročiť, pomôže vám napríklad harmančekový esenciálny olej. Tak do toho.

Stačia 2 -3 kvapky a nálada v miestnosti sa môže úplne zmeniť.
Zdroj: shutterstock

Začínate zhadzovať?

Lockdowny, ktoré nás pripútajú viac ku gaučom a aj koncoročné sviatky v kombinácii s lenivosťou možno prispeli k zbytočným faldíkom. Áno, škoda že sme niektoré fakty o esenciálnych olejoch nevedeli pred Vianocami, možno by sme sa ich teraz nepotrebovali zbavovať. Napríklad toto: „Grepový olej a olej pačuli nám pomáhajú, aby sme cítili väčšie napojenie na svoje telo a robili tak aj lepšie voľby pri jedení. Bergamotový olej zasa pomáha vyrovnávať hormonálne hladiny a zvládať tak takzvané emočné jedenie, teda jedenie z nudy či zo stresu. Posilňuje tiež sebaúctu, ktorej nedostatok niekedy zajedáme...“

Do kolekcie olejov, ktoré odháňajú chuť na sladké, patrí pačuli, bergamot, škorica aj grep. Predísť tomu, aby ste siahli po desiatom koláčiku, môžete aj vdychovaním kombinácie mätového a pomarančového oleja. Šikovne tak oklamete mozog, ktorý dostane prakticky chuťový vnem, uspokojí vás to, ale neprijmete pritom žiadne kalórie.

Oleje k cvičeniu

Na schudnutie však esenciálne oleje nestačia – treba sa výraznejšie pohnúť. „Aby sme vydržali intenzívne cvičiť, potrebujeme mať dostatočne okysličené telo, musí sa nám teda dobre dýchať. Ak chcete behať či robiť aerobik, je dobré podporiť dýchanie. Urobíte tak čajovníkovým olejom, kardamómom, mätou, eukalyptom alebo rozmarínom,“ hovorí odborníčka. Tieto oleje si pred vybehnutím alebo cvičením natrite na hrudník – vyberte si buď jeden, alebo si vyrobte z nich zmes.

Eukalyptový olej pomôže pri cvičení - môžete si ho nakvapkať aj pri sprchovaní na okraj vane alebo sprchovacieho kúta.
Zdroj: Shutterstock

Čo na svalovicu

Ak vás zvykne trápiť po cvičení svalová horúčka, predíďte jej. Rozrieďte mätový olej s nejakým mastným základom – kokosovým, mandľovým alebo marhuľovým olejom – a natrite si ho na lýtka, stehná, skrátka na namáhané svalové partie. Vyskúšajte!

Ako spoznať kvalitu?

„Ak všetky esenciálne oleje jednej značky stoja rovnako, spozornite. Olej z citrusu, ktorý je bežne dostupný, ľahko sa z neho lisuje olej za studena, nemôže stáť logicky toľko ako vzácny kadidlový olej. Zložitosť získavania kadidla je totiž v tom, že z kadidlovej živice získame menej oleja ako z citrusov a je zložitejšie ho vydestilovať. A v neposlednom rade, občas pri zbere ide o život, niektoré kadidlovníky totiž rastú na miestach nebezpečných pre zberačov,“ vysvetľuje arómoterapeutka.